Menü

Bebeklerde Sarılık

 

Bebeklerde-sarilik

 

Bebekler ilk 28 günlerinde yeni doğan olarak adlandırılırlar. Bu dönemde görülen bebeklerdeki sarılığın çoğu fizyolojik sarılıktır. Genellikle 1-2 hafta içinde tehlike arz etmeden kendiliğinden geçer fakat yine de takip edilmelidir. Fizyolojik sarılık olarak adlandırılan bu sarılık bebeğin dünyaya gelişinin ikinci gününde başlar ve üçüncü, dördüncü gününde en yüksek seviyesine ulaşır. Fakat bundan sonra düşmesi beklenir. Düşüş gerçekleşmezse doktor müdahalesi gerekebilir.

Bebeklerde görülen sarılık nedir ve nedenleri nelerdir?


Yeni doğan bebeklerin alyuvarları fazladır, bu alyuvarların parçalanması sonucunda deriye sarı rengi veren bilirubin adı verilen bir madde ortaya çıkar. Bu maddeyi doğumdan önce annenin karaciğeri temizler, bebeğin karaciğerinin bu maddeyi temizleyecek kapasiteye ulaşması birkaç gün ya da hafta alabilmektedir. Karaciğer tarafından atılamayarak kandaki seviyesi yükselen ve deride biriken bilirubin bebekte sarılığa neden olur.

Bebekte sarılık ilk önce yüzde fark edilir, kandaki bilirubin seviyesi arttıkça bebeğin göğsüne, karnına, kol ve bacaklarına doğru yayılır. Ciltteki sarılık ışıkta, özellikle de florasan altında daha belirgin olur. Bebeğin burnuna ya da yüzüne hafifçe dokunulduğunda renk değişikliği fark edilebilir. Bebeğin yüzünde sarılık fark edildiğinde hemen bir sağlık kuruluşuna ya da doktora başvurarak sarılık testi yani kandaki bilirubin seviyesine baktırılmalıdır.
Çoğu zaman tehlikeli olmayan, kendiliğinden geçen yenidoğan sarılığı nadiren ciddi problemlere de yol açabilmektedir. Bilirubin seviyesinin çok yükselmesi durumunda beyin hasarına neden olabilmektedir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.