Menü

Bebeklerde Görülen Anemi (Kansızlık)

 

Bebeklerde-anemi

 

Bebeklerde en sık görülen anemi türü demir eksikliğine bağlı anemidir. En fazla süt çocukluğu döneminde görülür. Bunun nedenleri arasında bebeğin hızlı büyümesi ile demir ihtiyacının artması ve besinlerden yetersiz demir alımı gösterilebilir.

Anne sütü ile beslenmeyen bebeklerde, 1 yaşından önce ek gıdalara ya da inek sütüne geçilmesi gibi durumlarda da demir eksikliğine başlı anemi görülebilir. Bebeğin demir ihtiyacını karşılamayan besinlerin kullanılması (pirinç unu ya da demir açısından yetersiz mamaların kullanılması… )gibi nedenler de anemiye neden olabilmektedir. Anne sütünde ve inek sütünde demir miktarı az olmasına rağmen inek sütüne göre anne sütündeki demir daha kolay emilebilmektedir.


Demir eksikliğini önlemek için bebeklerin en az 6 ay anne sütü ile beslenmesi, 6. aydan sonra da bebeklerin demir açısından zengin besinlerle ya da mamalarla beslenmesinin desteklenmesi önerilmektedir. Ayrıca tedbir olarak normal gününde doğan bebeklerde 4. aydan itibaren, gününden önce doğan bebeklerde ise 2. aydan itibaren düşük ölçüde demir ilacına başlanılması önerilmektedir.

 

Demir eksikliği anemisi tedavisi

Bebeklerde nadiren, B12 ya da folikasit eksikliği nedeni ile meydana gelen anemiler de görülmektedir. En sık görülen anemi türü demir eksikliği anemisidir. Tedavisi ya da önüne geçilmesi kolay bir durumdur, ağız yolu ile alınan demir damlaları, şurupları ile rahatlıkla tedavi edilir.
Demir ilacı kullanıldığı sırada dişlerde kararma, bebeğin kakasında koyulaşma görülebilir. Bu gibi durumlar geçici bir durumdur, endişe edilmemelidir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.