Menü

Bebeğim Herşeyim

 

Anne-bebek

 

Bebek bakımında önemli ipuçları nelerdir?
Bebekler bizim en kıymetli varlıklarımızlardır. Bundan dolayı onlara çok iyi bakmamız gerekir. Bebek bakımında birkaç noktaya değinecek olursak. Sizin rahatça oturabildiğiniz bir odada bebeğiniz de rahat edecektir. Yani ekstra sıcaklık artırmaya gerek yoktur. İlk haftalarda ziyaretlerden ve toplu oturmalardan kaçınmalısınız. Bebeğin hastalık kapmaması için onu mümkün olduğunca öptürmemelisiniz. Küçük çocuklardan uzak tutmalısınız.


Bebeklere istemli bir şekilde kaka yapma eğitimi nasıl verilir?
Çocuğa temizlik alışkanlığını vermek oldukça zor ve önemli bir konudur. Süt çocuğu çağındaki veya oyun çağına gelmiş çocuklarda özellikle altı kirlendiği zaman huysuzlaşmak kirlenmeye karşı gösterilen bir tepkidir. Ya da çocuklar biraz büyüyüp yani ortalama 2 yaşına geldiği zaman elleri veya başka bir yeri kirlendiği zaman annelerine gelip kirlenen yerlerini göstermeleri de buna bir tepkidir. Özellikle anne ve babalar çocuklarının biraz büyüdükten sonra kakalarını kendi başlarına yapmalarını isterler. Ama bu konuda aceleci davranmak yerine sakin ve özenle bu alışkanlığı aşılamak gerekir. Bu sayede çocuğa kaka yapma alışkanlığını aşılamış olursunuz.

Bebeği kazalardan nasıl korursunuz?
Dünya üzerinde yapılan araştırmalara göre bebek ölümlerinin yüzde otuzu kazalar yüzünden olmaktadır. Bu kazalarında ise çok büyük bir çoğunluğu süt çocuğu evresinde gerçekleşir. Çünkü çocuk bu yaşlarda her yeri ve her şeyi tanımak öğrenmek ister. Ama bu öğrenme arzusu bazen kötü sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden bütün aile bireylerine çocuğu korumak konusunda büyük görevler düşmektedir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.