Menü

Bal ve 8 Müthiş Faydası

bal (2)

Bal artık televizyonda dahi satılabilen bir ürün. Bal satın alırken dikkat etmeniz ve bilmeniz gereken bazı noktalar var. Balın kalitesini belirleyen hangi arılardan balın üretildiği ve üretim sürecinde hangi yöntemlerin kullanıldığıdır. Satın aldığınız balın anti toksidan etkisi o arının hangi çiçeklerden balı yaptığına göre değişkenlik gösterin. Aynı şekilde içindeki şeker ve besin değeri de çiçeklere göre değişir. Doğal ortamda üretilmeyen ballar sağlıklı olmayacağı gibi zararlı da olabilirker. Bu yüzden güvenilir yerlerden almalısınız. Balı tadarak kalitesini anlayamayacağınız için şayet marketten satın alıyorsanız içindekiler bölümüne mutlaka bakmalısınız. Sonradan şeker eklenmişse o bal doğal değildirr. Bunun dışında Tarım Bakanlığı sertifikalı balları tercih etmeniz gerekir. Bu ballar içinde kimyasallar olmayan ballardır.

bal

Bunun dışında dikkat edeceğiniz nokta yalnızca sonradan şeker koyulup koyulmadığı değildir. Nerede üretilmiş, içerisinde kalıntı var mı? Raf üretimini uzatmak adına çeşitli katkı maddeleri eklenmiş mi gibi faktörlere de mutlaka dikkat etmeniz gerekir.  Besin değeri en yüksek bal, pastörize edilmemiş, filtrelenmemiş ve herhangi bir işlemden geçirilmemiş organik baldır. Organik bal alırsanız, sayacağımız faydalardan maksimum yararlanacağınızdan emin olabilirsiniz.

Bal eski zamanlardan beri, özellikle dinsel törenler başta olmak üzere pek çok hastalığı tedavi etmek amacıyla kullanılır. Yaraların çabuk iyileşmesi için kullanılır. Eski Mısır’da adak olarak bal sunulmaktaydı. Eskilerden beri bilinen faydaları günümüz şartlarında balı daha da kıymetli yapmıştır. Anti toksidan özelliği ve anti bakteriyel olması sayesinde birçok hastalık önleniyor. Ancak herkes bal yememeli. Çünkü içerisinde çok fazla şeker var.

bal arısı


  1. Bal Doğal Bir Tatlandırıcıdır: Şayet çayınızı, kahvenizi hatta ıhlamurunuzu şekerli içiyorsanız, tatlı yemeyi çok seviyorsanız tatlandırıcı olarak balı deneyin. Hem organik olduğu için daha az miktarda şeker kullanmış olursunuz ve kilonuzu kontrol edersiniz, hem de beyaz ya da esmer şekere göre çok daha sağlıklı bir şekerdir.
  2. Yaraları Hızlı İyileştirir: Şayet herhangi bir yerinizde yara varsa ve elinizdeki organik bal ise yaralarınızın üzerine sürebilirsiniz. Hem mikropları öldürecektir hem de yaranın daha hızlı iyileşmesine yardım edecektir. Yara iyileşene kadar 12 saatte bir balı yenilemeniz gerekiyor.
  3. Bal, Antioksidandır: Polifenoller adı verilen, bitki kökenli besinler arasında yer alan en etkin antitoksidandır. Bal da bu polifenoller bakımından çok zengindir. Çeşitli hastalıklara gerekli ortamı oluşturan serbest radikalleri nötralize eder bu antitoksidan. Şeker hastalığı sebebiyle kan şekeri sorununuz yok ise rafine şeker yerine bal tüketmeniz gerekir. Böylece kanser, kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi hastalıklara yakalanma riskini düşürürsünüz.
  4. Bal Enerji Verir: Şayet günlük hayatta çok yorgun olduğunuzu, uykunuzu alamadığınızı, spor yaparken yeteri oranda efor sarf edemediğinizi düşünüyosanız sabahları bir yemek kaşığı bal yemek işinizi görecektir. Fruktoz ve glikoz içeriği vardır. Bunun dışında antioksidanlar bakımından da bal oldukça zengindir. Çikolata, enerji içecekleri gibi zararlı ürünlerden alınabilecek enerrjiyi balla sağlamanız mümkündür. Aynı işlevi görev bal, doğal ve oldukça sağlıklı bir enerji kaynağıdır.
  5. Öksürüğe İyi gelir: Bal öksürüğü kesmek için oldukça etkilidir. Sıcak suya iki üç çay kaşığı bal eklemek öksürüğü keser. Ancak şayet öksüren 1 yaşından küçük bebeğiniz ise kesinlikle bal kullanmamalısınız. Çünkü bal bebeklerde gıda zehirlenmesine yol açabilmektedir.
  6. Bal Kötü Kolesterolü Düşürür: Bal, “kötü kolesterol” olarak tabir edilen LDL kolesterolü düşürmek adına oldukça doğal bir çözümdür. Balın kötü kolestrole olan etkisini araştırmak için yapılan çalışmalarda düzenli olarak bal tüketen kişilerin kolestrolünün %5 oranında düştüğü ortaya konmuştur.
  7. Bal Reflüye İyi Gelir: Reflü problemi olan her kişinin denemesi gereken bir yöntem olarak bal ve sirke karışımı, mide asitini dengeler. Reflü kaynaklı ağrıları hafifletir.
  8. Cilde Çok Faydalı: Bal bakterileri ve iltihabı önleyen bir yapıda olduğu için sivilceler için en etkili çözümlerden biridir. Ballı yüz maskeleri sivilce oluşumunu önler, yüzü temizler. Nemin yüzde daha fazla kalmasını sağlayarak yaşlanmayı da geciktirir.

Balın Zararları Nelerdir?

Balın en büyük zararı içerisinde çok fazla şeker olmasıdır. 1 yemek kaşığı bal yaklaşık 64 kaloridir. 1 yemek kaşığı beyaz şeker ise 15 kaloridir. Ancak bal beyaz şeker gibi kan şekerini yükseltmez. Ancak şeker hastası iseniz, hergün yemeniz sakıncalı olabilir. Doktor kontrolünde arada sırada bal yemek ise herhangi bir sorun oluşturmayabilir. Bunun için doktorunuza danışmanızda fayda var.

Balın içeriğindeki “Clostridium” denilen bakteri 1-2 yaş altı bebeklerde gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu gıda zehirlenmesine “botulizm”e denirlir. Bu sebeple bebeklere bal verilmesi sakıncalı olabilir. Botulizm kaslarda güçsüzlük, süt emerken güçlük çekme, kabızlık gibi belirtilerle kendini belli edebilir. Yalnızca balın kendisi buna yol açmaz. Aynı şekilde bal içeren bebek mamaları, mısır şurubu ve benzeri besinler de 1-2 yaş altı bebeklere verilmemelidir.

Polene karşı alerjisi olanların bal tüketmesi sakıncalıdır. Alerjisi olan kişiler balı tüketmemelidir

Aşırı bal yemek ishale yol açabilir. Günlük 6-7 yemek kaşığı bal, aşırı bal yemektir. Mide krampları da görülebilir. Bu sebeple önerilen miktarlarda tüketmeye dikkar ediniz.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.