Menü

Çocuklar İçin Kalsiyum Neden Önemli?

happy little boy eating breakfast in cafe

Çocukların gelişimi açısında kalsiyum minerali çok önemlidir. Gelişim çağındaki çocuklar özellikle kalsiyum yönünden zengin besinlerle beslenmeleri gerekmektedir.Yeterli oranda kalsiyum alan çocukların kemik yapıları daha güçlü olmaktadır. Ayrıca kalsiyum çocuğun bağışıklık sistemini de güçlendirmektedir. Kalsiyum kasların ve sinirlerin de düzgün çalışmasını sağlamaktadır. D vitamini yönünden de oldukça zengindir. Bilindiği gibi D vitamini kemik gelişimi açısından çok önemli bir vitamin kaynağıdır.

Çocukların yeterli oranda kalsiyum ihtiyacını karşılamaları için düzenli olarak tüketmeleri gereken besinler bulunmaktadır. Süt çocuklardaki kalsiyumu karşılayan en önemli gıda maddesidir. Ancak sütün aşırı kullanımı bazı olumsuz durumlara da neden olabilir. Bu yüzden sütün çocuğun yaşına göre belirlenen oranla verilmesi gerekmektedir. Ayrıca kalsiyum tek sütte de yoktur. Ayran, yoğurt, tereyağı gibi süt ürünlerinde de kalsiyum minerali bulunmaktadır.

Çocukların kalsiyum ihtiyacını karşılayan besin kaynakları

Süt

Süt kalsiyum minerali bakımından çok zengin bir besin kaynağıdır. Ancak çok fazla süt tüketilmesi demek iyi ölçüde kalsiyum alındığı anlamına gelmez. Sütün yeterli ölçüde tüketilmesi önemlidir. 1 ile 3 yaş arasındaki çocukların günlük 500 miligram kalsiyuma ihtiyaçları vardır. 4-8 yaş arasındaki çocukların kalsiyum ihtiyaçları 800 miligramdır. Bu yüzden çocukların yaş gruplarına göre içtikleri süt oranında da farklılıklar vardır. 1 ile 3 arasındaki çocuğun günlük 1, 1.5 bardak süt içmesi günlük kalsiyum miktarını karşılama da yetecektir. 4 ile 8 yaş arasındaki çocukların 2 ya da 2.5 bardak süt içmeleri durumunda günlük kalsiyum ihtiyaçları karşılanabilmektedir. Bu yüzden özellikle de gelişme çağındaki çocukların süt içtikleri miktara dikkat edilmesi ve yeterli ölçüde içilmesi önerilmektedir.


Mother feeding breakfast to her kids and family in the morning

Yoğurt, peynir ve ayran tüketimi

Sütün fermentasyon işlemini uğraması sonucu peynir ve yoğurt gıda maddeleri oluşur. Fermentasyon işlemi ile özellikle aminoasit madde miktarında artış meydana gelir. Aminoasitler bilindiği gibi proteinlerin yapıtaşlarıdır. Bu yüzden peynir ve yoğurtta çok fazla miktarda protein bulunmaktadır. Gelişme çağındaki çocukların bir ya da iki kap ( bu oran yaklaşık 200 gramdır) yoğurt yemeleri durumunda günlük kalsiyum ihtiyaçları da karşılanacaktır.

Peynirin kalsiyum miktarı da çok yüksektir. Günde 100 gram peynirin tüketilmesi durumunda çocuğun günlük kalsiyum miktarının yarısı karşılanmaktadır. Peynir grupları arasında en yüksek kalsiyuma sahip olan peynir, parmesan peyniridir. Bir yemek kaşığı parmesan peyniri günlük kalsiyum ihtiyacının yüzde 6’sını karşılamaktadır.

2 bardak ayrandaki kalsiyum miktarı 1 kase yoğurttaki kalsiyum miktarına eşdeğerdir. Bu yüzden çocukların menüleri zenginleştirilebilir. Çocuğun her gün 3-4 bardak süt içmesi onu sıkabilir. Bunun yerine sabah 1 bardak süt içen çocuk öğlen 1 bardak ayran içebilir. Akşam da yiyeceği 1 veya 1.5 kase yoğurt günlük kalsiyum ihtiyacını rahatlıkla karşılayacaktır.

Kalsiyum yönünden zengin diğer besinler

Kalsiyum yönünden zengin sebzeler

Ispanak, brokoli, roka gibi sebzeler çok iyi birer kalsiyum kaynaklarıdır. Bu besinlerin çocuklar tararafından haftada en az 1 ya da 2 kez tüketilmesi önemlidir Ayrıca ıspanak demir yönünden de çok güçlü bir sebzedir ve çocuğun kansızlık gibi riskler ile karşı karşıya kalmasını engellemektedir.

Tahin ve pekmez

Tahin ve pekmez de kalsiyum bakımından zengin besinlerdendir. Ancak bu iki besin kaynağı içerdikleri yüksek enerjiden dolayı çok fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Gelişme çağındaki çocukların haftada 2 ya da 3 kez 1 yemek kaşığı tahin ve pekmez tüketmeleri yeterlidir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.