Menü

Ceviz ve Faydaları

 

 

ceviz-ve-faydalari

 

 

Cevizin faydaları konusunda birçok makale yayınlanmış, birçok çalışma yapılmıştır. Uzmanların ve bilim insanlarının görüşlerinin ortak noktası cevizin “kötü kolesterolü” düşürmek için bire bir olmasıdır. Bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur ki, düzenli olarak ceviz yemek gerçekten kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Kalp ve özellikle damar sağlığını korumak için etkili olduğu kanıtlanmıştır. Hatta ceviz, kötü kolesterolü düşürmekle kalmaz ve damarlarda plaka oluşumu riskini de azaltır. Hatta damarların esnek kalmasını ve kan akışının normal şekilde devam etmesine yardım eder. Cevizin faydaları içeriside öne çıkan bu noktalardan faydalanmak için tavsiye edilen tüketim oranı ise; günde 3-4 adet ceviz ve haftada toplam 3-4 yemek kaşığı ceviz yağı olarak belirlenmiştir.

Cevizin Faydaları Nelerdir?

Bir omega 3 yağ asidi türü olan alfa-linolenik asit, temel E vitamini çeşidi olan ve pek çok bitki tohumunda yer alan gama-tokoferol, son olarak kolesterol benzeri bir molekül olan ve kolesterol plakalarının damar çeperlerinden temizlenmesine yardım eden fitosteroller cevizin sağlığa bu kadar yararlı bir yemiş olmasının yolunu açıyor.

Kalp ve Damar Sağlığına Cevizin Faydaları: Penn State, Tufts Üniversitesi ve Pennsylvania Üniversitesi’nden bilim insanlarının ortak olarak yaptığı araştırmaya göre düzenli olarak ceviz tüketmek kolesterolü önemli oranda azaltır. Cevizin bu faydası iyi kolesterol olarak bilinen “HDL” kolesterol düzeyini yükseltmesinden dolayıdır. HDL kolesterol, damarlarda birikmeye başlayan kötü kolesterol plakalarını temizler ve vücuttan atılması için yarar sağlar. Aynı araştırmaya göre 1 tatlı kaşığı ceviz yağı tüketmek kolesterolün kısa bir süre içinde düşmesini sağlar.

Tip 2 Diyabet Hastalarına Faydaları: Tip 2 diyabet kişilerinde problem genel olarak kan şekeri seviyesinin kontrol altına alınması ve insülinin metabolize edilmesidir. Esasında tip 2 diyabet kalp ve damarlar başta olmak üzere diğer sistemleri de oldukça ilgilendirir. Cevizin damarlar üzerindeki olumlu etkisinin Tip 2 diyabetlilerde damar tıkanıklığı riskini azaltır ve buna bağlı olarak ortaya çıkan kalp hastalıkları riskini azalttığı araştırmalarla ortaya konmuştur.


Kanser İçin Tedbir: Antioksidanlar açısından çokca zengin olan cevizin kanseri önlemek adına yaygın olarak tüketilmelidir. Bünyede serbest radikallerin artmasına bağlı olarak meydana gelen ve kanser gibi hastalıkların oluşma riskini arttıran “kronik oksidatif stresi” düzenli ceviz yenilmesi ile dengelenebilir. Cevizin kanseri önleme faydası hakkında yapılan araştırmalar genel olarak prostat ve göğüs kanseri üzerine yoğunlaşmıştır. Ancan araştırmalacılar her çeşit kansere karşı vücudu güçlendirdiğini bildirmiştir.

Kemiklere Faydaları: Ceviz, özellikle yaşı ilerleyen insanlarda ortaya çıkan kemik zayıflamasını ve kemiklerde meydana gelen mineral kaybını yavaşlatan besinler içerisindedir.

Kilo Kaybı: Cevizin yüksek kalorili olması ve yüksek oranda yağ içerdiği ele alınırsa kilo vermeye yardımcı olduğuna inanmak zor olabilir. Fakat günlük olarak 3-4 adet ceviz tüketmek tokluk hissini sağlar, öğün aralarında yaşanan açlığı önler.

Hafıza: Bu hususta yapılan çalışmaların sayısı yeterli değildir. Ancak yapılmış çalışmalar hafızayı güçlendirdiğini ortaya koyar.

Cevizin Besin Değeri

 • 28 gram, ortalama olarak 7 tane dış kabuğu soyulmuş ceviz;
 • 185 kaloridir
 • Kolesterol içermez
 • Günlük besin lifi gereksinimin %8’ini karşılar (2gr)
 • Günlük kalsiyum gereksinimin %3’ünü karşılar
 • Günlük demir gereksinimin %5’ini karşılar
 • Günlük tiamin gereksinimin %6’sını karşılar (0,01mg)
 • Günlük folat gereksinimin %7’sini karşılar (27,7mcg)
 • Günlük magnezyum gereksinimin %11’ini karşılar (44,6mg)
 • Günlük fosfor gereksinimin %10’unu karşılar (97,8mg)
 • Günlük çinko gereksinimin %6’sını karşılar (0,9mg)
 • Günlük bakır gereksinimin %22’sini karşılar (0,4mg)
 • Günlük manganez gereksinimin %48’ini karşılar (1mg)
 • Günlük selenyum gereksinimin %2’sini karşılar (1,4mcg)
 • Aynı miktarda ceviz (7 adet) ortalama 2500mg omega 3 ve 11000mg omega 6 yağ asidi içermektedir.

Ceviz Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 • Ceviz Türkiye’nin batısında yetişir. Ceviz, Ortaçağ İngilteresi ve Antik Yunan’da akıl hastalıklarının tedavisi için kullanılmaktaydı. Roma döneminde doğurganlığı ve arzuyu arttırmak adına yaygın şekilde kullanılan yemişler içerisindeydi.
 • Ceviz ağaçta yetişen en eski besinlerdendir. Dünya genelinde 30 farklı ceviz çeşidi vardır. Riboflavin, niasin, tiamin, pantotenik asit, B6 vitamini ve folat içeren ceviz B kompleks vitaminleri bakımından çok zengindir.

En nihayetinde; ceviz özellikle kolesterolü kontrol altında tutar ve damar tıkanıklığının oluşması için tedbir olarak kullanılır. Uzmanların tavsiyesi ise günde 2-3 tane dış zarı soyulmamış ceviz yenilmesi ve haftalık olarak 2-3 defa salatalarda 1’er yemek kaşığı ceviz yağı kullanılması şeklinde kullanılabilir. Aşırıya kaçmamak koşuluyla ceviz oldukça yararlıdır.


Yemek Tarifleri 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.