Menü

Çemen Otu Tohumu Anne Sütünü Artırıyor!

anne-sutu

 

İlk 6 ay anne sütü çok önemli

Anne sütü nitrat, yağ asitleri, kalori, vitamin ve bazı mineraller gibi besleyici temel ögelere sahip dünyanın en zengin besin kaynağıdır. Bu nedenle çocuklarının sağlıklı gelişimini destekleyen herhangi bir besin maddesi bulunmadığı için, bebeklerin ilk 6 ay anne sütü ile beslenmesi gerektiği uzmanlardan tarafından önemle vurgulanmaktadır.

Anne sütü içeriğindeki zengin maddeler sayesinde bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirmesinde en etkili yoldur. Özellikle laktasyononun ilk günlerinde antikor içeriğine bağlı olarak, bebeğin dış etkenlere karşı savunmasını sağlar.
Fakat tüm bu faydalarının yanı sıra çeşitli psikolojik, fizyolojik ve patolojik faktörler anne sütünün azalmasına, çocukların bu kaynaktan mahrum kalmasına neden oluyor. Bu nedenle anne sütünü artırılmasına yönelik çalışmalar ve araştırmalar sonucunda bazı seçenekler ortaya çıkmıştır. Özellikle anne sütünü artıran en önemli besin sudur.

Uzmanlar emziren annelerin bol bol su tüketmesi gerektiği konusunda uyarmaktadır. Ayrıca araştırmalar sonucu bazı bitkilerinde anne sütünü artırdığı düşünülmektedir. Bu bitkiler arasında çemen otu tohumu yer almaktadır.

Çemen otu tohumu anne sütünü artırır

Hint mutfağı ve alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan çemen otu tohumu anne sütünü arttırmaya yardımcı olabilen besinler arasında yer almaktadır. Bazı araştırmalar 2 hafta boyunca düzenli olarak çemen otu tüketiminin anne sütünü belirgin bir oranda artırdığını belirtmiştir.

Çemen otu tohumunun içerisinde bulunan steroidal yapıların (di- osgenin) süt üretimini artıran hormonların sentezini artırdığı, müsilaj, vitamin ve protein içeriği ile besleyici destek sağladığı düşünülmektedir. Hatta bazı bilimsel içeriklerde çemen otu tohumunun kullanılmasıyla 3- 4 saatte bir emzirmeye yetebilcek adar süt üretimini sağladığı belirtilmişti. Ayrıca anne sütünün azalmasına neden olan en büyük etkenler arasında psikoloji yer alırken, çemen otu tohumunun yatıştırıcı etkisi ile süt üretimi arasında bağlantı kurabildiği gözlemlenmiştir. Çemen otu tohumunun içeriğinde ayrıca demir, kalsiyum, vitamin ve mineraller bulunuyor.

Çemen otu tohumu nasıl tüketilmeli?

Günde 2 defa sabah ve akşam olmak üzere 1 tatlı kaşığı tüketilebilir. Dilerseniz çemen otu tohumu ile balı karıştırarak ya da çorba içerisine ilave ederek tüketebilirsiniz. Bu kullanıma 1 ay boyunca devam edildiği sürece hem anne sütünün artırıldığı, hem de bebeğin gelişimi için katkıda bulunduğu bildirilmiştir.

Çemen otu tohumunun bir zararı var mı?

Çemen otu tohumunun kan şekerini düşürücü etkisi vardır. Bu nedenle şeker hastası olan annenin, kan şekerini düşürücü ilaçlarla birlikte çemen otu tohumunu kullanması halinde, kan şekerinin aşırı bir şekilde düşmesi riskini yaratmaktadır. Ayrıca tüm vücut sıvılarında ( idrar, ter ) kötü kokuya yol açabilir.

Anne sütünün artırılmasında dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?


Annelerin günde 3 litre sıvı tüketmesi gerekir. Bu miktarın çoğunluğu sudan oluşur. Ancak bir kısmı rezene, papatya, melisa, ıhlamur, kuşburnu gibi bitki çaylarından karşılanabilir. Ayrıca çorba, komposto, ayran, limonata, lohusa şerbeti ve boza gibi sağlıklı içeceklerden de tüketilebilir.

