Menü

Badem ve Faydaları

badem-ve-faydalari

 

 

Kayısı, şeftali, erik ve kiraz ağaçlarıyla badem ağacı akrabadır.Kışın yaprak döker ve 4 ila 10 metreye kadar büyüyebilir, Akdeniz iklimine özgü bir ağaçtır. Yemiş olarak yenilen badem ise bu ağacın sert tohumları olarak geçer. Türkiye badem üretiminde dünya sıralamasında ilk 10 ülke arasındadır. Badem, ve özellikle de tatlı badem, yaygın olarak yenilen kuruyemişler içerisindedir. Badem yağı saç ve cilt bakımına, ayakkabı ve deri giysilerin korunmasına kadar pek çok şekilde uygulanır ve kullanılır. Bademin kendisi ise vitamin, mineral ve yüksek kalitede protein barındırır. Özellikle E vitamini ve sağlıklı yağ asitleri bakımından oldukça zengindir.

 

Bademin Besin Değeri ve Yararları

Kolesterol: Yüksek miktarda “tekli doymamış yağ” barındıran badem, kötü kolesterolü düşürmek ve kalp hastalıklarına karşı korunmak için tavsiye edilen, zeytinyağı benzeri besinler içerisinde yer alır. Bu alanda yapılan bütün çalışmalar düzenli olarak badem tüketmenin kalp ve damar hastalığı riskini azalttığını kanıtlamıştır. Çeşitli araştırma neticelerinde verilen rakamlara göre, bu riskin %30-%45 arasında azaldığı ortaya konmaktadır. Neticeleri İngiliz “British Journal of Nutrition” isimli bilimsel dergide yayınlanan bir çalışmada, yüksek kolesterolü olan kişilere içinde bademinde bulunduğu kuruyemişler, soya proteini, suda çözünen besin lifi bakımından zengin besinler (bezelye, yulaf, fasulye) barındıran özel bir beslenme programı uygulanmıştır. 2 hafta neticesinde hastaların kolesterol seviyelerinde en fazla seviyeye yakın bir azalma saptanmıştır.

Bademin “kötü” kolesterolü düşürücü etkisi üzerine American Dietetic Association tarafından yapılan bir diğer çalışmada ise, düzenli şekilde badem tüketmenin besinler yoluyla alınan E vitaminini arttırdığı, E vitamininin antioksidan etkisinin ise damarlarda yüksek kolesterole bağlı olarak gelişen ve damar tıkanıklığına sebep olan plak oluşumunu geciktirdiği kanıtlanmıştır.

 

Şeker hastalığı: Bademin yararları içerisinde öne çıkan bir diğer husus, şeker hastalarında hastalarında özellikle yemeklerden sonra meydana gelen kan şekeri dalgalanmalarını azaltmasıdır. Badem bunun yanında yüksek glisemik indekse sahip besinlerin yol açtığı dalgalanmaları da düşürür. Mesela şeker hastalığı olan biri, beslenme listesinin dışında kalan, yüksek glisemik indeks değerine sahip bir öğün tüketildiyse, bir avuç badem tüketilerek yemekten sonra oluşan kan şekeri dalgalanmasının azalmasını sağlar.

 

Kalp Sağlığı: Badem ve başka kuruyemişler uzmanlar tarafından kalp sağlığının korunması için tavsiye edilen besinler içerisinde yer alır. Bunun başlıca sebebi, bu yemişlerin antioksidan açısından zengin olması ve kalp hastalıkları da içerisinde olmak üzere pek çok hayati riski olan hastalığa temel olan serbest radikallere karşı vücudun dengesinin muhafaza edilmesidir. Loma Linda Üniversitesi Kamu Sağlığı Fakültesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre haftada 4 defa ceviz ve badem tüketenlerin koroner kalp hastalığı yaşama riski tüketmeyenlere nazaran %37 daha azdır.

 


Kilo Kontrolü: Kilosuna dikkat edenlerin yüksek kalorili olması sebebiyle yemekten kaçındığı besinler içerisinde yer alan badem, esasında kontrollü tüketildiği zaman tam aksine bir etkiye sahiptir. Hatta yapılan çalışmalar haftada 2 defa badem tüketenlerin yemeyenlere kıyasla daha az kilo aldığını kanıtlanmıştır. Bademin kilo kontrolü hususunda bir diğer avantajı da yüksek besin lifi içermesi ile tokluk duygusunu uzatır ve öğünler arasında meydana gelen “açlık krizlerini” engeller.

