Menü

Bebeğimizi Kazalardan Nasıl Korumalıyız?

bebek

 

Dünyada yapılan türlü istatistiklerin ortalamasına göre, çocuk ölümlerinin % 30′u kazalardandır. Bunların büyük çoğunluğu, süt  çocukluğu dönemine aittir. Bu bakımdan  bebeklik dönemindeki çocuklara çok dikkat  edilmeli, çocuk evdeki bütün insanların  kontrolünde bulundurulmalıdır. Bu husustaki bazı tedbirler ve  tehlikeli durumlar vardır.

Bebeği nasıl korumalıyız?


Bebeklerin mutfağa girmesini engelleyin. Sıcak su dolu kap ve çaydanlıklar, ısıtıcı aletler çocuğun haşlanmasına ve yanmasına neden olabilir. Bebekler küçük bir çocukla bir arada yalnız bırakılmamalıdır. Haşarı çocuklar bebekleri oyuncak zannedebilirler ve bilmeden zararlı olabilirler. Çok kısa bir zaman diliminde bile, bu hususa dikkat etmeli, iki çocuğu baş başa bırakmamalıdır. Bebek, yatağında veya yüksek bir  yerde gözetimden uzak olmamalıdır. Bir ihtiyaç maddesinin temini için dışarıya çıkıldığında bile yere kalın bir battaniye üzerine konulmalıdır. Yumuşak yastıklar, kuş tüyü yatak çocuğun boğulmasına sebep olabilir. Karyola parmaklıklarının açık veya arızalı olması, çocuğun düşmesine neden olabilir. Ortalıkta bırakılan ilâç, çamaşır suyu, gaz, benzin, kozmetik, asit, haşere ilâçları, boya malzemeleri ve fare zehiri gibi maddeler zehirlenmelere neden olabilir. Termofor ve sıcak su şişeleri, sıcak su dolu kap ve çaydanlıklar, ısıtıcı aletler çocuğun haşlanmasına ve yanmasına neden olabilir.

Anne babanın nasıl olmalı?

Çocuk eğitiminde anne ve babanın uyum içinde olmaları başarıyı artırır. İleri yaşlardaki karakter oluşmasının temeli altı yaşlarında atılır. Doğruluk, iman, hayâ duygusu, onların anlayabileceği şekilde anlatılan dinî inanışlar, ileri yaşlarda çocuğu her türlü kötülükten koruyan can simitleri olacaktır.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.