Menü

Ananas ve Faydaları

Ananas-ve-faydalari

 

 

Türkiye’de henüz yaygınlaşmaya başlayan ananas, oldukça yüksek besin değerlerine sahiptir. Faydaları da saymakla bitmez. C vitamini bakımından en zengin meyveler arasındadır. Bu sebeple de cilt, saç ve tırnak sağlığı için oldukça etkin olmakla birlikte çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncini de arttırır. Ananasın en önemli faydalarından biri de, yalnızca bu meyvede olan çeşitli enzimlerin sindirimi kolaylaştırmasıdır. Bu sebeple de ananasın yağ yakımını hızlandırıcı özelliği vardır. Bundan dolayı kilo vermek adına, diyetisyenler tarafından önerilen meyvelerin başında gelir. Tüm bunlara ilave olarak, lif açısınan oldukça zengin olduğu için kabızlık gibi sindirim problemlerine karşı oldukça faydalıdır.

 

Ananasın Faydaları Nelerdir?

Antioksidan: C vitamini, suda çözünür antitoksidanlar arasında bulunur. C vitaminin; damar tıkanıklığı, şeker hastalığına bağlı kalp hastalığı, solunum yolu sorunları ve daha pek çok hastalığın önünü açan serbest radikalleri dengeler.Bu sayede de vücudu bu hastalıklara karşı korur. C vitamini bunun dışında bağışıklık sistemi için en önemli vitaminler arasındadır. Ananas da C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri olma özelliği ile bu avantajları sağlamaktadır.

Makula Dejenerasyonu: Toplum arasında sarı nokta hastalığı olarak bilinen, bir retina hastalığı olan makula dejenerasyonu, daha yaygın olarak 50 yaşından sonra ortaya çıkar. Tedavisi yapılmaz ise, görme kaybına dahi sebep olabilir. Sarı nokta hastalığı için yapılan çalışma ve araştırmalar;A, C ve E vitaminleri bakımından zengin bir beslenme düzeninin, sarı nokta hastalığına yakalanma riskini azalttığını ortaya koymuştur. Bilim insanları ve uzmanlar sarı nokta ve diğer göz hastalıklarına karşı koruma sağlamak adına ananas da dahil olmak üzere, antioksidan vitaminler bakımından zengin meyve ve sebzelerin sıklıkla tüketilmesini, kesinlikle ihmal edilmemesini salık vermektedir.

Bromelain: Ananasta olan ve besinlerle temin edilen proteinlerin sindirimi esnasında kullanılan enzimlerin karışımı olan “bromelain”in çok çeşitli faydaları vardır. İltihabı önleme özelliği ile ön plana çıkan bromelain enzimi, vücudun su tutmasına bağlı şişliği azaltmaktadır. Gut hastalığının tedavisi için oldukça etkin olup, proteinlerin sindirimini hızlandırır. Bu sayede sindirim sistemine katkıda bulunmaktadır. Bunun dışında iltihapla beraber ortaya çıkabilen sinüzit ve artrit (eklem iltihabı) gibi hastalıkların semptonların hafifletilmesini sağlar.

Kanser: Son yıllarda yapılan çalışmalarda, ananasta bulunan bromelain enziminin laboratuvar hayvanlarında bağışıklık sistemi için herhangi bir hasar oluşturmadan, kanser hücresi sayısı azalttığı sonucu ortaya koyulmuştur. Fakat bu çalışmalarda ananastan elde edilen bromelain enzimi hayvanlara direkt olarak enjekte edilerek kullanılmıştır. Bu da, şu demektir: ananas yalnızca tüketilerek kanserli hücrelerin azalmasını sağlamaz.

Diş Etleri: Yeterli olmayan beslenme düzeninin ilk işareti diş etleridir. Özellikle C vitaminin yetersiz olması diş eti hastalıklarına yol açan bakterilerin çok daha hızlı üremesi için uygun ortamı oluşturuyor. Buffalo Üniversitesi tarafından yapılan bir çalışmanın ortaya koyduğu bilgiye göre; günlük 60 mg’dan (yaklaşık 1 ananas) daha az C vitamini tüketenlerin, tüketmeyenlere göre 2 kat daha fazla diş eti iltihabına (gingivit) yakalanma riski mevcuttur.


