Menü

Bebeklerde Diş Çıkarma

 

Dis-cikarma-Belirtileri

Bebeklerde en sıkıntılı geçen dönemlerden biri de diş çıkarma dönemidir. 6 aydan itibaren diş çıkarma sıkıntıları başlayabilir. Bebek doğduğu günden itibaren damaklarda diş oluşmaya başlayana kadar, hem çok huzurludur hem de annesi ile bir arada olmanın tadını çıkartır. O kadar düzenli ve o kadar masumdur ki,(gaz sancısı problemi olan bebekler bir istisnadır) bu huzur hali bebekte damakta diş oluşumu oluşmaya başlar başlamaz kaybolur ve yerini sürekli bir sıkıntı hali, mızıldanma, vara yoğa ağlama şeklinde devam etmektedir. Fakat diş çıkarma aylarca devam eder.Bebeklerin diş çıkarma dönemi hem bebek için hem de anne için çok sıkıntılı geçen bir dönemdir.
Bebekler diş çıkarmaya başlamadan önce birtakım belirtiler verir. Oluşan belirtiler bebekten bebeğe değişim gösterir.

Bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir? 

Salya akıntısı: Bebeklerde salya akıntısı 2 – 3 aydan itibaren başlar. Salya akıntısı bebekler için doğal bir sorundur. Akıntı kimi bebekte az olurken kimi bebekte bir hayli fazla olur. Diş çıkarmayla beraber salya akıntısı daha da fazlalaşır. Annemiz bu dönemde bebeği korumalı ve mikroplara karşı steril dişlikler kullanmalıdır. Düzenli olarak bu dişlikleri temizlemeli ve çözünüm kolay plastiklerden uzak durmalıdır.


Ağrı: diş çıkarken diş etlerine baskı uygular ve diş etinde iltihaplanmalar oluşur. Bu iltihaplarda ağrı oluşmasına sebep olur. En çok ağrı oluşturan dişler ilk çıkan azı dişleridir. Bebekler bu dönemde ziyadesiyle rahatsız ve huysuz olurlar.

Huysuzluk: diş etlerinde oluşan ağrılarla beraber bebeklerde huysuzluk artar. Dişin çıkması tamamlanana kadar huysuzluk devam eder. Dişin çıkması tamamlandıktan sonra bebekler rahatlar.

Yanak ve çenede kızarıklık: diş çıkarırken salya akıntısı fazla olduğundan çene ve yanak bölgesini tahriş ederek kızarıklık oluşmasına neden olabilir. Bu dönemlerde bebeklerin ağrılarını hafifletecek bazı solüsyonlar eczanelerde bulunmaktadır. Bu solüsyonları çocuk doktorunuzun danışarak elde etmeniz mümkündür.

Öksürük: diş çıkarırken akan salya boğaz bölgesinde birikerek tıkanıklık oluşmasına yol açar. Tıkanıklık ile beraber öksürük başlar. Salyalar genze kaçar böyle durumlarda bebek sıkça boğulur gibi olur. Annemizin telaşlanmadan bebeği rahatlatması oldukça kolay bir işlemdir. İki kaşının ortasını yukarı doğru hafif kaldırarak genzin açılmasını sağlayabilir ve bebeği sıkıntıdan kurtarabilir.

Ateş: bazı bebeklerin diş çıkarma dönemleri ateşli geçebilir. Fakat her diş çıkaran bebekte ateş olmaz. Ateş başka hastalıklarında habercisi olabilir. Bu nedenle ateşlenen bebekler doktora götürülmelidir. Ateş bebek için en tehlikelin bir durum olduğu için bebek ateşlendiğinde dikkate alınmalı ve kontrol altına alınmalıdır.

İshal: diş çıkaran bebek normalden fazla tükürük üretir ve bu tükürük bağırsakların hızlı çalışmasına neden olur. Ancak her diş çıkaran bebek ishal olmaz. İshal başka hastalıklardan da kaynaklanabilir. Bir günden fazla devam eden ishallerde doktora gitmekte yarar vardır. aksi halde ciddi sağlık problemleri oluşabilir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.