Menü

Bebeğe Su Vermeye Ne Zaman Başlanmalı?

su-içen-bebek

Bebeğin anne karnında olduğu gibi doğumdan sonraki ilk 6 ay döneminde de bütün ihtiyaçlarını anneden karşılamaktadır. Anne sütü bebeğin su dâhil tüm hayati ihtiyaçlarını giderebilecek en zengin besin kaynağıdır. Bebeklerin anne sütünü alamadığı durumlarda su ihtiyacından da geri kaldığı için dışarıdan su takviyesinin yapılması gerekir. İlk 6 aydan sonra ek gıdaya başlanan bebeklerin beslenmesi için hazırlanan gıdaların geneli yüksek oranda su bulundurur. Bu nedenle bebeğin ihtiyacı olan su desteği sağlanmış olur. Kısacası, bebeğinizin ek gıdaya başlaması ile su vermeye başlanması gerekir. Özellikle ek gıda tüketimi bebeklerin vücudunun da daha çok sıvı ihtiyacı olacağı anlamına gelir.

Bebeğe verilen su nasıl olmalı?

Bebeğinize vereceğiniz suyun temiz ve mikropsuz olduğundan emin olmanız gerekir. Özellikle bebekler için üretilmiş düşük mineralli suları tercih edebilirsiniz.

Bebeklerin böbrek fonksiyonları doğumdan sonraki ilk 6 ay boyunca gelişmeye devam eder. Bu nedenle henüz böbrekleri yeteri fonksiyonelliğe sahip olmadığı için bu dönemlerde düşük sodyumlu suların tercih edilmesi gerekir. Ayrıca bebeğin koku ve tat alma duyuları oldukça gelişmiş olmasında dolayı mamanın içinde kullanacağınız suyun tadını değiştirmemesi ve içme suyu olarak bebekte kötü bir izlenim yaratmaması için, suyun kokusunun ve tadının nötr olmasına özen göstermeniz gerekir.

Bebeğime verdiğim suyun yeterli olup olduğunu nasıl anlayabilirim?

Bebeğin ihtiyacı olan sıvı miktarı yaşına göre değişmektedir. Yani bebeğinizin kilo başına 100-150 ml arasında bir su içmesi gerekir. Bebeğinizin ihtiyacı olan sıvı miktarını alıp almadığını idrarını takip ederek analiz edebilirsiniz. Bebeklik döneminde günde 5-6 kere bezini değiştirme ihtiyacı, 2 yaşından sonra ise 4-5 kere bebeğinizin idrarını yapması halinde, yeteri kadar su ihtiyacını karşıladığınız anlamına gelmektedir.

Suyun faydaları nelerdir?


Su insan hayatının önemli bir gereksinimidir. Yenilen besinlerin sindirimini, emilimini ve hücrelere bu besin maddelerinin taşımacılığını ve sistemin çalışması için gerekli işlevselliği sağlamaktadır. Ayrıca vücut dışına atılması gereken zararlı maddelerin taşınmasına ve atılmasına yardımcı olur. Boşaltımın yanı sıra terleme yolu ile vücut ısısının kontrolünü sağlar. Bebeklerin ideal ve sağlıklı kiloda olmasını, zihinsel becerilerinin gelişmesini, kronik hastalık riskini en aza indirgemektedir. Sindirim sorunlarından kabızlık, ishal ve idrar yolları iltihabı gibi enfeksiyon varlığını azaltmaktadır.

Bebeğimin susadığını ya da suya ihtiyacı olduğunu nasıl anlayabilir?

Bebeğiniz sık sık sulu dışkılama yapıyor ise, kusma, ateşli hastalık, nezle ve gribal enfeksiyona bağlı olarak vücudunun bol miktarda su ihtiyacı artacaktır. Ayrıca bebeğinizin sıvı kaybettiğini idrar renginin koyuluğundan, bezinin daha az ıslak oluşundan anlayabilirsiniz. Bebeğinizin tüm bu nedenlere bağlı olarak bir sıvı kaybetme durumu söz konusu ise ve gereken takviye sağlanmamışsa, bir süre sonra vücutta dehidratasyon durumu gelişir. Bu durum vücudun sıvı kaybetmesinden dolayı bazı belirtileri ortaya çıkan önemli bir sorundur.

Annelerin yaptığı hatalar ve dikkat etmesi gerekenler nelerdir?

Halk arasında pamukçuk adı ile bilinen ağız içi mantarlar, bebeklerin ilk 6 aylık döneminden sonra sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Anneler bebeklerini emzirdikten sonra ağzında kalan anne sütünü su ile temizleyerek bu genel hatayı yapmaktadır. Çünkü anne sütü tüm koruyu etkisi ile bebeğinizin ağzında oluşabilecek enfeksiyona karşı koruma görevini üstlenir. Annelerin bebeğin ağzını temizlemesi ile mikropların kolayca ulaşabileceği bir ortam hazırlar. Bu nedenle bu tarz hastalıklar ortaya çıkmaktadır.

Anne sütünden mahrum kalan bebeklerin mamaları hazırlanırken, 6. ve 8. aya kadarki süreçte içme sularının en az 10 dakika kaynatıp sterilize edilmesi gerekir.

Bebeklerin ilk 6 ay mama ya da anne sütüne ek olarak su verilmesi durumunda, bebeğin susama hissi azalacaktır. Bu nedenle bebek anne sütünü veya mamasını daha az alacak, bu yetersiz beslenme sonucuna bağlı olarak da büyüme ve gelişme geriliğine ortaya çıkacaktır.

Annelerin sıklıkla yaptığı bir diğer hata ise, bebeklerine suyu sevdirebilme amacı ile şekerli su ya da su yerine meyve suyu vermesidir. Bu hata bebeğinizin ihtiyacı olan su desteğini tamamen ekarte etmekte ve bebeğinizin ileri yaşlarda obezite gibi ciddi sağlık sorununu yaşamasına neden olmaktadır.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.