Menü

Bebeklere Oyuncak Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Oyuncakla-oynayan-bebek

Oyuncak sadece bebeğin eğlenmesini, zaman geçirmesini ya da oyalanmasını sağlayan bir gereç değildir. Tüm bunların yanında doğru seçilen oyuncaklarla bebeğin hem zihinsel hem de bedensel gelişimi desteklenebilir. Bebeklerin beyinlerinin en çok geliştikleri dönem 3 yaşına kadarki dönemdir. Bu yüzden bebekler çeşitli uyaranlarla uyarılarak gelişimi desteklenmelidir.

Peki bebeklere oyuncak seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Oyuncak seçiminde bebeğin hangi ayda olduğu önemlidir. 0-6 ay: Bu aylarda bebeklerin pek oyuncaklarla ilgisi yoktur. Daha çok elleri ve ayakları ile oynar bebekler. Fakat seslere ya da parlak renklere duyarlılıkları 3.- 4. ayda artmaya başlar. Bebeğin yatağının üzerine asılacak müzikli oyuncaklar bebeğin ilgisini çeker. Hareket eden, ses çıkaran oyuncaklara dönüp bakabilir. Tutmaya meyilli olan bu aydaki bebeklerin ellerine yumuşak, kendine zarar vermeyeceği ya da herhangi bir parçanın kopmayacağı çıngıraklar da bebeklere verilebilir.


4. ay: bu ayda bebeklerde kaslar gelişim gösterir, bebek ses çıkaran ya da parlak renkte olan oyuncaklara uzanmaya çalışır. Bu yüzden tutup, kendine çekebileceği için oyuncakların bebeğe zarar vermemesi için yumuşak, olmasına, köşeli ya da sert olmamasına dikkat edilmelidir.

6.-12. ay: Sesli çıngırakların yanında, ayaklarının ellerinin farkına varmalarını sağlayan ellere ve ayaklara takılan halkalar kullanılabilir. Neden- sonuç ilişkisini görebilecekleri oyuncaklarda tercih edilebilir.

8.-10. ay: bu aydaki bebekler tutmayı artık yapabildikleri için, bebeklere bloklar, küpler alınabilir. Yardımcı olarak küpleri dizmeleri ya da şekilleri uygun delikten atmaları sağlanabilir.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.