Menü

Bebeğiniz Hangi Ay Ne Yemeli?

bebeklerde-beslenme

İlk 6 aylık süreç

Bebek için ilk 6 aydaki en önemli besin kaynağı anne sütüdür. Anne sütünün içeriğinde bulunana 100’den fazla enzim başka hiçbir gıdada bir arada bulunmamaktadır. İlk 6 ayda bebeğin tüm ihtiyacı anne sütü tarafından karşılanabilmektedir. Uzmanlar da bebeğin ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmesi gerektiğini ifade etmektedirler.

Anne sütünün bebek için birçok faydası da bulunmaktadır. Bebeğin bağışıklık sistemi güçlenir ve diğer tüm hastalıklardan da korunmaktadır. Anne sütü bebek tarafından kolaylıkla da sindirilebilmektedir. Anne sütü son derece pratik bir besindir ve her zaman her yerde bebeğe rahatlıkla verilebilir. Ayrıca anne sütü bebeğin ihtiyacına göre değişim gösterebilmektedir.

Bu durum bebek için anne sütünün ne kadar mucizevi ve önemli bir besin maddesi olduğunun en önemli göstergesidir.Bebeğin anne sütü ile beslendiği dönemde suya bile ihtiyacı yoktur. Bebek su ihtiyacını anne sütündeki enzimlerden sağlamaktadır.

Aydan sonra

Altıncı ay bebeğe dışarıdan ek gıdaların verilmeye başlandığı ilk evredir. Bebek gıdaları ilk başta almakta zorlanabilir. Bu doğal bir durumdur ancak zamanla çiğneme alışkanlığı ve kabiliyeti arttıkça bebek için dışarıdan besin alma daha kolay bir duruma gelecektir. 6. ayda bebeğinizin gıdasına anne sütüne ek olarak yoğurt ile başlanılması önerilmektedir. Yoğurt bebeğe dışarıdan verilen ilk besin olmalıdır. Sindiriminin kolay olması ve kalsiyum ve mineral bakımından da zengin olması yönünden yoğurt bebek için çok önemli bir besin kaynağıdır. Bunun yanında bebeğe su da verilebilir. Suyun çok soğuk ya da çok sıcak olmaması gerekmektedir. Yine 6.ayda bebeğe meyve püresi de verilmeye başlanabilir.


Aydan sonra

Yedinci aydan sonra bebeğe verilen ek gıdalarda artışa gidilebilir. Anne sütü ve yoğurt bebeğin alması gereken temel gıdalardandır ancak bunun yanında bu ayda bebeğe yumurta sarısı verilmeye başlanabilir. Yumurta sarısı verilirken dikkat edilmesi gereken bir husus da azdan başlanıp 1 hafta içinde tama çıkılmasıdır. Yumurtanın sarısı ilk zamanlara katı daha sonrasında ise kayısı kıvamında verilebilir.

İlk başta bir tam yumurta sarısının verilmesi bebek tarafından hoş karşılanmayabilir. Bu yüzden azdan başlayıp 1 hafta içinde tama çıkılması gerekmektedir. Bebeğin bu aydan itibaren menüsünde çorba da olabilir. Özellikle sebze çorbası bebeğin gerekli protein ihtiyacını karşılayacak bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bu ayda tavuk ve et ürünlerine de başlanabilir.

Aydan sonra

Sekizinci aydan itibaren anne sütünün yanında bebeğin demir ihtiyacını da karşılamak amacıyla kıyma verilmeye başlanabilir. Kıyma, sebze yemeklerinin üzerine veya çorbanın içinde serpiştirilerek de bebeğe verilebilir. Kahvaltıda tam yumurta veya tuzu alınmış peynir gıdasına da başlanılır. Bunun yanında yoğurt, meyve püresi, pekmez gibi gıdaların verilmesine de devam edilir.

9 ile 12 aylık zaman dilimlerinde

Özellikle 10. aydan itibaren bebeğinize hemen hemen her şeyi yedirmeye başlayabilirsiniz. Et, balık ve tavukları küçük lokmalara ayırıp bebeğe direkt olarak yedirebilirsiniz. Pilav, makarna ve dolmalar 9. aydan itibaren yoğurt ile karıştırılarak bebeğe yedirilebilir. Bebeğin yemeklerini verirken tuz oranına çok dikkat edin. Yemekleri pişirirken tuzsuz olmasına da çok dikkat edin.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.