Menü

Bebeklerde Pişik ve Tedavisi

 

Bebeklerde-pisik

Bebeklerimiz dünyaya gelirken getirdiği mutluluk ile birlikte birçok sıkıntı da getirirler. Bu sıkıntılar şikayet edilecek bir durum değildir bebeğimiz rahatsız olmadıkça. Bu sıkıntılar ; ağlar , altına yapar , acıkır ve yine ağlar , bunlardır. Bunlar bize yönelik tatlı sıkıntılardandır , başımızın üstünde yeri vardır. Bu sıkıntılar eğlenceli sıkıntılardır , bir de bunların bebeğimize acı çektiren türleri var. Gaz ve pişik gibi. Bu makalede pişik ve tedavisi hakkında yazıya devam edeceğim.


Pişiğe bir çeşit mantar olan candida albicans sebep olur. Bu mantar dışkı ve idrar ile bir temasa geçtiği zaman pişik denilen bebeklerimizin büyük derdi ortaya çıkar. Bu yüzden altında dışkı , idrar olduğu zamanlar iyi temizlemekte acele etmezsek pişiğe yol açabilir. Üstüne üstlük bez o durumda iken bebeğin derisine temas ettiği taktirde bebeğin vücudunda tahrişler meydana gelir. İşte bu olayları pişik ile adlandırırız.

Peki bu pişik olayının tedavisi nelerdir ?

İlk olarak tald pudrası kullanmamamızda fayda vardır. İdrar ve dışkısını bez içerisinde fazla bekletmememiz gerekir. Pişik olan bölgeyi sabunsuz su ile yıkamamız gerekir. Asla ve asla bebeğimizin altını ıslak mendir ile silmememiz gerekir. Pişik olan bölgeyi temizlerken yumuşak davranmalıyız , sert bir şekilde siler isek bebeğin derisi tahriş olabilir i çok hassastır.

Yukarıda ki yöntemleri uygulayarak pişik olmasına engel olabilir ya da pişik ise erken iyileşmesini sağlayabiliriz.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.