Menü

Bebeğiniz İçin En Özel 6 Besin

bebek-beslenmesi

Yoğurt ve süt tüketiminin önemi

Bebeğin kemik gelişimi anne karnından itibaren başlar ve doğum sonrasındaki bebeklik döneminden itibaran hızla devam eder. Süt ve yoğurt gibi temel gıdalar bebeğin kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum bakımından çok zengin besinlerdendir. Özellikle gelişme çağındaki bebeğin her gün 1 kase yoğurt ve 1 bardak süt içerek günlük kalsiyum miktarını karşılaması gerekmektedir. Düzenli ve yeterli ölçüdeki yoğurt ve süt tüketimi bebeklerin bağışıklık sistemlerini de güçlendirmektedir. Süt ve yoğurdu az tüketen bebekler vücut dirençleri düşük olduğu için daha çabuk hastalanmaktadırlar.

Bebeğin anne sütünü bırakmasından sonra yoğurt ve süt tüketimine çok dikkat edilmelidir. Özellikle sütün yeterli ölçüde alınması önemlidir. Çünkü fazla süt tüketimi çocuklardaki demir emilimini azaltabilmektedir. Sütün çok içilmesi demek kalsiyumun vücuda çok alındığı anlamına gelmez. Süt ve yoğurdun yeterli ölçülerde dengeli miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. 1 ile 3 yaş arasındaki çocukların günlük 1 ya da 1.5 bardak süt içmeleri vücutları için yeterli kalsiyum ihtiyacını karşılayacaktır. Aynı şekilde yine 1-3 yaş arası bebeklerin, günlük olarak 1 ya da 2 kap ( bu miktar yaklaşık 200 gramdır) yoğurt yemeleri de yeterli olacaktır.

Sebze çorbaları


Taze sebzelerden yapılmış sebze çorbaları veya sebze püreleri besin değeri bakımından yüksek ve bebeğin de vücut direncini arttıran besinlerdendir. Sebze çorbalarının içine bebeğinizin demir ihtiycını karşılaması için taze çekilmiş kıyma da koyabilirsiniz. Çünkü yeterli oranda kıyma tüketmeyen bebeklerde kansızlık görülebilir. Alternatif sebze çorbalarının içine kıyma koyabilir böylelikle bebeğinze sağlıklı ve besin değeri yüksek bir menü sunmuş olabilirsiniz

Nohut, kuru fasulye ve mercimek

Nohut, fasulye ve mercimek gibi besinlerin bebeklere çorba veya püre haline getirilerek verilmesi önerilmektedir. Özellikle mercimekte lif oranı oldukça fazladır. Kabızlık sorunu yaşayan bebekler pürelerin içine konulan mercimek sayesinde bu problemlerinden de kurtulurlar. Kuru fasulye, nohut ve mercimeğin önce çok iyi pişirilmesi ardından da bebeğe gaz yapmaması için kabuklarının ayıklanması gerekir. Bu işlemlerden sonra bu besinleri yapmış olduğunuz pürelerin içine rahatlıkla koyabilirsiniz.

Avokado

Avokado bebeğin zihinsel ve bedensel gelişimi için oldukça faydalı bir besin kaynağıdır. Süt ile yapılan pürelere veya bebeğiniz için hazırladığını yeşil salataya ilave ederek bebeğinizin tüketmesini sağlayabilirsiniz. Avokado anne sütündeki yağ ile büyük benzerlik göstermektedir. Bu bakımdan bebeğin özellikle zihinsel gelişimi için çok faydalı bir yağ kaynağıdır. Haftada 1 kez tüketilmesi önerilmektedir.

Balkabağı

Balkabağı içerdiği demir sayesinde bebeğin gelişmini güçlendirir ve bebeğin kansız olmasını engeller. Ayrıca içinde protein, potasyum ve kalsiyum bakımından içerdiği vitaminler sayesinde de bebeğin hem zihinsel hem de bedensel gelişimine olumlu katkısı olur. Balkabağını bebeklerinize farklı seçenekler ile yedirebilirsiniz. Püre yapabilir, tatlı veya çorbanın içine karıştırarak yedirebilirsiniz.

Meyve püreleri

Taze ve günlük meyvelerden bebekleriniz için meyve püreleri hazırlayabilirsiniz. Anck bu püreler hazırlanırken meyvelerin taze olması ve evde bol su ile iyice yıkanması çok önemlidir. Mevsimine göre seçilen taze meyveler ile bebeğinizi özellikle de 8. veya 9. aydan itibaren lezzetli meyve püreleri ile besleyebilirsiniz.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.