Menü

Bebeklerdeki Uyku Problemleri

 

Bebeklerde-uyku

Bebekler gözlerini açtıkları dünyaya ilk birkaç ay alışmakta zorlanırlar. Farlı farklı sorunlarla karşılaşabilir anne ve babalar. Bunlardan bir tanesi de bebeklerin uyku problemleridir.

Bebekler ilk aylarda gece-gündüz ayrımına varamazlar, çünkü ana rahminde ışık farkları olmadığı için bu durum bebekler için yeni bir durumdur. Bebekler 3-6 içinde gece-gündüz ayrımına varırlar, düzenli uyku disiplini edindirmek için ise annelerin 6 ayı beklemeleri önerilir.

Bebekler ilk doğdukları birkaç saat içinde uyanıktırlar, daha sonra derin bir uykuya dalarlar. Her bebeğin farklı bir uyku süreci olmakla birlikte yeni doğan bebeklerin ortalama 12-22 saat uyumaları beklenir.


Gün boyu uyuyan fakat geceleri uyumayan bebekler henüz gece gündüz ayrımına varamamıştır. Bebeklerin gündüz oyalanıp daha az uyuması sağlanarak, uykusunun 3-4 saatle sınırlandırılarak böylelikle bebeğin gece rahat ve uzun uyuması sağlanabilir. Ayrıca gece sessiz konuşarak, ninni söyleyerek, bebeğin uyuduğu ortamın ışığı azaltılarak, gündüz bebek dışarıda gezdirilerek bebeğin gece gündüz ayrımına varması sağlanabilir.

Bebeklerin uyumasını engelleyen faktörlerden biri de gaz problemidir. Bebeğin gazının tam çıkarılmaması durumunda ya da gaz problemi yaşayan bebeklerde düzenli ya da sağlıklı bir uyku beklenmez. Uykuya geçmeden önce bebeğin gazı çıkarılmalı. Huysuzluğu geçmeyen bebeğe ılık bir banyo yaptırmak, onu rahatlatıp, rahat uyumasını sağlayabilir. Bebeğin uyuduğu oda ısısı da aşırı sıcak ya da aşırı soğuk olmamalı, bu da bebeğin uykusunu olumsuz etkileyen faktörlerdendir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.