Menü

1 Adet Simit Kaç Kalori?

simit

 

 

 

Sabah kahvaltılarında, ara öğünlerde yanında tavşan kanı güzel bir çayla, bir de beyaz peynir oldu mu aman aman tadından yenmez. Vazgeçilmez tutkularımızdan bir tanesi. Ama biliyorsunuz ki madalyonun bir diğer tarafı da var. Tüketilen 1 susamlı simit 100 gramdır. Bu da 434 kalori ( kcal ) değerindedir.

Mesela 1 simidin içinde ne kadar yağ var, ne kadarı karbonhidrat, protein açısından ne kadar yeterli? Peki kaç kalori ? İşte bu soruları yedikten sonra değil, yemeden önce düşünmelisiniz.

1 susamlı simidin besin değerleri:

  • 100 gr. bir simit, 68. 82 gr. karbonhidrat içerir.
  • 100 gr. bir simit, 0. 890 gr. protein içerir.
  • 100 gr. bir simit, 17. 07 gr. yağ içerir.

Peki 1 susamlı simit kilo yapar mı?


Gün içerisinde geçiştirici besin olarak gördüğünüz bir simidi tüketerek bu işten karlı çıkacağınızı sanıyorsanız kesinlikle yanılıyorsunuz. Kilo probleminiz varsa uymanız gereken bir beslenme alışkanlığınız, bence yemeden önce biraz daha düşünmelisiniz.

Çünkü simidin sadece 40 gramında yaklaşık 250- 300 gr. kalori enerji miktarı yer almaktadır. Bu yüksek potansiyele sahip enerjinin kaynağı simidin üzerinde yer alan susamdan gelmektedir. Genel olarak yağlı bir yiyecek olan susam, simidin kcal miktarını artırır. Bu nedenle tüketimine dikkat etmenizde fayda var.

Faydaları ve zararları?

Tamam o kadar da üstüne gitmeyelim. Sonuçta her şeyin aşırısının zarara yol açtığını biliyoruz. Yeterli miktarda tüketildiğinde faydalarını saymakla bitiremeyiz. Simidin üzerinde yer alan susam mesela, insan dostudur. İnsan sağlığına yaralı olan vitamin ve mineraller bulundurur. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda dirençli bir bedene sahip olmanızı sağlar. Bağırsak kanserinin oluşmasını engelleyerek vücudu bu tarz zararlı mikroplardan korur. Beyin ve sinir hastalıklarının tedavisinde susamlı simidin etkisi görülmüştür.

Kısacası sağlığınız açısından günde 1 adet susamlı simit tüketmenizde yarar var. Kilo problemi yaşıyorsanız ve simitten vazgeçemiyorsanız eğer, günde 1 adet susamlı simidin üzerine çıkmamalısınız.Dengeli ve kontrollü tükettiğiniz besinleri yakarsanız bu durumun bir sorun teşkil etmeyeceğinden emin olabilirsiniz.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.