Menü

Çocuğuma Yemek Yediremiyorum!

cocuguma-yemek-yediremiyorum

 

Günümüzde anne ve babaların en yaygın şirketlerinden biri de çocuklarından yemek yedirememektir. Anne ve babasının bu hassasiyetini fark eden çocuk, zaman içerisinde yemek yemek konusunu anne babasına karşı bir silaha dönüştürebilmektedir.

Çocukla inatlaşmak yapılabilecek en büyük hatalardan biridir!

Çocukları yemek yemeyen anne ve babaların yapması gereken ilk şey çocukla inatlaşmamak olmalıdır. Şayet çocuk, anne ve babasının yemek yeme konusundaki hassasiyetini görürse zaman içerisinde bütün isteklerini yemek yeme üzerinden yaptırabileceğinı düşünerek çeşitli sorunlar çıkartabilmektedir.

Çocukluk dönemi sağlıklı beslenmenin en önemli olduğu dönemlerden biridir. Çocuğun bu dönemde sağlıklı ve yeterli beslenmesi, yetişkinlik döneminde karşılaşabileceği hastalık ve sorunlardan korunmayı sağlayacaktır.Bu noktada anne ve babaların bilmesi gereken ise; çocuğun yeterli vitamin, mineral ve proteini aldıktan sonra büyük tabaklarda büyük porsiyonlar yemesine gerek olmadığıdır.

Two girls making salad, cooking the vegetables. Isolated on white

 

Çocuklara doğru beslenme alışkanlığı kazandırmak için 11 ipucu:


 1. Çocuklara yemek yedirirken yapılan en büyük yanlışlardan biri de, çocuğa ailenin porsiyonlar ile yemek koymaktır. Çocuğun kendi ihtiyaçları ve mide hacmi dikkate alınarak nispeten daha az porsiyonlar koymak önemlidir. Yemesi gerekenden fazla yemek yemeğe zorlamak, çocuğu irrite edebilir.
 2. Çocuğunuz yavaş yavaş yiyorsa onu zorlamayın. Yarım saati geçmemek kaydıyla yemek yeme süresinde herhangi bir sakınca olmamaktadır. Bu süreyi geçiren çocuklar, genellikle oyalanmak için zaman kazanıyordur. Yarım saat içerisinde yemeğini bitirmesine olanak tanıyın.
 3. Çocukluk dönemlerinde, çocuklar tek bir besine ilgi gösterirken, diğerlerini reddedebilir. Bu durum geçicidir. Böyle bir dönemde, yemeği reddettiği besini farklı şekilde sunarak yemesini sağlamaya çalışın.
 4. Besinleri, çocuğunuzun kolay yiyebileceği şekilde hazırlayın. Minik dilimlenmiş havuçlar, ufak köfteler, renkli tabaklar gibi sunumlarla besinleri dikkat çekici hale getirin.
 5. Şayet çocuğunuz yemek yemiyor ise, eve arkadaşlarını davet edebilirsiniz. Kendi yaşıtları ile aynı masaya oturan bir çocuk, farklı besinleri denemek için cesaretlenebilir.
 6. Çocukluk döneminde, çocuklar anlatılanlara pek prim vermezken, gördüklerini taklit etmeye meyillidir. Bu sebeple de anne ve babaların mutlaka çocuklarının örnek alacakları davranışları sergilemesi gerekir.
 7. Çocuklar bazı besinleri tüketmeyi reddedebilirler. Bu sebeple de örnek olarak peynir yemek istemeyen bir çocuğu peyniri farklı besinler içinde saklayarak vermek, ihtiyaç duyduğu besin ögelerini almasını sağlayabilir.
 8. Şayet çocuğunuz et yemek istemiyor ise, alması gereken protein; kuru baklagillerden ya da yumurta gibi besinlerden sağlanabilir.
 9. Çocuğunuz ekmek yemek istemiyor ise, makarna ya da patates ile karbonhidrat alımı desteklenebilir.
 10. Çocuğunuza farklı sunumlar hazırlamak oldukça önemlidir. Farklı tatları, farklı renklerde ve yemeklerde tüketmesi, reddedeceği besin sayısını azaltır.
 11. Bu noktada anne ve babalar yemek sunumlarında yaratıcı olmalıdır. Yemek saatleri çocuk için bir işkence olmak yerine, eğlenceli saatler olarak algılanmalıdır. Yemek yerken çocuğunuzla sohbet edin, hikayeler uydurun ya da hoş vakit geçirmesi için beraber sevdiğiniz şeyleri yapın.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.