Menü

Anne Sütü Nasıl Isıtılır?

 

anne-sutu

 

Anne sütü bebeğinizin gelişimi için dünyadaki en besleyici üründür. Bu nedenle en az ilk 6 ay boyunca bebeğinizi anne sütünden mahrum kalmasına izin vermeyin. Emzirmenin güç olduğu durumlarda veya sütün fazla olması gibi durumlarda ise sütünüzü sağarak bebeğinize verebilirsiniz. Sütün mucizevi özelliği uygun şekilde muhafaza edildiği takdirde yeniden kullanılabilir. Fakat bu noktada dikkat etmeniz gereken faktörler vardır. Anne sütünün içerisindeki immunoglobinler, antikorlar ve protein yapılarının ısıtılırken bozulmaması için çok dikkatli olmanız gerekir. Yapısı itibari ile içerisinde bulunan bileşenler sıcağa karşı oldukça duyarlıdır. Bu nedenle sütün besin değerini kaybetmeden ısıtılması adına, yüksek sıcaklıkta ve direkt ateşe maruz bırakılmadan, yavaş yavaş tüm sütün aynı anda ısıtılması gerekir.

Uzmanların önerileri doğrultusunda anne sütünün nasıl muhafaza edilmesi ve nasıl ısıtılması gerektiğini aşağıdaki koşullara bağlı kalarak bebek biberonlarında veya özel süt saklama ürünlerinde kullanabilirsiniz. Ancak saklama kaplarının üzerine mutlaka sütü sakladığınız tarihi ve saat bilgilerini yazmayı unutmayın. Bu sayede anne sütünün özelliğini kaybetmeden kullanılmasına yardımcı olacaktır.

Anne sütü nasıl saklanır?

Anne sütü belli koşullarda ve zamanda besin değerlerini kaybetmeden saklanabilir.

Oda sıcaklığında

  • 27 derece oda sıcaklığında en fazla 4 saate kadar
  • 9 derece oda sıcaklığında en fazla 8 saate kadar

Buzdolabında

  • 4 derecede en fazla 24 saate kadar

Deri dondurucularda

Buzdolabınızın buzluğunda kapısına uzak bir yerde 1 ay kadar, derin dondurucularda ise 3 ay anne sütünü saklayabilirsiniz. Derin dondurucular -19 derecede sütün içerisindeki lipaz enzimlerinin aktifliğini koruyacaktır. Lipaz yönünden zengin olan sütlerde dondurulduktan sonra çözülmesi ile sabunsu bir tat ortaya çıkabilir. Bu sabunsu tat, bebeğinizin sağlığı için zararlı değildir. Ancak bebeğiniz bu tattan hoşlanmayabilir. Sütünüzü her zaman hızlı bir şekilde soğutun ve kesinlikle kaynatmayın. Kaynatılmış anne sütünün içerisindeki lipaz enzimleri deaktif hale geçer.


Henüz saklanma sürelerini aşmamış farklı zamanlarda sağdığınız sütünüzü donmamış haldeyken birleştirebilirsiniz. En az saklama süresi için ilk sağım saatinize dikkat etmeniz gerekir. Sağılmış sütlerinizin birazını yaklaşık 5-10 cl kadarını dondurun. İhtiyacınız olduğu kadarını çözerek kullandığınız takdirde süt israfının önüne geçebilirsiniz. Soğutulmuş sütün üzerinde ince bir yağ tabakası şeklinde kremsi bir yapı görülebilir, sütü kullanıma hazırlarken ısıttıktan sonra çalkalayın.

 

anne-sutu-nasıl-istitilir

 

Anne sütü buzdolabından çıkarıldıktan sonra nasıl ılıtılır?

Saklama kabının ya da biberon içerisinde muhafaza edilen anne sütünü, sıcak su dolu olan bir kabın içerisine yerleştirerek içilecek sıcaklığı getirmeniz, en uygun ve en doğru yöntemdir. Sütü direkt ateş üzerinde ısıtmayın. Ayrıca mikrodalga da sütün anti-infektif özelliğini olumsuz etkilediği için önerilmemektedir. Bunun yanı sıra süt içerisinde oluşturabileceği sıcak noktalar bebeğinizi yanmasına neden olabilir.

Dondurulmuş anne sütü nasıl ısıtılır?

Dondurucuda saklanan anne sütünü kullanmak için, ilk önce buzdolabı içerisine alarak çözülmesini sağlayın. Daha sonra yine saklama kabı veya biberon içerisindeki sütü, sıcak su dolu olan bir kaba alarak ısıtabilirsiniz. Sütün içilecek sıcaklığa geldiğini mutlaka kontrol ettikten sonra bebeğinize verin. Dondurulmuş sütler çözüldükten sonra en fazla 24 saat buzdolabında saklanabilir. Anne sütünün besleyici özelliğinden yararlanabilmek için bekleme sürelerine dikkat edilerek tüketilmesi önerilir. Eğer buzdolabında ya da oda sıcaklığında bekleme süresini aşmış sütünüz varsa, tüketmeyin.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.