Kalsiyum açısından zengin olan süt, yoğurt ve peynir gibi süt ürünlerinin düzenli olarak tüketilmesi önerilir.
Protein ağırlıklı beslenmenin de ihmal edilmemesi gerekir. Sabah kahvaltılarında mutlaka 1 adet yumurta, öğlen ve akşam yemeklerinde de etli sebze veya kurubaklagil tüketmeye özen gösterin.
A vitamininden zengin havuç, yeşil yapraklı sebzeler, kayısı gibi sebzeleri beslenme programınıza dâhil etmeyi unutmayın.

Vitamin ve mineral kaynağı olan meyve ve sebzeleri taze olarak günlük tüketmeniz, fayda sağlayacaktır. Yemeklerin besin değerini korumak için çay ile birlikte tüketmemeye dikkat edin.

Çay, kahve ve gazlı içecekler gibi kafein içeren içeceklerden uzak durun. Bu içecekler bebeğinizin nabzında artış ve uykuya dalmasında güçlük çekme gibi sorunlara yol açabilir.
Hızlı kilo verdiren, düşük kalorili ve tek tip beslenmeye yönelik diyet programlarından uzak durun.

Anne sütünü artıran 11 besin maddesi

Rezene

 • Yapılan araştırmalara göre anne sütü için gerekli olan östrojen ve prolaktin hormonlarını teşvik eden rezene, anne sütünün daha fazla üretilmesini destekliyor.

Dereotu

 • Yine rezene gibi dereotu da, süt üretimini destekleyen hormonları tetikliyor.

Siyah susam

 • Kalsiyum açısından zengin olan siyah susamın anne sütünü arttırıcı etkiye sahip olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle yemeklerinizde sık sık kullanabilirsiniz.

Kimyon

 • Süt üretimini desteklemesinin yanında, doğumdan sonra anneyi güçlendirecek demir bakımında oldukça zengin bir besindir.

Arpa

 • Arpa ile pişirilmiş pilav veya çorba gibi yemekler, süt üretimini artırmak için kullanılabilir. Özellikle arpa ve rezene ikilisinin sütün kalitesini büyük oranda yükselttiği düşünülmektedir.

Fesleğen

 • Sindirim sistemini düzenleyici etkisinin yanında, sakinleştirici ve K vitamini açısında zengin olan fesleğenin, yemeklerle beraber ya da çay olarak tüketilmesi önerilir.

Yeşil yapraklı sebzeler

 • Yeşil sebzeler laktasyonu arttırmakla beraber sindirime yardımcı olan, vücudu güçlendiren besinlerdir. Fakat brokoli, lahana gibi bazı kükürtlü sebzeler bebekte gaz problemine ve sütün tadını değiştirerek bebeğin süte karşı isteksizliğine neden olabilir. Bu nedenle bu tür sebzeleri tüketirken, bebeğin süte karşı istek durumu gözlemlemeniz gerekir.

Kırmızı – turuncu sebzeler

 • Beta-karoten bakımından oldukça zengin olan havuç, tatlı patates ve diğer kırmızı-turuncu sebzeler anne sütünü arttırmaya yardımcı olabilir.

Yulaf

 • Besin lifi, demir ve kalsiyum açısından zengin olan yulafı, püre şeklinde tüketebilirsiniz. Besin değerini artırmak için fındık, meyve, süt veya baharat da ekleyebilirsiniz.

Yağlar

 • Zeytinyağı, keten tohumu yağı ve susam yağı gibi sağlıklı yağlar, emzirmeye yardımcı etkenler arasında yer almaktadır.

Diğer besinler

 • İncir, beyaz üzüm, beyaz dut, hurma, yer elması, erik, sumak, kişniş, nane ve zencefil de, anne sütünü arttırıcı özelliğe sahip besinler arasında yer almaktadır.

Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.