Menü

Çocuğunuz İçin İştah Açtıran 12 Besin

Healthy child showing his muscles and sitting on a table full of pile of food isolated on white background

 

Çocuklarda iştahsızlık oldukça yaygın görülen bir sorundur. Özellikle de okul çağına kadar çocuklarda iştahsızlık görülebilir. Bu sorunun çözümünde ise doğru yaklaşım oldukça önem teşkil etmektedir.

Ancak bu noktada annelerin en büyük hatası, çocuklarını yeteri kadar beslenmiyor sanmaktır. Şayet bu konuda bir şüpheniz mevcut ise bir uzman yardım isteyerek çocuğunuz boy ve kilo oranı hakkında  bilgi alabilirsiniz. Boy ve kilo oranı normal olan çocuklar yeteri kadar besleniyor demektir.

 • Tabağının tamamını bitirmesi için zorlamayın.

Annelerin yaptığı en büyük hatalardan biri de çocuklarının kendileri kadar yiyebileceğini düşünüp porsiyonu buna göre büyük tutmaktır. Çocukların mide kapasitesi erişkinlerden daha küçüktür.  Bu sebeple de tüketebileceği kadar yemek koymaya önem gösterin.

 • Ek gıda için sebzeyi ön plana koyun

Ek gıda dönemi bebeğin erişkinlik dönemindeki beslenme alışkanlıklarını belirleyen oldukça önemli bir dönemdir. Bu sebeple ek gıdaya geçildiğinde sebze grubundan besinler vermeye önem gösterin. Bu sayede damak tadı sebzelere alışacak ve ilerleyen dönemlerde sebze tüketiminde sorun yaşayamacaktır.

 • Ona büyük gibi davranmaya başlayın

Bebeğiniz her geçen gün büyüyor. Ona ne kadar saygılı davranırsanız, o kadar sorumlu bir çocuğunuz olur. Ne giyeceğine, ne zaman yemek yiyeceğine karar vermesini destekleyin. Sevdiği ve sevmediği şeylere karar versin.  İhtiyacı olduğu kadar yemeği öğrenmesine izin verin.

 • İştahı yerine gelene kadar ara öğünler vermeyin

Ara öğünlerde karnını meyve ya da abur cuburla dolduran çocuklar, ana öğünlere kadar karınlarını doyururlar. Bu sebeple de iştahları kapanır. Bu sebeple iştah sorunu gerçekten varsa ara öğünleri kaldırmayı deneyebilirsin. Bu sayede ana öğünlerde acıkan çocuğunuz yemeğini yiyecektir.

 • Beslenme düzeni belli olmalı

Uyku düzeni kadar beslenme düzeni de oldukça önem teşkil etmektedir. Şayet yemek saatleriniz belli olur ise, çocuğun vücudu da buna uyum sağlayacak ve belirli saatlerde otomatik olarak acıkacaktır.

 • Uyumadan önce yemek yemesine izin vermeyin

Bebekler 9 aylık olduktan sonra gece besinlerine gereksinim duymazlar. Bu dönemden sonra bebeğin kilo almaması ya da sağlıksız beslenmemesi için uyumadan önce ona yemek vermeyin. Uyumadan önce tüketilen öğünler reflü, obezite ya da diş çürükleri gibi sorunları da beraberinde getirmektedir.  


 

 • Sizin sevmediğiniz besinleri çocuğunuzun yemesini beklemeyin

Çocuklar duyduklarını değil, gördüklerini yapmaya meyillidir. Bu sebeple sizin tüketmediğiniz gıdaları yememek için diretecektir. Şayet ıspanak yerken ağzınızı mayıştırıyorsanız, çocuğunuz da bunu görüp aynısını yapacaktır.

 

 • Yemek yemediğinde sofradan kaldırmayın

Sofra kültürü oldukça önemlidir. Çocuğunuz yemek yemese bile mutlaka sofrada oturmalı, sizinle sohbet etmelidir. Bu sayede ilerleyen zamanlarda sosyal iletişimi de güçlenecektir. Ailenin bir arada olması açısından oldukça önemlidir. Şayet çocuğunuz sizi yemek yerken görürse yemek yemeye daha çok motive olacaktır. Sofrada onu sürekli yemek yemeye zorlayan biri varsa, sofra onun için oldukça zorlayıcı ve irrite edici bir hal alacaktır.

 

Happy children with fruits

 

Yemeklere sebze karıştırın

Çocuğunuz sebze yemiyorsa, sevdiği yemeklerin içine sebze katabilirsiniz. Örnek olarak makarna ya da köfte seviyorsa mutlaka harçlarına sebze koymalısınız. Bunun dışında sebzelerin sevimli ve renkli sunumu da çocukları cezbedecektir.

 

 • Mutlaka yumurta yedirin

 

Yumurta sarısı, peynir ya da yoğurt proteinden zengin besinlerdir. Bu sebeple çocuğunuza bu ürünleri mutlaka yedirmeye çalışın. Faydalarını anlatın. Şayet haşlanmış yumurta sevmiyor ise, yumurtayı farklı şekilde yapmayı teklif edin. İçlerinden sevdiği halini yemesine izin verin.

 

 • Ona ceza vermeyin

Çocuğunuz yemek yemek istemiyor ise, onu cezalandırmayın, yemesi için çok kızmayın. Şayet çok kızarsanız korkacak ve o an için yese bile ilerleyen zamanlarda yemeyi bırakabilecektir. Yemek yediği zaman motive olması için ona bir tablo yapın. Yemek yediği günler için güler yüz işareti koyup onu motive edebilirsiniz. Bu aşamada çocuğunuzu tanıyan sizsiniz. Bu yüzden yaratıcılık kısmı tamamen size kalmış.

 

 • Çocuğunuza ısrar etmeyin, kararlı olun

Şayet minik yavrunuz yemek yemeyi reddetmiş ise ısrar etmeyin, kızmayın. Ancak ara öğünlerde onun istediği herhangi bir şeyi de vermeyin. Diğer öğünü beklemesi gerektiğini söyleyin. Bu şekilde zaman içerisinde beslenme düzeni oturacaktır.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.