Menü

Süt İçen Çocuklar Daha Başarılı!

sut-icen-cocuk

Yapılan araştırmalara göre süt içen çocukların içmeyen çocuklara göre, okul başarısının daha yüksek olduğu belirtilmiştir. Süt beyin gelişimine katkısı olan laktoz ve aminoasitleri içeriğinde bulunduran zengin bir besin kaynağıdır. Bu nedenle uzmanlar beden gelişiminin yanı sıra beyni kusursuz geliştiren sütün tüketilmesi gerektiğini vurgulamaktadır.

Süt içmeyen çocukların beyin hücrelerinin zayıfladığı, süt içen çocukların ise mantıksal düşüncenin ve zihinsel becerilerinin daha iyi olduğu öne sürülmektedir. Sütün içinde yer alan süt yağı, insan vücuduna tamamen zararsız olup gelişime fayda sağlarken, sindirimi kolaylaştıran bir yağ özelliği vardır. Sütte hayvansal proteinler yer alır.

Bitkisel proteinlerin vücut tarafından sindirilmesi oldukça güçken, sütün içeriğindeki hayvansal proteinlerin bitkisele göre biyolojik değerleri daha yüksek ve temel amino asit bakımından daha zengin olmaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra beynin asıl gelişime etkisi olan laktoz şekeri ve amino asitler, sütün içinde bol miktarda vardır.

Sut-cocuk


Uzmanlara göre süt, çocukların başarısında son derece önemli bir yere sahip. Özellikle uzmanların belirttiği tirozin isimli aminoasidin bilişsel yeteneğin olumlu yönde etkilediğini ve laktoz/protein içeriğinden dolayı kan şekerini yavaş yavaş yükselmesine ve uzun süreli denge içinde kalmasını sağlıyor. Kısacası; Vücudun ihtiyacı olan proteini karşılayan kahvaltılardan sonra kan şekeri düzene giriyor ve açlık seviyesinin üzerinde sabit kalarak, süt içen çocuklarda açlık hissi uyandırmıyor.

Süt; protein, kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum ve çinko gibi iskelet siteminin ihtiyacı olan tüm besin öğelerini barındırmaktadır. Bu doğrultuda 485 çocuk ile yapılan araştırmalarda süt desteği verilen çocukların soyut düşünce, bilişsel kavrama ve genelleme yeteneğinin arttığı belirtiliyor.

Süt içen çocukların okul hayatında daha başarılı olduğu belirtilmiştir

Bir insanın ihtiyacı olan temel gereksinimleri bulunduran süt protein, kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko gibi mineraller, A, D, E ve K vitaminlerince oldukça zengin bir besin maddesi olmaktadır. Bu nedenle yeterince süt içen çocukların büyüme ve gelişme evrelerinin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesine fayda sağlıyor. Uzmanlar sütün iskelet ve beyin gelişimi için oldukça olumlu etkiye sahip olduğunu ve süt içen çocukların okul hayatında daha başarılı olduklarını söylemektedir.

Sütün çocuklar üzerindeki etkisi nedir?

İhtiyacı olan miktarda süt tüketen çocukların hastalıklara karşı direnci daha yüksek olmaktadır.
Süt tüketen çocukların soyut düşünce, problem çözme, hafıza, konsantrasyon, dikkat gibi zihinsel becerileri süt içmeyen çocuklara göre daha yüksek olmaktadır. Bu nedenle gelişim çizelgesine bakıldığında, süt içen çocukların daha başarılı olduğu ortaya çıkmıştır.

Protein ve kalsiyum bakımından zengin olması nedeni ile kemiklerin sağlıklı gelişiminde etkin rol oynuyor. Böylece daha güçlü ve dirençli iskelet sistemi oluşmaktadır.
Süttün içeriğindeki amino asitler çocukların direkt beyin gelişimini etkileyerek bahsettiğimiz zihinsel beceri kabiliyetini sağlamaktadır.

İki yaşından küçük çocukların henüz sindirim sisteminin gelişmemiş olmasında dolayı, anne sütünden başka bir gıdanın verilmesi önerilmemektedir. Uzmanlar, bağışıklık sisteminin henüz daha yeni yeni oluşmaya başlamasıyla anne sütünün bu sistem üzerindeki olumlu etkisinin değerlendirilmesi gerektiğinin altını çizmektedir. Bu nedenle gelişimi tamamlandıktan sonra bebeğe süt takviyesi verilmelidir. Uzmanlar çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimi için, günde 2 bardak süt içmesi gerektiğini belirtiyor.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.