Menü

Bebeklerde Biberon Kullanan Anneler Dikkat!

Bebek-bakimi

 

Biberon ile beslenen bebeklerde, oluşabilecek rahatsızlıklar ve bu sorunların nedenleri nelerdir?

 • Solunum yolu enfeksiyonları: biberon düzenli olarak steril edilmediği takdirde çevreden toplayacağı mikroplar meme üzerinde görünmeyen bir tabaka oluşturur. Bebeklerin vücudu henüz çok hassas olabileceğinden yetişkinlere göre daha çabuk hasta olabilirler.
 • Orta kulak iltihapları: yine biberonun steril olması ile alakalı bir durumdur. Ağızdan giren bu mikroplar tüm boğazı kaplayabileceği gibi orta kulak da da sorunlar çıkabilir. Bebeklerin bağışıklık sistemleri çok hassas olduğundan bu tür enfeksiyon risklerine karşı daha dikkatli olmakta fayda vardır. Bu nedenle bebeğin maması yedirirken bebeği sırt üstü beslemeye kalkışmayın. Bebeğin yediği şeyler genzine kaçar ve boğulmasına neden olabilir.
 • Gaz sancıları: bebeklerin henüz tam olarak emmeyi bilememesi durumu ya da meme başlığının uymamasından mütevellit biberonla beslenen çocukların genelinde gaz sancısı olmaktadır. Günümüzde bebeklerin emerken daha az gazlanacağı biberonlar eczanelerde bulunmaktadır. En azından biberon kullanması gereken anneler bu yolu izlemeli ve bu biberonlardan kullanmalıdırlar.
 • Alerjik sorunlar oluşabilir: bebeğin vücudu hassas demiştik; bu nedenle derisi de oldukça hassas olabiliyor. Bu nedenle bebeğin biberonun kendi kimyasal karışımına alerjik tepki gösterebilme olasılığının var olması gibi birde steril edilmeyen biberonun içerisindeki mikroplara karşıda alerjik reaksiyon göstermesi mümkündür.

Yukarıda saydıklarımızın dışında biberon kullanımının bebeğe verdiği zararlar:

 • Biberon ile beslenen bebekler gelişimlerini daha yavaş tamamlar. Biberonla beslenen bebeklerin gergin, agresif ve daha saldırgan olduğunu bunun aksine annesini emen bebekler annenin kalp atışını duyarak daha sakin ve rahat olur. Anneyle temas edebilmekte bebek için oldukça önemlidir. Biberon ile beslenen bebekler, daha geç konuşur, bakışları daha donuk olur ve daha geç yürür.
 • Biberonla beslenen bebeklerde gaz sancısı daha fazla görülür. Özellikle inek sütü ile beslenen bebeklerde gaz sancısı daha fazla olur.
 • Biberon ile beslenen bebeklerde alerjik sorunlar daha erken dönemlerde oluşabilir.
 • Biberon ile alınan gıdalarda mide boşalımı daha geç olur ve kusmalar meydana gelir.
 • Normal ölçülerde hazırlanmayan biberon mamaları ile bebeklerin beslenmesinde problem oluşabilir. Bazı bebekler aşırı kilo alırken bazıları ise hiç kilo alamayabilir.
 • Uzun süre kullanılan biberonlar ortodonti sorunların oluşmasına neden olabilir.
 • Biberon memesindeki deliklerin fazla açık olması ile bebekler çok hızlı beslenebilir. Bu şekilde hızlı beslenen bebeklerde gaz sancısı kaçınılmazdır. Aksi takdirde biberon memesinin çok küçük olması ile bebekler beslenirken çok çaba sarf eder ve yorulmalarına neden olur. Bu gibi sorunlar bebeklerde huzursuzluğa yol açabilir.
 • Biberon ile yatar pozisyonda beslenen bebeklerde erken dönemde diş çürükleri oluşabilir. Bu sorun bebeğin sosyal yaşamını da olumsuz etkileyebilir.
 • Bebeklerin beslenmesinde ebeveynler kesinlikle plastik madde içeren biberon kullanmamalıdır. Plastik madde içeren biberonlar nörolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir.

Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.