Menü

1 Adet Hurma Kaç Kalori?

 

hurma

 

 

Folik asit, potasyum, demir, kalsiyum ve lif açısından iyi bir besin kaynağıdır. Yaklaşık 15 gr. olan 1 adet hurma 42, 2 kaloridir.

Besin değeri:

  • 1 adet hurma, 9, 8 gr. karbonhidrat içerir.
  • 1 adet hurma, 0, 3 gr. protein içerir.
  • 1 adet hurma, 0, 1 gr. yağ içerir.

Hurma kilo yapar mı?

Su ve lif metabolize edilmezken karbonhidratlar insanların başlıca enerji kaynağıdır ve günlük ihtiyaç duyulan miktarın üzerinde tüketildiğinde yağ olarak depolanır. Bu nedenle hurma kilo aldırır mı sorusuna cevap günlük ihtiyacın üzerinde tüketileceğinden dolayı hurmanın kilo artışına sebep olduğunu yönündedir.


Faydaları ve Zararları?

Kuru hurma, yüksek fibrin içeriği ile kabızlık ve hazımsızlığa iyi gelir, oruç tutarken uzun süreli açlık sebebiyle bozulan bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesinde etkilidir. B1, B2 vitamin içeriği ile sinir sistemini korur ve beyin fonksiyonlarının düzenli çalışmasını sağlar. İftarda az miktarda hurma tüketimi, vücudu dinlendirici etki gösterir. A vitamini içeriği ile göz sağlığının korunmasında ve gece körlüğüne karşı koruyucudur. Antioksidan içeriği ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve kansere karşı koruyucu etki gösterir. Cilt güzelliği ve sağlığının korunmasında rol oynar. Yüksek miktarda potasyum içeriği ile vücudun potasyum dengesini ayarlar ve tansiyon düzenlenmesine yardımcı olur. Yüksek tansiyonu olanların günlük tüketmesi önerilir. Yüksek lif içeriği ile kötü kolesterol düzeyini düşürür ve kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Sayısız faydası içerisinde aşırı tüketimine bağlı olarak bir kaç zararlı etkisi olduğunu söyleyebiliriz. Glikoz içeriği yoğun olan kuru hurmanın fazla tüketilmesi kan şekerini ani yükseltmekte ve şeker hastalarında risk oluşturmaktadır. Bu sebeple birçok mucizevi etkisi olan kuru hurmayı, ramazan ayında dikkatli tüketmeniz gerekmektedir.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.