Menü

Bebeklerde Yalancı Emzik Kullanımı İle Ortaya Çıkan Problemler

 

Bebeklerde-yalanci-emzik-kullanimi

Emziğin zararları nelerdir?

 • Yalancı emzik kullanılan bebekler anne memesini kabul etmeyebilir. Bu durumda bebeği yeterince anne sütü alamamasını tetikleyen en büyük nedenlerden biridir. Anne sütü ise bebeğinizin gelişimi açısından belli bir müddet alınması gereken en doğal ve en besleyici besindir. Bebekler hele hele yeni doğmuş ise daha anne sütüne alışmadan emzikle tanışırsa o vakit memeyi emmeyecek ve tatlıya batırılmış emziği tercih edecektir.
 •  Yalancı emzik kullanan bebeklerde kulak, burun ve boğaz hastalıkları daha sık oluşur. Bebek tüm üst solunum yolu hastalıklarına açık hale gelir.
 • Uzun süre emzik kullanılan bebeklerde ağız ve diş sağlığı bozulabilir. Bebeğin doğal damak yapısı ve buna paralel olarak diş sıralaması bozulabilir.

Bebeklerde emzik kullanımı ne zaman bırakılmalıdır?
Emzik kullanan bebeklerin en geç 2 yaşına geldiğinde emzik kullanımını bırakması gerekir. Uzun dönem kullanılan emzikle beraber gelişen sorunlar;


 • Uzun dönem emzik kullanımı ile ağız yapısı bozulur ve çıkan dişler yer değiştirebilir. Üst dişler ön tarafa alt dişler ise arka tarafa kayabilir. Dişlerin aralarında açıklıklar oluşabilir. 3.5 ila 4 yaşından sonra dişlerde meydana gelen açıklıklar kalıcı sorun haline gelebilir.
 • 4 yaşına kadar emzik emen çocuklarda üst solunum yolu hastalığı ve orta kulak iltihabı daha fazla oluşur.
 • İki çeşit emzik vardır. Bunlardan biri kauçuktan bir diğeri ise silikondan üretilir. Diş çıkarmaya çalışan bebeklerde kauçuk emzik kullanımı tercih edilmelidir. Silikondan üretilmiş emzikler ise diş çıkarmayan bebeklerde kullanılmalıdır.
 • Damaksız memeler tıpkı anne memesine benzer. Bu nedenle bebekler damaksız memeyi daha çabuk kabul ederler. Fakat damaksız memeler bebeklerin damak yapısında bozukluğa ve dişler de sıralanış bozukluğuna neden olabilir. Damaksız memeler 1 yaşını geçmiş bebeklerde kullanılmamalıdır. Damaklı memeler ile damakta ve ağız yapısında hiçbir bozukluk oluşmaz.
 • Bebek eğer emzik almadan uyuyamıyorsa damaklı emzik verilmelidir. Bebeğin uykuya dalmasıyla emzik ağzından alınmalıdır.
 • Şekere, reçele batırılıp bebeğe verilen emzikler ciddi ağız hastalıklarına ve erken çürüklere neden olur.
 • Bebekler için kullanılan emziğin temizliği de çok önemlidir. Bebeğe emziğin her verildiğinde temizlenmesi gerekir. Temizleme işlemi doğal yöntemler ile olmalıdır. Şayet tam sterilizasyon sağlanamaz ise özellikle bağışıklık sistemi gelişmemiş bebeklerde ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Bebeklerin Emziği Bırakması İçin Hangi Yöntemler İzlenmelidir?
Bebeklerin emziği bırakması hiç de kolay bir şey değildir. Biz yetişkinlerde bile belli alışkanlıkları bırakmak hiç de kolay bir iş olmadığı gibi bebeklerde de emzik alışkanlığını bırakmak sanıldığı üzere oldukça zor bir süreçtir. Yapılması gereken en yerinde hareket bebeğe sevgi ile yaklaşmak ve hiçbir zorlama olmadan sabırlı davranarak bebeğin kendi iradesini kullanmasını öğretmek ve bu aşamada bebeğe doğru destek vererek psikolojisinde sıkıntılar oluşmadan emziği bırakmasını, bir anlamda unutmasın sağlamaktır.


Bunları Denedinizmi:

Bebeklerde Yalancı Emzik Kullanımı İle Ortaya Çıkan Problemler yazısı için toplam 1 yorum yapılmış.

 • deniz

  Yanıtla

  10 Şubat 2015

  Merhaba lar benim şu an 20 aylık bir kızım var ben calisiyorum babaanne bakıyor kızıma. Doğduğu günden beri yalancı emzik kullanıyor bundan 20 gün önce kayinvalide m gündüzleri vermemiş hiç ama aksamlari ben de cçok ağlıyor meme diye vermek zorunda kalıyorusi nasil kurtarabiliriz emzik ten yardım edin

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.