Menü

Bebeklerde Soğuk Algınlığı

 Bebeklerde-soguk-alginligi

Bebekler diğer hastalıklara oranla en çok soğuk algınlığına yakalanırlar. Soğuk algınlığı, üst solunum yolu enfeksiyonudur. Özellikle hayatlarının ilk 2 yılında bebekler ve çocuklar 5-10 kez üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanırlar. Bu oran evde okula giden büyük kardeşlerin olmasına, çocuğun kreşe gidiyor olmasına göre farklılık gösterir.

Soğuk algınlığı çok bulaşıcı bir hastalıktır ve virüsle hastalık meydana gelir. Bebeğin olduğu odada en ufak bir hapşırık, öksürük hastalığın bulaşması için yeterlidir. İlk 3 ayda bebeklerin bu hastalığa yakalanmaları durumunda hemen doktora başvurmak gerekir. Çünkü soğuk algınlığı ile başka hastalıklar, orta kulak iltihabı gibi, meydana gelebilir.


3 aydan büyük bebeklerde her durumda doktora başvurulmasına gerek yoktur. Basit burun akıntıları, hafif ateş, hafif hapşırık gibi… Bebek doğduktan sonra evde doktorun tavsiye ettiği bazı ağrı kesici ve ateş düşürücüler bulundurmak annenin işini kolaylaştıracaktır. Bunun yanında burun açıcı sprey ve damlalar da yardımcı olur.  Bebekten sonra evde ateş ölçer mutlaka bulundurulmalı, soğuk algınlığına yakalandığında ateşi sıkça ölçülüp not edilmeli. Bebeğin ateşinin düşmemesi, 38.5 olması durumunda doktora başvurulması gerekmektedir. Ufak soğuk algınlıkları bu ilaçlarla atlatılabilir.

Bebekler, tedbir olarak özellikle ilk 3 aylarında, kalabalık ve dar ortamda uzun süre bulundurulmamalı. Odaları, bulundukları ortam sık sık havalandırılmalı. Tuzlu su içeren damlalarla bebeğin burnu açık tutulmalı. Bulunduğu ortam hava nemlendiricilerle nemli tutulmaya çalışılmalı.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.