Menü

Bebek Eğitimi ve Terbiye

 

Tüp Bebek Antalya

 

 

Eskilerin tabiri ile “çocuk beşiğe düşer, eğitim ve terbiye başlar”. Bu düşünce bugün de geçerlidir. Alışkanlıklar kötü ve iyi davranışlar hep küçük yaşlarda edinilir.

Çocuklara istemli kaka nasıl yaptırılır?


Çocuklarda temizlik eğitimine çok önem verilmelidir. Bir, iki yaşlar arası çocuk ayaklandığı, oturabildiği ve anlayabildiği zaman, anne çocuğun kakasını oturağa yapmasını ister. Bu öğretim çok kolay olmaz, özel bir yumuşaklıkla kakasını oturağa yapması onun anlayabileceği şekilde çocuktan istenir. Çocuk bu isteğe uyarsa ödüllendirilir. Oturağa oturan bir çocuğa etrafındakiler neşe ve sevgi ile bakarsa çocuk onları memnun etmek için kaka yapmayı bir hüner sayar ve böylece alışır. Korkutarak “seni yakarım, pencereden atarım, hav havlara veririm, seni sevmem” gibi sözler karşımıza başarısız, huysuz bir çocuk çıkarır.
Bazen de korkarak kakasını tutar, bu şekilde de kabızlık problem olur. Çocuk gene huysuzlaşır. Aileye yayılan durum, her kafadan bir ses çıkmasına sebep olur. Herkes kendi deneyimlerin den faydalanılmasını ister. Bu defada işler çığımdan çıkar.

Çocuklara uyku eğitimi nasıl verilir?

Uyku eğitimi de önemlidir. Uykunun belirli zamanlarda ve belirli süreleri içinde olması gereklidir. Uyku düzensizliği gösteren bir ailenin çocuğundan önce kendilerinde bir düzensizlik aramak lâzımdır. Ailenin gürültüleri, düzensiz hareketleri, zamansız uyutma gayretleri, çocuk odasının durumu, soğuk ve sıcak, ses ve ışık, çocuğun emniyet duygusu, uyku düzeninin oluşmasında önemli unsurlardır. Bunun haricinde hakikaten uykusuz, huysuz tip çocuklar vardır.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.