Menü

Bebek Odası Nasıl Olmalı?

bebek-odasi

Bebek odası nasıl olmalı?

Anne adayları bebek yaklaştıkça hazırlıklara ağırlık verirler. En eğlenceli hazırlık da bebeğin odasının hazırlanması aşamasıdır.

Bebek odası hazırlarken nelere dikkat etmeliyiz peki? Odanın boyası ne renk olmalı, eşyalar nasıl olmalı, odanın büyüklüğü ne kadar olmalı? gibi bir çok soru kafaları karıştırır.

Bebek odası hazırlarken bebeğin annenin odasına en yakın odanın tercih edilmesi önemlidir. Bebek odası güneş ışığı alan bir oda olmalı, çünkü güneş, ışık bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Ayrıca her gün havalandırılarak odaya temiz hava girmesi sağlanmalı.


Bebek odasında pastel ve açık renkler kullanılmalı. Özellikle yeşil ve mavi gibi soğuk renkler bebekler üzerinde sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Ayrıca fildişi, buz rengi gibi renkler de tavsiye edilirken, kar beyazı rengi hastane havası vermesinden dolayı önerilmemektedir.

Bebeğin büyüyüp odasında oynayacağı da düşünülerek oda mobilyaya boğulmamalı. Bebeğin rahatça oynaya bileceği, hareket edebileceği bir boşluk bırakılmalı. Oda sade ve ferah olmalı. Bebek mobilyaları da önemlidir. Mobilyaların kenarları sivri olmamalı, kanserojen madde içeren boyalar kullanılmamalı ayrıca dayanıklı ve sağlam olmasına dikkat edilmeli.

Kış bebekleri için kaloriferle ısınılan evlerde havadaki nem oranı azalacağı için mutlaka hava nemlendiricisi elinizin altında olmalı. Sık sık çalıştırılarak bebeğin bulunduğu odada nem sağlanmalı. Bunun dışında kalorifer peteklerine asılan plastik kaplar da havanın nemlendirilmesinde yardımcı olur.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.