Menü

Çocuklara Sebze Yedirmenin Yolları

 

Sebze-yemeyen-cocuk

Çocukların sağlık gelişimleri açısında yeterli oranda ve dengeli beslenmeleri çok önemlidir. Bebeklik çağından başlayarak gelişme çağında kazandırılacak düzenli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı çocuğun hem zihinsel hem de fiziksel gelişimi açısından çok önemlidir. Özellikle sebze ve meyve tüketimi de sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin olmazsa olmazlarındandır. Ancak çocuklar damak zevklerine uygun bulmadıkları için sebze yemeyi pek tercih etmemektedirler. Ancak çocukların sebze ihtiyaçlarının da bir şekilde karşılanması gerekmektedir. Bu yüzden çocukların da sebze yemeleri şarttır. İşte çocukların daha kolay sebze yemeleri için birkaç püf nokta.

Sebzeyi çocuğa sevdirmeye çalışın

Öncelikle bir sebzeyi çocuğunuza yedirmekte ısrarcı davranmayın. Sebzeyi ona sevdirmeye çalışın ilk olarak. Örneğin çocuk ıspanağı sevmiyor. Ispanığı pişirdikten sonra sevdiği bir çorbanın içine katabilirsiniz. Böylelikle çocuk sevdiği çorbayı içerken ıspanaktan da vücudu için yararlı besinleri alacaktır. Bu şekilde ıspanığı da sevdirmiş olabilirsiniz.

cocuklara-sebze-yedirme


Yediği sebzenin faydalarından bahsedin

Çocuğa sebze yedirmek anneler için çoğu zaman sorun teşkil edebilmektedir. Çocuklar damak tatlarına uymayan besinleri yemek istemezler. Ancak çocuk beslenmesinde sebzenin çok önemli bir yeri vardır ve muhakkak tüketilmelidir. Çocuğa sebze yedirmenin bir yolu da sebzeyi yemesi durumunda ona olacak faydalardan bahsedin. Bu yol çocuğu sebzeye de özendirebilmektedir. Kabak, ıspanak, yeşil fasulye ve pırasa çocuklar için faydalı lifli sebzelerdendir ve bu sebzelerden en az birinin haftada en az 1- 2 kez tüketilmesi önerilmektedir. Bu şekilde haftalık düzene oturtulduğu taktdirde çocuk düzenli bir beslenme alışkanlığı da kazanacaktır.

Sebzeleri birlikte yıkayın

Çocuğunuz ile mutfağa girmekten korkmayın. Mutfakta ona sorumluluklar verin. Örneğin yemesini istediğiniz bir sebzeyi ona yıkatabilirsiniz. Yıkama işlemi bunu bir misyon gibi gören çocuğunuzun hoşuna gidecektir. Yıkamanın ardından çocuğunuza yemesi için sebzeyi pişireceğinizi söyleyin ve bizzat kendi elleri ile yıkadığı için ne kadar çok lezzetli olacağını söyleyin. Çocuğun ilgisi sebzeye kayacak ve lezzetini merak edecektir ne de olsa yıkamasını o yaptı. Bu şekilde çocuğun ilgisini sebze yemeye çekebilirsiniz.

Sebzeleri sos gibi de kullanabilirsiniz

Çocuğunuzun sevdiği bir yemeğin üzerine veya tabağının yanına sebze parçalarını koyabilirsiniz. Örneğin çorbanın üzerine veya sevdiği bir yemeğe sos gibi katılan sebze ile çocuğun sebzenin faydalı vitaminlerini de almasını sağlayabilirsiniz.

Çocuğunuzu ödüllendirin

Tabağına konulan bir sebzenin bitirilmesi sonucunda çocuğunuzu ödüllendirebilirsiniz. Örneğin bir tabak sebze yemesi karşılığında sevdiği bir tatlıyı yemekten sonra ödül olarak yiyebileceğini söyleyebilirsiniz. Çocuk ilk olarak sebzeyi ödüle ulaşmak amacıyla tüketecektir ancak sebzenin tadını sevip ona alışmaya başladığında sebzeyi sorunsuzca yani bir ödül karşılığı beklemeden de tüketmeye devam edecektir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.