Menü

Çalışan Anneler Nasıl Emzirebilir?

bebek

 

Çalışan annenin sorumluluğu da bir başka oluyor. Bebek doğdu, ve birkaç ay sonra anne işe geri dönmek zorunda kaldı.
Anneler işte tam da bu sırada bebeğinin nasıl besleneceğini düşünmeye başlar. süt sağma pompaları ile sütünüzü sağabilir, saklayabilir ve biberon yardımı ile güvendiğiniz birine teslim edip bebeğinizin sağlıklı bir şekilde beslenmesine kaldığı yerden devam edebilirsiniz. İşte bunu nasıl yapacağınıza dair size yardım önerilerimiz.

1 ) Nasıl hazırlamalıyım?

İşe tekrar başlamadan önce, işvereniniz ile süt sağmayı ve emzirme gereksinimlerinizi konuşun. Anne sütü dondurma iyi bir fikir olduğundan dolayı, sütünüzü hazırlayıp muhafaza etmeye başlayın. Büyük bir olasılık ile süt sağmayı belli bir düzen içerisine oturtmanız için bir iki haftaya ihtiyacınız olacak. Bununla beraber, bebeğinizi biberon memesine de alıştırmanız gerekecek.
Süt sağmaya başladığınız zaman, elinizden geldiği müddetçe süt dondurmaya çalışın. Bebeğinizden sorumlu olacak olan kişi, siz işte olduğunuz müddetçe ne kadar sıklıkta ve ne zaman emzirilmesi gerektiğine dair bilgi sahibi olması gerekiyor. İşinizin eve yakın olması halinde ise, öğlen aralarında eve gelerek bebeğinizi kendiniz emzirmeyi ihmal etmeyin.

2 ) Süt nasıl sağılır?

Sütünüzü kendi eliniz ile süt sağıcı veya elektronik pompalar yardımı ile sağabilirsiniz. Her ne kadar elektronik pompalar korkutucu gibi dursa da, canınızı acıtmazlar ve büyük bir kolaylık sağlarlar. Elektrikli pompalar, normal pompalara göre daha sesli bir şekilde çalışacağından dolayı, büyük bir olasılık ile iş yerinde pek kullanışlı olmayacaktır. Ancak normal pompalara nazaran, göğsünüzü daha çok uyarır ve daha fazla süt gelmesini sağlar. Tetiklemeden süt alamazsınız, emzirmenin sonunda süt sağacaksanız bebeğiniz bu konuda yardımcı olur. Ama eğer etrafınızda değilse onun resimlerine bakın, sesini kokusunu hayal edin ve en önemlisi rahatlayın.
Aynı zamanda, süt sağma işlemini, gün içerisinde ne kadar emzirme işlemi ayapacaksanız, o kadar sıklıkta sağmanız gerekir. bebeğinizin beslenme saatleri arasında ki zamanda, süt sağmazsanız, göğsünüz süt ile dolacak, bu da ağrı ve şişlik olmasına ve dolayısı ile sizin rahatsızlık duymanıza sebep olacaktır.


3 ) Süt nasıl muhafaza edilir?

İşe yeniden başlamadan yaklaşık 1 ay önce sütünüzü sağmanız ve özel süt poşetlerinde sağdığınız tarih ile beraber saklamanız çok daha iyi olur.
Sağmış olduğunuz sütünüzü, hava geçirmeyen ve sıkı bir şekilde kapanan, plastik veya cam ( cam daha çok önerilmektedir ) kaplarda buz dolabı veya derin dondurucu da saklayabilirsiniz. Ancak genel olarak uzmanlar, sütün poliproilenden imal edilmiş süt saklama torbalarında saklanmasını önermektedir. Bu süt saklama torbaları, sütün güvenli bir şekilde korunmasına yardımcı olurken, besin değerlerinin de aynı şekilde kalmasına yardımcı olur.
Buz dolabında 10 güne kadar saklanan sütünüz, derin dondurucu da ( -18 C ) 6 ay a kadar bozulmadan kalabilmektedir.

 

baby drink milk

4 )Saklanan süt bebeğe nasıl verilir?

Süt buz dolabında saklandıysa, direkt olarak biberona aktarılıp, oda sıcaklığına gelmesinin ardından bebeğe güvenle verilebilir. Ancak süt dondurucu da saklandıysa, o zaman ya buz dolabı kısmına alınıp dolapta kendiliğinden çözülmesi beklenir ve öyle verilir, ya da sıcak su içerisine konarak çözülmesi sağlanır. Daha sonrasında oda sıcaklığına gelen süt aynı şekilde güvenle bebeğe verilir. Ancak kesinlikle anne sütü, mikrodalga fırında çözürülmemelidir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.