Menü

Bebeklerde Hareket Gelişimi

 

Bebeklerde-hareket-gelisimi

Yenidoğan bebeklerde sistematik ve düzenli hareketler beklenmez elbette. Yenidoğan bebeklerin hareketleri refleksif, düzensiz ve bilinçsiz hareketlerdir. İlk 3 ayın sonuna kadar bebek annenin yardımı ile dönebilir, bebekten bebeğe değişmekle birlikte 4 ay sonunda bebeğin kendi kendine bir tarafa dönmesi beklenir.

Tutma: Birinci aydan itibaren bilinçsiz olmakla beraber tutma eylemi bebeklerde görülür. İlk ayda avuç içine yerleştirilen parmağı sıkıca birkaç saniye tutabilir. İlerleyen aylarda tutma süresi ve bilinci gelişir, 7. aydan sonra tutma eylemi daha bilinçli olmaya başlar.


Oturma: Bebekleri ayından önce bazı hareketleri yapmaya zorlamamak gerekmektedir. Bu durum bebeklerde bazen kalıcı hasarlara yol açabilmektedir. Yenidoğan bebekler başlarını bile henüz tutamazlar. Sırt üstü yatırıldığında bile baş yana düşer. 4 ya da 5. aydan itibaren basit ve kısa süreli oturma egzersizleri yapılabilir. Ancak 6. ayda ya da 6. aydan sonra oturma destekli olarak gerçekleşir.

Emekleme: İlk birkaç hafta bebekler anne rahmindeki pozisyonundadır. Eller ve ayaklar genelde dar yerde imiş gibi toplu haldedir. Bu durum birkaç hafta sonra değişir, yavaş yavaş eller ve ayaklar gevşeyerek açılmaya başlar. 6. Ayda karnı zerinde sürünerek odada tur atabilir, emekleme çalışmaları yapar, 7. ayda tam anlamıyla emeklemeye başlar.

Yürüme: 3-4 aylık bebeklerin koltuk altların tutulup ayakları yere bastırıldığında basit adım atma refleksleri görülebilir. Bunlar bilinçsiz hareketlerdir. 8. ya da 9. aydan itibaren bilinçli adım atma çalışmaları görülür.
Emeklemeye başlayan bebekler bir yerlerden tutunarak basit ayağa kalkma çalışmaları yaparlar. Ancak genelde 11. aydan itibaren yürüme eyleminin gerçekleşmesi beklenir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.