Menü

Çocuğun Gelişimin Olumsuz Etkileyen Besinler Nelerdir?

cocuğun-gelisimini-olumsuz-etkileyen-besinler

Çocuğun sağlıklı bir gelişim göstermesi için dengeli ve yeterli beslenmesi çok önemlidir. Özellikle kahvaltı, öğle ve akşam yemeğinin ihmal edilmemesi ve bu öğünlerde çocuğun sağlığına olumlu yönde etkileyecek besinler yemesi gerekmektedir. Çocuğun gelişmesini olumsuz yönde etkileyecek en temel durum yetersiz beslenmesidir. Yetersiz beslenme özellikle de gelişim çağındaki çocuklarda zihinsel ve bedensel gelişimi de olumsuz yönde etkiler.

Çocuğun bazı gıdalara aşırı düşkün olup bazılarını ise ağzına hiç koymaması da dengesiz beslenmenin bir göstergesidir. Çocuk gelişimine yararlı her gıdadan (sebze olsun, meyve olsun) azar azar da olsa yemelidir. Özellikle büyüme çağındaki çocuğun, gelişimini olumsuz yönde etkileyecek yüksek kalorili besinlerden, gazlı ve şekerli içeceklerden, kızartmalardan, cipslerden, hamur işleri gibi hazır besinler ve fast foodlardan uzak durması gerekmektedir.

Çocuğun gelişimini olumsuz yönde etkileyen besinler

Asitli, şekerli ve kafeinli içecekler

Gelişim çağındaki bir çocuk asidik veya kafeinli bir içeceği çok sık tüketmesi durumunda vücudunda demir emilimi azalacak ve dolayısyla gelişim çağındaki çocukta demir eksikliği yaşanacaktır. Şekerli içecekler de ağırlık artışına neden olabileceği için çocuğun henüz gelişim çağında aşırı kilolanmasına ve normalden fazla yağ miktarının olmasına sebep olabilir. Gelişim çağındaki çocuklar kafeinli, asitli ve şekerli içeceklerden uzak durup onların yerine günlük süt, ayran gibi daha sağlıklı içecekleri tüketmeleri gerekmektedir.

Fast food ürünleri

Pizza, hamburger, döner, sosisli hem yağlı hem de A ve C vitamini ve kalsiyum bakımından düşük gıdalardır. Bu gıdaların çok sık tüketilmesi halinde çocuğun bağışıklık sisteminde hasarlar meydana gelebilir. Zayıflayan bağışıklık sistemine bağlı olarak çocuk sık sık hastalanabilir. Ayrıca genç yaşta kalp-damar hastalığı riski ile de karşı karşıya kalabilir.

Fast food ürünleri ayrıca barındırdıkları renklendiriciler ve aynı yağdan defalarca kullanılmasına bağlı olarak kanser riski de taşımaktadılar. Fast food tütekimi karşısında çocuk aşırı kilo alabilir ve obezite gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Kepekli ekmek


Sanılanın aksine gelişim çağındaki çocuğun kepekli ekmek yemesi sağlığı için olumlu bir faktör ortaya koymaz. Kepekli ekmekler yetişkin beslenmelerinde normal beyaz ekmeğe oranla daha sağlıklı ve yararlı olabilirler. Ancak çocuklar ile yetişkinlerin beslenmeleri farklıdır. Özellikle gelişim çağındaki çocuk için önemli olan yaşına göre ihtiyaç duyduğu besini tam olarak almasıdır. Fazla kepek alımı çocuğun vücudundaki demir ve kalsiyum atımını kolaylaştırır. Bu durumda da vücudun demir ve kalsiyum oranında ciddi bir azalma görülür. Demir ve kalsiyum minerali çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Uzmanlar çocuk beslenmelerinde en az 5 yaşına kadar kepekli ürünlerin kullanılmasını tavsiye etmiyorlar.

Light süt ürünler

Gelişme çağındaki çocukların beyin gelişimleri için doymuş yağ asitlerine ihtiyaçları vardır. Doymuş yağ asitleri light süt ürünleri içinde yoktur. Günlük taze süt ürünlerinin tercih edilmesi çocuk gelişimi açısından daha yararlıdır. Ayrıca içinde çok fazla katkı maddesi bulunan çikolatalı sütler ve işlem görmüş benzeri süt ürünlerinden de uzak durulmalıdır. İşlem görmüş süt ürünlerin hepsi çocuk sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir.
Kızartma yöntemi ile pişirilmiş yemekler

Özellikle kızartma ile pişirilmiş olan yiyecekler çok fazla miktarda yağ içermektedir. Yüksek yağ ile pişirilen besinlerde vitamin ve mineral kaybı yaşanır. Bu durumda çocuğun o yemeği yemesi halinde gerekli miktarda vitamin ve mineral alamamasına sebep olur. Ayrıca içerdiği yüksek yağ oranı da çocuğun gelişimine olumsuz yönde etki eder. Yüksek yağ hızlı kilo alımına sebep olabilir. Bu durum da gelişme çağındaki çocuklar için son derece olumsuz bir etki meydana getirebilir.

Açıkta bekletilen besinler

Açıkta bekletilen ya da bırakılan hiçbir besinin çocuk tarafından tüketilmemesi gerekmektedir. Örneğin kabuğu soyulmuş bir meyve açıkta bekletilmesi halinde hem vitamin özelliğini hem de tazeliğini kaybeder. Ayrıca üzeri tozlanabilir ve çocuk bu meyveyi yemesi halinde tozlardan çeşitli mikropları da vücuduna almış olur. En güzeli meyvenin tazeyken soyulup hemen çocuğa yedirilmesidir. Böylelikle çocuk meyvedeki tüm besin değerlerini en iyi şekilde almış olur.

Kızarmış balık

Balık içerdiği yüksek oranda Omega 3 yağ asitlerinden dolayı çocuklar tarafından haftada en az iki kez tüketilmesi önemlidir. Aynı zamanda balık çocuğun beyin gelişimi için de çok önemli bir besin kaynağıdır. Ancak balığın kızartılarak değil de ızgara olarak tüketilmesi önerilmektedir. Kızartma balıkta omega 3 yağ asidi oranı ciddi oranda kaybolmaktadır. Bu durumda çocuğun yediği balıktan omega 3 alamamasına sebep olmaktadır. Balığın ızgarada pişirilip tüketilmesi çok önemlidir.

Çok fazla süt tüketimi

Süt çocuk gelişiminde çok önemli bir besindir. Ancak sütün aşırı derece de tüketilmesi çocuğun gelişiminde ciddi oranda riskler doğurabilmektedir. Aşırı süt tüketilmesi halinde vücüt için gerekli diğer besinler yeteri ölçüde alınamayabilir. Ayrıca aşırı süt tüketilmesi durumunda çocuk demir anemisi riski ile de karşı karşıya kalabilir. Gelişme çağındaki çocuklarda (örneğin 1 ile 7 yaş arası dönem) günlük olarak 500 mililitre süt tüketilmesi yeterlidir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.