Menü

4-5 Yaş Arası Çocuk Beslenmesi Nasıl Olur?

 

cocuk-beslenmesi

4-5 yaş arası çocukların okul öncesi dönemi olarak, doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırıldığı en önemli süreçtir. Bu dönemlerdeki yeme alışkanlıkları okul dönemini ve ilerleyen yıllardaki sağlık profilini etkilemektedir. Bu nedenle gelişimin temellerinin atıldığı bu evrelerde, çocukların düzenli ve sağlıklı beslenebilmesi için annelere büyük görev düşüyor.

  • Uzmanlar bu dönemlerde çocukların beslenmesine dikkat edilmesi gerektiğini ve bazı besin kaynaklarına ağrılık verilmesi gerektiğini vurguluyor. Bu program dahilindeki öneriler aşağıdaki gibi olmaktadır:
  • Bu yaş grubundaki çocukların günlük olarak her öğün beslenmesi gerekiyor.
  • Süt ve süt ürünleri, sebze, meyve ve tahıllardan oluşan günlük besin programının tüketilmesi
  • Çocukların günlük olarak yaptığı aktiviteler göz önünde bulundurularak kaybedilen enerjinin geri kazandırılması
  • Özellikle beslenmenin en önemli öğünü olan sabah kahvaltılarının aksattırılmadan, eksiksiz yaptırılması gerekir. 1-2 dilim peynir, tam tahıllı ekmek, zeytin, bal, pekmez, süt, yumurta, taze sıkılmış meyve suları, evde yapılmış kek veya börek gibi gıdalar ile vücudun ihtiyacı olan gelişim desteğinin sağlanması açısından oldukça önemlidir.
  • Çocukların bu dönemlerdeki aktif gelişimleri için yüksek enerji ve besin değerine sahip gıdaların tüketilmesi
  • Her öğünün kendi içerisinde yeterli miktarda karbonhidrat, protein ve yağ içermesine dikkat edilmesi gerekir.
  • Her kahvaltıdan sonra ara öğün, öğle yemeği ve gün içerisinde 1 veya 2 defa hafif ara öğün ve akşam yemeği olarak çocuğun ihtiyacı olan yemek programı oluşmaktadır.
  • Çocukların ana öğünlerde ekmek, çorba, makarna, pilav, et, tavuk, haftada en az bir defa balık, mevsiminde sebze ve meyve, süt ve yoğurt gibi temel besin grubunda yer alan gıdaları tüketmesi gerekir.

Protein desteği şart!


Vücudun büyüme ve gelişme faaliyetlerindeki en önemli görev proteinlere düşmektedir. Vücudun birçok mekanizmasında gelişim gerçekleşirken bu gelişimin sağlıklı sürdürülebilmesi için özellikle proteinin desteğine ihtiyaç duyulur. Eğer bu önemli gelişim evresinde çocuklar yeteri miktarda protein alamaz ise, kendini geliştiren hücreler yenilenemeden mahrum kalarak, büyümede gerilik meydana getirir. Vücudun temel ihtiyaç listesinin başında yer alan protein, protein içeren gıdalardan sağlanmaktadır. Protein bitkisel ve hayvansal gıdalarda olmak üzere iki gruba ayrılır.

Hayvansal kaynaklı protein desteği: Yumurta, et, tavuk, balık, deniz ürünleri, süt ve yoğurttur.

Bitkisel kaynaklı protein desteği: Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi kuru baklagiller ve tahıllardan oluşur.
Hayvansal kaynaklı proteinler vücudun daha çok faydalandığı besin değeri yüksek olan gruptur. Bitkisel kaynaklı proteinin ise daha düşük olmaktadır. Hayvansal desteğinin içinde bulundurduğu en yüksek gıdaların başında anne sütü ve yumurta gelir. Her iki gıdada yer alan proteinlerin tamamı vücut tarafında kullanılır. Hayvansal besinlerin içinde proteinin vücut tarafından en iyi kullanıldığı gıdalar, anne sütü ve yumurtadır. Her ikisinde de bulunan proteinlerin neredeyse tamamı vücudumuz tarafından kullanılır.

Çocukların büyümesinin devam ettiği bu yaşlarda özellikle bu gelişimden dolayı vücudun protein gereksinimi artar. Bu nedenle hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinlerin her ikisinin de beslenme programında yer alması gerekir.

Çocukların iştahı kapatan nedenler nelerdir?

Çocukların iştahını kapatan en büyük etken ara öğünlerde tüketilen abur cuburlardır. Bu nedenle doygunluk hisseden çocuklar ana öğünlerde yemek yemekten kaçacaktır.

Ayrıca ana yemek öncesi oyalansın diye verilen çikolata veya kek gibi geçiştirici gıdalarda yemek yemesini engelleyecektir. Bu nedenle çocukların bu yaşlarla birlikte sofra düzenine alıştırılması gerekir. Bebeğiniz bir yaşına geldiğinde, artık ailenin bir bireyi olarak sofranıza oturmalı ve bir araya gelerek herkesin yemek yediği güzel ve eğlenceli bir zamanın geçirildiğini algılaması gerekir.

Tüm bunların yanı sıra çocuklarınıza ana öğün saatine yakın olmamak şartıyla ara kahvaltı ve meyveler verebilirsiniz. Ancak özellikle iştahını kapatmayacak miktarda ve ana öğün saatine yakın olmayan zamanlarda olmasına dikkat edin.

Çocuklarınıza beslenme alışkanlıklarını kazandırabilmek için ilgisini çekecek onun için özel ve farklı tarzda bir tabak, yemek konusundaki isteğini arttıracaktır.

Çocuğunuzla beraber mutfak alışverişi yapmanız, sofrayı hazırlanırken yardım istemeniz ve hatta onunda yemeği hazırlarken katkıda bulunmasını sağlamanız, yemek yemeye teşvik edecek olumlu davranışlar olacaktır.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.