Menü

Anne Sütünün Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 12 Faydası

anne-sutunun-faydalari

Anne sütü doğada yer alan tüm besin değerlerinin üstünde bir içeriğe sahip bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimde önemli rol oynayan mucizevi bir yapıdadır. Bu nedenle bebeklerin ilk 6 ay boyunca anne sütü ile beslenmesi sağlıklı gelişimleri açısında uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Anne sütünün içinde yer alan sayısız besin değerleri bebeğin bağışıklık sistemini güçlendiren, enfeksiyonlara karşı koruma sağlayan, kemik ve diş gelişimini güçlendiren ve zihinsel beyin faaliyetlerini destekleyen en özel besin kaynağıdır.

Yapılan araştırmalara göre anne sütü ile beslenen çocukların psikolojik ve fizyolojik sağlık temelleri sağlam atılırken, okul hayatında daha başarılı oldukları belirtilmiştir. Anne sütünün bebeğe yararlarının dışında çocuklarını anne sütü ile besleyen annelere de oldukça önemli faydaları bulunmaktadır.

Anne sütünün bilimsel olarak kanıtlanmış 12 faydası aşağıdaki gibi olmaktadır:

Yeni doğan bebeklerin tüm ihtiyaçları anne sütü ile karşılanmaktadır

 • Bebeklerin doğumdan sonraki hayatının başladığı ilk 6 ay boyunca vücudunun ihtiyacı olan tüm gereksinimlerini bir arada toplayan anne sütü, tek başına yeterli olmaktadır. Bebeğin sağlıklı gelişimi için dışarıdan alması gereken tek ihtiyacı D vitaminidir.

Anne sütü her bebek için en özel besin kaynağıdır

 • Anne sütünün içerisinde inek sütünde bulunmayan ve laboratuvar ortamında oluşturulması mümkün olmayan 100’den fazla bileşen bulunmaktadır. Ayrıca sabah saatlerinde anne sütünün bileşeni, akşamüzeri ve bebeğin birinci ayında salgılanan süt bileşeni gibi yedinci ayındaki süt bileşeni, birbirinden farklı olmaktadır. Bunların yanı sıra erken doğan prematüre bebekler için anne sütü bileşeni, normal zamanında doğal bebeklerde farklıdır. Bu nedenle her bebeğin ihtiyaçları kendi anne sütün ile karşılanmaktadır.

Anne sütü bebeklerin sindirim sisteminde daha kolay sindirilebiliyor


 • Bebeklerin doğumdan sonraki dönemlerinde de gelişimini devam ettiren sindirim sistemi henüz daha oluşumunu tamamlamadığı için sindirim problemleri yaşayabilir. Bu nedenle anne sütü bebeklerin bu hassas gelişim evrelerinde kolaylık sindirilmesini ve ishal, kabızlık gibi bağırsak problemlerini ekarte ederek koruma sağlıyor. Sütün içeriğinde yer alan bileşenler sayesinde oluşan barsak florası bebekleri enfeksiyon ve sindirim problemlerine karşı korur.

İnek sütünde daha az sodyum ve protein içerir

 • Anne sütünde bulunan sodyum ve protein miktarı, inek sütüne göre daha azdır. Bu nedenle yeni doğan bebeklerin gelişmekte olan böbrek fonksiyonlara göre daha uygun olur.

Alerjik reaksiyonlara karşı koruma

 • Anne sütü ile ilk 6 ay beslenen bebeklerde, ek besin dönemlerinde ortaya çıkan alerjik reaksiyonlar anne sütü ile beslenmeyen bebeklere göre daha az görülmektedir.

Kalsiyum ve demir emilimi maksimum düzeyde

 • Anne sütündeki kalsiyum ve demir maddeleri, inek sütü ve mamalara göre vücut tarafında daha iyi emilerek kan dolaşımına karışabiliyor. Bu nedenle hücrelerin ihtiyacı olan vitamin ve mineraller karşılanırken, demir eksikliği daha az görülür.

Anne sütü ile beslenen bebekler daha az pişik olur

 • Vücudun tüm sistem gelişimini desteklerken, cilt sağlığına da yardımcı oluyor.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

 • Anne sütü bebeğin doğumdan sonraki hayatına alışma süresinde bağışıklık sisteminin koruyucu etkisini desteklemektedir. Anne sütü bebeği çeşitli hastalıklara karşı korur. Anne sütü ile beslenen bebeklerde kulak enfeksiyonu ve soğuk algınlığı gibi hastalıklar daha az görülmektedir. Ayrıca bu katkısı sayesinde hastanede yatma ihtiyacını da en aza indirgemektedir.

Anne sütü obeziteye karşı

 • Anne sütü bebeklerin ihtiyacı olan tüm besin maddelerini yeterli düzeyde sağlarken, obezitenin çocukluk yaşından kazanılan beslenme alışkanlıklarının bir ürünü olarak ortaya çıkmasına engel oluyor.

Anne sütünün psikolojik etkisi

 • Emzirme anne ile bebeğin arasındaki özel bağın güçlenmesine yardımcı oluyor. Bebeğin dış dünyaya karşı ilk izlenimi anne sayesinde kurulurken, aralarındaki iletişim sayesinde bebekler psikolojik olarak güvende olduğu hissederek anne ile bağını benimsiyor. Bu nedenle daha uyumlu ve sakin bebekler ortaya çıkıyor.

Anne sütü anneyi de koruma altına alıyor

 • Yapılan araştırmalara göre emziren annelerin meme ve rahim kanserine yakalanma riski ciddi oranda düşmektedir.

Anne sütü her zaman taze ve kullanıma hazır besindir

 • Anne sütü bebeğinizin ihtiyacı olduğu her zaman hazır, temiz ve uygun sıcaklıktadır. Diğer besin kaynakları ile kıyaslanamayacak birçok etkin bileşen içermektedir.

Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.