Menü

Annelere Fındık Tavsiyesi

 

annelere-findik-tavsiyesi

 

Daha önce yapılan birçok araştırmaya göre kalp ve damar sağlığına, kolesterol, kansızlık gibi rahatsızlara, kemik gelişimini desteklemesi ve enerji vermesi gibi oldukça yüksek besin değerlerine sahip olan fındığın, anne sütüne de oldukça faydalı olduğu tespit edildi.

Giresun Üniversitesi ve Giresun Kalite Fındık Tanıtım Derneği ile birlikte yürütülen araştırmalar sonucunda günde 40 gram tüketilen fındığın anne sütünü %10 oranında artırdığını belirlendi. Giresun Kalite Fındık Tanıtım Derneği Başkanı olan Kubilay Yaman’ın yapmış olduğu açıklamada, GRÜ ile beraber yürüttükleri çalışma sonucunda fındığın anne sütünü artırdığını tespit ettiklerini ve araştırmaya devam ettikleri bu süre zarfında fındık tüketimine devam eden annelerin sütünde artışın devam ettiğini de gözlemlediklerini dile getirdi.


Yapılan araştırmada emziren anneleri 3 gruba ayırdılar. İlk gruba her gün 40 gram fındık, ikinci gruba ise her gün fındık ezmesi verildi. Üçüncü grup ise, karşılaştırma ve kontrol amacıyla ayrı tutuldu. Fındık yiyen anneler ile fındık ezmesi yiyen annelerin, yemeden önceki durumları ile beraber karşılaştırma yapılarak incelendi. Süt üretimi ve sütlerin yağ oranları da öncesinde ve sonrasında olmak üzere detaylıca incelendi. Araştırmanın sonraki aşamalarında annelerin süt üretimindeki artma oranının %10’dan %20’ye yükseldiği tespit edildi. Bu inceleme sonucunda fındığın ve fındık ezmesinin anne sütünü ciddi oranda artırdığı bilimsel olarak kanıtlanmış oldu.

Fındık anne sütünü artırıyor!

Daha sağlıklı çocuklar için anne sütünün zengin besleyici kapasitesinin yanı sıra fındığın tüketilmesi ile çocuklarının besleneceği daha çok süt üretiminin olması desteklenmiştir. Kubilay Yaman, dünya pazarında özellikle çerez sektöründe aranan bir ürün olan parlak kabuksu yapısı ve yağ oranının yüksek, meyve eti beyaz, parlak ve gevrek, göbek boşluğu küçük olan dünyanın en üstün besin değerlerine sahip olan fındığın, Giresun kalite fındığının olduğunu dile getirdi. Giresun kalite fındığı %69-72 oranında oldukça yüksek yağ oranına sahiptir. Bu doğrultuda annelere bol bol fındık tüketmesi tavsiye edilir.

Fındık çocukların boylarını uzatıyor

Fındık tüketen annelerin bebeklerinin boyları ile ilgili yapılan anket çalışmalarında, bebeklerin boy ve kilosuna bakılarak, bir ay boyunca fındık ve fındık ezmesi tüketen annelerin bebeklerinin boylarında artış olduğu belirlendi. Araştırmacılar istatiksel olarak detaylı bir şekilde incelemenin sonuncunda bu veriye ulaştırdıklarını belirttiler.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.