Menü

Bebekleri Nasıl Giydirmeliyiz?

Bebekleri-nasil-giydirmeliyiz

Her anne bebeğinin üzerine titrer, onun için endişelenir, bu duygulara “annelik” duygusu deniliyor. Yeni bebek sahibi olan annelerin başta gelen problemlerinden biridir, bebeğini nasıl giydireceği konusu. ” Fazla mı giydirdim? Terler mi? yoksa ince mi giydirdim, bebeğim hasta olur mu?” gibi birçok soru annenin beyninde döner durur. Bu acemilik bebek büyüdükçe, bebeğe alıştıkça ya da onunla yaşamayı öğrendikçe geçer aslında.


Bebekler ne çok giydirilmeli ne de az. Şöyle ki, bebeğin doğduğu mevsim ve yaşadığı şehrin iklimine göre, odanın sıcaklığına göre bebeğin giyecekleri ayarlanır. İlk günlerde hatta ilk 1 ay bebek üşüyebilir. Bu durumda bebeğe kalın giysiler giydirmek yerine kat kat giysiler giydirmek hem anne için hem de bebek için daha pratik olacaktır. Bebek ısındıkça üzerini tamamen çıkarıp üşütmektense, üzerinden bir kat çıkarmak daha sağlıklı olacaktır. Soğuk havalarda daima yedekte battaniye, yelek, hırka bulundurmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Soğuk havalarda da, sıcak havalarda da bebeğe şapka giydirmek faydalıdır. Sıcak havalarda, güneşin tam tepede olduğu saatlerde bebeğin direk güneşle temasından kaçınmak gerekmektedir.

Bebek 6 aylık olduktan sonra annenin işi daha kolaylaşacaktır. Anne bebeği giydirip soyarken kendi durumuna göre giydirebilir. Yani kendisi terliyorsa bebek de terleyecek, kendisi üşüyorsa bebek de üşüyecektir.

Kolay giydirilebilen kıyafetler, boyundan düğmeli ya da çıt çıtlı kıyafetler, alttan açılabilen kıyafetler annelerin işini kolaylaştıracaktır.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.