Menü

Bebeklerde Gündüz Uykusu

Cute sleeping baby in knitted hat with pompom

 

1 ) Gündüz uykusunu düzenleme

Bebeğiniz 3. Veya 4. ayını tamamladığı zaman, uyuma ritmi ile uyumlu bir uyku düzeni oluşturmaya başlayabilirsiniz.

2 ) Dikkat etmeniz gereken belirtiler nelerdir?

Bebeğiniz uyumak istediği zaman, buna dair sinyaller verir. Bu belirtilerin arasında, gözlerini ovuşturma ve mızmızlanma ilk sırada yer alır. Bir hafta boyunca bu işaretleri ve uyuduğu saatleri not etmeniz halinde, bebeğinizin ne zaman uyumaya ihtiyacı olduğunu anlayabilir ve daha sonra ki günlerde uykuya yatırmak için o zamanı bekleyebilirsiniz.

Her sabah saat 10 civarında uyumaya hazırlandığını ve huysuzlandığını fark etmek işinizi daha basit bir hale getirir. Bu belirtileri göstermesini beklemeden, 15 ile 20 dakika öncesinde yemeğini yedirmiş, altını değiştirmiş ve sessiz bir ortam oluşturmuş olmaya özen gösterin.

 

3 ) Uyku öncesi hazırlık

Çocuğu uykuya hazırlamak kulağa oldukça iyi gelen bir fikirdir. Bebeğinizin sakinleşmesine ve yavaşça uyku haline geçmesine yardımcı olur. Sarılıp yanına yatmanız, ona hikaye anlatmanız veya ninni söylemeniz bu süreci daha huzurlu geçirmenize yardımcı olur. Uyku öncesi keyfi için ne yapacağınızı çocuğunuzun belirlemesine fırsat verin. Çabucak uykuya dalmasından neyi daha çok sevdiğinizi anlayacaksınız.

 

4 ) Bebeğin gündüz uyuması gereken süre ne kadardır?

 • Yeni doğan bebekler, gündüz ve akşam üzeri 2 ile 4 saat civarında saat uyurlar. Bu noktada herhangi bir müdahaleye gerek duyulmaz. Çünkü bebeğiniz ihtiyacı olan uyku miktarını kendi kendine belirler.
  6 ile 8 haftalara gelindiği zaman ise, uykusu düzene girmeye başlar. Gün içerisinde 2 ile 4 saat civarında bir gündüz uykusuna ihtiyaç duyabilir
 • Bebeğiniz yaklaşık 3 ile4 ay civarına geldiği zaman ise, uyuyacağı zamanı az buçuk siz de tahmin etmeye başlarsınız. Bu dönem, uyku saatlerinin oluşmaya başlaması için uygundur.
 • 6 aylık olan bebeğinizin gündüzleri 2 veya 3 defa (sabah, öğlen, öğleden sonra) 1 er saat uyuması gayet normal olarak kabul edilir.
 • Bebeğiniz 9. Aydan itibaren 1 yaşına gelene dek, kesintisiz uykuyu yakalamak için gündüz uykularını sabah ve öğlen birer defa olmak üzere ikiye indirecektir. Yaklaşık 18 aylıkken çocukların çoğunun sabah uykusunu uyumadığı da görülür. Ancak bu bir kayıp olarak değerlendirilmemelidir. Çünkü bu şekilde çocuk öğlen uykularını deliksiz uyuma hedefine ulaşır. Öğlen uykusu alışkanlığı 3 ile 4 yaşına gelene dek devam eder.
 • Bu uyku düzeninin her bebek için geçerli olmasının beklenmesi de söz konusu değildir. Her bebeğin kendine özel uyku alışkanlığı edinebileceğini de unutmamak gerekir.

 

An adorable, laughing baby looking at camera under a white blanket

 

5 ) Düzeni sağlayın

Her gün yaklaşık aynı saatlerde bebeğinizi uykuya hazırlamaya başlayın. Çocuğunuzun kendi bulduğu ritimde uyumaya başlaması halinde, uyku düzeni kurmakta biraz sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bebeğinizin uyku saatlerine denk gelen aktivitelerden de olabildiğince kaçınmaya çalışın.

6 ) Sabırlı olmak en önemli kuraldır

Evde birden fazla çocuğun olması halinde, bebeğin uyku saatleri boyunca onları sessiz tutmak kolay olmaz ve istediğiniz uyku düzenini kurmanız zorlaşır. Gün boyu karşınıza çıkan engeller sebebi ile uyku saati sarkar, hatta iptal olabilir. Ama endişelenmeyin. Kötü tecrübelerinizin ışığında yeni bir düzen kurabileceğinize inandığınız müddetçe, daha rahat bir şekilde düzenli uyku saatlerine geri dönebilirsiniz. Bebeğinize en uygun uyku saatlerini bulmaya dikkat edin. Bu süreç içerisinde yaptığınız denemelerden alacağınız olumsuz sonuçlar, doğru kararı vermenize yardımcı olur. Bebeğinize tecrübeleriniz doğrultusunda yeni bir düzen kurmalı ve onu alışkanlık haline getirmesini beklemeniz gerekmektedir.

7 ) Sorunsuz uyku için pratik çözümler
   

 • Pijama zorunluluğundan vazgeçin. Önemli olan çocuğun giyeceği kıyafetler içinde ne kadar rahat olduğudur.
 • Uyku vakti sessizliğini sağlamadan hemen önceki süreyi, onunla oyun oynamak için ayırabilirsiniz. Ancak yüksek ses çıkarmaktan, çocuğu harekete geçirip uykusunu açacak oyunlar oynamaktan kaçının. Amacın onu sakinleştirip uykuya dalmasını kolaylaştırmak olduğunu da unutmayın.
 • Geceleri uyuduğu zaman yatağa yatırırsanız, o anı gece ile bağdaştıracak ve uyuma vakti geldiğini hissedecektir.
 • Dışarı çıkıyorsanız ve uyku vaktinde yolda olacağınızı biliyorsanız, yanınıza kitap veya çocuğunuzun uyuma ile bağdaştırdığı herhangi bir şey almanız gerekecektir. Bu sayede, hem ona nerede olursanız olun uyuyabileceğini göstermiş olur, hem de uyku düzenini bozmamış ve aksatmamış olursunuz.
 • Çocuğunuzun doğru düzgün uyuması halinde, onu eğitemediniz hissine kapılıp kendinizi asla suçlamayın. Bazı anneler çocuğun yatıp uyuması için yorulması gerektiğini düşünür. Oysa ki, daha da canlanma imkanları bulunmaktadır. İlk olarak bu düşünce tarzını kafanızdan atmalı, sonra günde 3 saat uyumaya alıştırmak için bir takım yollar denemeye başlamalısınız.
 • Bebeğinizin uykusu çabuk bölünen bir yapısı varsa, ilk seferde bir saatten az uyuması çok normal. Üstelik çok yorulmamış ise ve uyanık kaldığı saatlerde enerjisini bitirmemiş ise, uyku ihtiyacı fazla olmayacak ve kısa sürede ihtiyaç duyduğu kadar uykusunu alacaktır.

 

 

 

 

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.