Safra Kesesi Taşı: 80.000 kadının katılımıyla, 20 senelik bir sürede yapılan bir çalışmaya göre, her hafta ortalama 30 gram badem, ceviz ya da fıstık yiyen kadınlarda safra kesesi taşı görülme ihtimali yemeyenlere kıyasla %25 daha az olmaktadır.

 

Kemik Sağlığı: Kemik sağlığı bakımından önemli mineraller olan kalsiyum, magnezyum ve fosfor bademde bol bol vardır. 30 gram badem günlük potasyum gereksiminin ortalama % 8’ini, fosfor gereksinimin % 14’ünü , magnezyum gereksinimin ise % 20’sini karşılar. Magnezyum özellikle kalsiyum ve D vitamini oranının düzenlenmesi bakımından önemli bir mineraldir.

 

Bademin Kalorisi ve Besin Değeri

 

 • 100 gram badem (işlenmemiş, çiğ);
 • 575 kalori
 • 21.2 gram protein (günlük ihtiyacın %42’si)
 • 12.2 gram besin lifi (günlük ihtiyacın %49’u)
 • 26.2 mg E vitamini (Günlük ihtiyacın %132’si)
 • 1 mg riboflovin (günlük ihtiyacın %30’u)
 • 3.4 mg niasin (günlük ihtiyacın %17’si)
 • 0.1 mg B6 vitamini (günlük ihtiyacın %7’si)
 • 50 mcg folat (günlük ihtiyacın %12’si)
 • 264 mg kalsiyum (günlük ihtiyacın %26’sı)
 • 3.7 mg demir (günlük ihtiyacın %21’i)
 • 268 mg magnezyum (günlük ihtiyacın %67’si)
 • 484 mg fosfor (günlük ihtiyacın %48’i)
 • 705 mg potasyum (günlük ihtiyacın %20’si)
 • 3.1 mg çinko (günlük ihtiyacın %21’i)
 • 1 mg bakır (günlük ihtiyacın %50’si)
 • 2.3 mg manganez (günlük ihtiyacın %114’ü)
 • 2.5 mcg selenyum (günlük ihtiyacın %4’ü)
 • 6 mg omega 3 yağ asidi
 • 12065 mg omega 6 yağ asidi içerir.
 • Bu rakamlar sağlıklı olan yetişkinin 2000 kalorilik diyeti için geçerlidir.

Badem tüketirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus tüketilen miktardır. Çünkü 1 seferde 100 gram badem yemek gün boyu almanız gereken yağ miktarının %76’sını bir anda almanıza neden olur. Bunun yanında çiğ, işlenmemiş badem neredeyse hiç sodyum (tuz) içermezken işlenmiş bademler yüksek oranda tuz barındırır. Uzmanların tavsiyeleri haftada 3-4 defa, günde 25-30 gramdan fazla olmayacak biçimde badem yenilmesidir.

 

Bademin Zararları

 • Her besin gibi bademin de “azı karar çoğu zarar”. Unutulmaması gereken bademin kalorisinin yüksek olmasıdır. Beslenme düzenine sadık kalabilmek için öğünler içeresinde 1 avuç badem tüketmek gelebilir. Fakat bu miktarın “1 avuç” olarak kalmasına dikkat etmek gerekir. Badem, diğer bazı yemişler gibi (kaju fıstığı, ceviz, Antep fıstığı, Brezilya fıstığı, fındık ve kestane) alerjik reaksiyona yol açabilir. Kaşıntı, kızarıklıklar, dil şişmesi, ağızda karıncalanma, dudakların şişmesi, hırıltılı nefes alma badem alerjisine işaret ediyor olabilir.
 • 60-70 gram badem günlük E vitamini gereksinimlerin tamamını karşılamaktadır. Bu orandan fazla badem tüketildiği zaman, gün içinde tüketilen diğer besinlerden alınan E vitamini ile beraber tavsiye edilen dozu aşmış olursunuz. 1-2 günlük E vitamini doz aşımı büyük bir probleme yol açmaz fakat bu durum haftalarca devam ederse uyuşukluk, bulanık görme, baş ağrısı, ishal ve şişkinlik gibi sorunlara yol açabilir.

Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.