Menü

Bebek Yatağı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

bebek-yatagi

Bebeklerin zamanlarının büyük bir bölümünü uyuyarak geçirdikleri düşünülürse, bebek yataklarının önemi daha rahat anlaşılır. Bu yüzden yatağın üretildiği maddeden, ergonomik oluşuna, yatak mobilyasında kullanılan boyaya kadar daha birçok konuya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bebeğin ilk 6 ayında hem anne hem de bebek için bebek yatağının annenin odasında olması faydalı olacaktır. Bebeğin her ihtiyacı olduğunda anne rahatça ve kolayca bebeğine ulaşabilecektir. Bu yüzden pratik ve küçük olması nedeni ile bebek sepetleri tercih edilebilir. Sepetin zemini bebeği rahatsız edecek kadar sert olmamalı, fakat bebeğin boğulma riskine karşı da fazla yumuşak da olmamalı. Orta sertlikte ortopedik bir yatak bebek için en faydalı yatak olacaktır. Bebeğin yastığındaki, yorganındaki materyal ise pamuk olmalıdır, fakat alerjik olabilme ihtimaline karşı elyaf da tercih edilebilir. Elyaf malzemeden eşyalar daha kolay yıkanabildiği için de tercih sebebi olabilir.


Büyüyebilen yatakların tercih edilmesi anne ve baba için çok pratik olacaktır. Bebek büyüdükçe yatak da büyütülebilir. Bebek mobilyasında ise anti- kanserojen madde kullanılmış olması, boyasının kolay çıkmaması, karyola parmaklıklarının arası bebeğin kafasının sıkışma riskine karşı 6 cm.’ den geniş olmamalı. Ayrıca keskin, sivri uçları, kıymıkları olmamalı. Yatak parmaklıklarını kapatan uyku setleri kullanılabilir.

Bebeğin yatağında kullanılan oyuncaklar ve tüller de bebekler ayağa kalkmaya başladıkları dönemde tehlikeli olabilir. Bebek yatağında kullanılan şeritler, kurdeleler, süsler bebeğin boğulmasına neden olabileceği için dikkat edilmeli.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.