Menü

Bebeklerle nasıl oyun oynanır?

bebek-oyun

Yeni doğan ya da birkaç aylık bebekle profesyonel anlamda oyun oynanamaz elbette, ama bebeğinize şarkı söylemek, mıncıklamak bebek için bulunmaz bir oyundur. Bebeğin anne sesine, annesinin dokunmasına ihtiyacı vardır ilk aylarda. Annenin bebekle konuşması hatta ona kitap okuması bebeğin dil gelişimine yardımcı olan, anne ile bebeğin bağlarının kuvvetlenmesini sağlayan güzel ve yararlı bir oyundur.

1-3 aylık bebekler dokunulmaktan hoşlanırlar. Yüzünü okşamak, parmakları ile “hani bana, hani bana?” oynamak, yataklarının üzerine müzikli bir oyuncak asarak uzanmasını sağlamak, hatta soyunmaktan hoşlanan bu aylardaki bebekleri soyup okşamak bebekler için çok eğlenceli ve faydalı oyunlardır.


4-6 aylık bebeklerin tutma kabiliyetleri gelişmeye başlamıştır artık. Bu yüzden bebeğin eline sesli oyuncaklar, çıngıraklar verilebilir, bebekle  “cee eeee” oyunları oynanabilir, çok da eğlenceli olur bebekler açısından. Büyük resimli ya da yumuşak malzemeli, aynalı kitaplar bebeğin dikkatini çeker.

7-12 ay arasındaki bebekler için diğer oynadıkları oyunlar hala geçerli olmakla birlikte, neden-sonuç ilişkisini öğrenebileceği oyuncaklar alınabilir. Mesela bir düğmeyi çevirdiğinde müzik başlayan oyuncaklar çok faydalıdır. Bebek oyun oynarken onun patronu gibi davranmak yerine farkına varmadan ufak yönlendirmeler yapılabilir. Bunun yanında mutfak eşyaları, süzgeç, kaşık, tencere gibi eşyalar da bebeğin dikkatini çeker. Hatta kaşıkla tencereye vurup ses çıkarmak bebeğin çok hoşuna gider. Nesneleri kutuya koyup çıkarmak da eğlenceli bir oyun olabilir.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.