Menü

Bebeklerde Gaz problemi

Bebeklerde gaz

 

Bebeklerin genelinde, ilk günlerle başlayan, bebekten bebeğe süreleri değişmekle beraber 4 ay sürebilen bir durumdur. Bazı bebeklerin hiç gaz problemi olmamakla birlikte, bazı bebeklerde çok sıkıntı meydana getirebilmektedir. Gaz problemi ağlama nöbetleri ile kendini gösterir, genellikle akşamları yoğunlaşır.
Bebeklerdeki gaz probleminin nedenleri kesin olarak bilinmemekle birlikte bazı tespitler yapılmıştır.

  • Annenin bebeği doğru pozisyonda emzirememesi ve bunun sonucunda bebeğin hava yutması bebeklerde gaz oluşumuna neden olabilmektedir. Bebeğin hava yutmasını önlemek için bebeğin annenin göğsünü tam kavraması sağlanmalıdır.
  • Bebeğin sindirim sisteminin yeni tanıştığı beslenme şekline uyum sağlayamaması ya da yeteri kadar gelişmiş olmaması.
  • Anne ve babanın acemiliği, huzursuzluğu, yeni karşılaştığı seslerle, görüntülerle baş edememesi de gazın psikolojik nedenleri arasında sayılmaktadır.

Bebeklerde gaz oluşması bazı tedbirler alınarak önlenebilir. Fakat bazı bebeklerde ne yapılırsa yapılsın önlenememektedir. Annenin doğru pozisyonda emzirmesi, bebeğin hava yutmasının önüne geçmek için önemlidir. Anne bebeği her emzirmesinden sonra mutlaka gazını çıkarmalıdır. Bebeği karnının üzerine yatırarak ya da anne bebeği omzuna yatırarak yapacağı ufak masajlarla gaz çıkarılmasına yardımcı olur.

Mama ile beslenen bebeklerde inek sütü ağırlıklı mamalar da bebekte gaz oluşumuna neden olabilir. Doktora danışarak bebeğin mamasının değiştirilmesi belki gaz oluşumunu önleyebilir.

Bebeklerini anne sütü ile besleyen anneler, yiyecek ve içeceklerine dikkat etmelidir. Gaz yapan kuru fasulye, nohut, soğan, karnabahar, lahana gibi yiyeceklerden uzak durmalı çünkü bu yiyeceklerdeki gaz, süt ile bebeğe geçebilmektedir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.