Kemik Sağlığı: Ananasta oldukça fazla miktarda olan manganez minerali kalsiyum, çinko ve bakırla beraber kemik sağlığı açısından oldukça önemli bir rol oynuyor. Ananas bu özelliği sayesinde kemik dokusunun içinde normal olmayan oranda boşluklar oluşmasına yol açan osteoporoz tedavisi için oldukça faydalıdır. Bu sebeple kemik erimesinden mustarip kişilerin mutlaka hergün tüketmesi gerekir.  Manganez bunların yanına; bademcik iltihabı, selenyum zehirlenmesi, kanserden korunma, yüksek kolesterol ve karaciğerin temizlenmesindeoldukça faydalı ve işe yarar bir maddedir.

Kilo Verme: Ananasa özgü olan ve protein sindirimine yardımcı olan bromelain enzimi, yağların sindirimi esnasında kullanılan lipaz enzimi ile beraber çalışır. Bu sayede besinlerle temin edilen yağın vücutta toplanmasının önünde bir bariyer oluşturuyor. Purdue Üniversitesi tarafından ortaya konan bir çalışmaya göre yağların yakılmasını oldukça hızlandıran bir meyve olan ananas, bu özelliğinin yanında doyma hissini arttırarak iştahı da kesiyor. Bu sayede kilo vermeye oldukça yardımcı oluyor. Bütün bunların dışında 100 gram ananasın yalnızca 50 kalori. Bu sebeple de diyet yapanlar için beslenme düzenlerinde olmazsa olmaz meyvelerden.

Sindirim: Proteinin vücut tarafından sindirilmesi için uygulanan enzimleri içeren ananas, bütün bu faydaları dışında sindirim için oldukça faydalı olan lifler bakımından da çok zengindir. Ananasta olan lif, bağırsaklardaki suyu toplar. Bu sayede de sindirimin yavaşlamasına sebep olur. Bu şekilde besinlerden temin edilen vitamin ve minerallerin vücut tarafından daha çok emilmesi sağlar. Bunun dışında tuvalete çıkmayı kolaylaştırarak kabızlık gibi problemleri düzeltmek için yardımcıdır.

Tansiyon: Günlük olarak önerilen 4700 mg potasyum, kan basıncının yani tansiyonun dengelenmesi için gereklidir. Ananas içindeki potasyum ile yüksek tansiyon düşer. Tansiyonun kontrol altına alınması sağlanır.

Cilt: C vitamininin faydalarını bilmeyen yoktur. Cilt ve saç için de bir o kadar önemlidir. Portakalla yarışacak şekilde C vitamini bulunduran ananas da, vücudun kolajeni sentezlemesini kolaylaştırır. Bu sayede de cildin daha esnek olmasını sağlar. Yaşlanmayı geciktirir ve akne oluşumunu engeller.

Ananasın Kalorisi ve Besin Değerleri

 • 100 gram kabuğu soyulmuş ananas;
 • 50 kalori
 • 0.5 gram protein
 • 9.8 gram şeker
 • 1.4 gram besin lifi (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 58 IU A vitamini (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 47.8 mg C vitamini (günlük ihtiyacın %80’i)
 • 0.7 mcg K vitamini (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 0.1 mg B1 vitamini (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 0.5 mg B3 vitamini (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 18 mcg folat (günlük ihtiyacın %5’i)
 • 13 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 0.3 mg demir (günlük ihtiyacın %2’si)
 • 12 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 8 mg fosfor (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 109 mg potasyum (günlük ihtiyacın %3’ü)
 • 0.1 mg çinko (günlük ihtiyacın %1’i)
 • 0.1 mg bakır (günlük ihtiyacın %6’sı)
 • 0.9 mg manganez (günlük ihtiyacın %46’sı) içerir.
 • 100 gram ananasın ortalama olarak 86 gramı sudan oluşur. Aynı oranda ananas 17 mg omega 3, 23 mg omega 6 yağ asitleri barındırır.

 

Ananasın Zararları

Yüksek miktarda suda çözünen besin lifi içerir. Bu sebeple çok fazla tüketilmesi ishal problemine yol açabilir. Çok fazla ananas tüketmek; dudak ve dilde hassasiyet meydana gelmesine yol açabilir. Bu hassasiyet şişlik ve kaşıntı ile beraber yaşanıyorsa ananasa karşı alerjik bir reaksiyondan söz edilebilir. Ananasları olgunlaştıktan sonra tüketmek önemlidir. Olgunlaşmamış ananas şiddetli ishal ve kusmaya sebep olabilir. Ananas antibiyotik, antidepresan, kan inceltici ilaçlarla etkileşim gösterebilir. Bu ilaçlar kullanıyorsa ananas tüketmek için doktorunuza danışmakta fayda var.

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.