Menü

Çocuklarda Alerjiyi Tetikleyen 10 Besin

Mother and daughter in kitchen making a salad smiling

 

Günümüzde çocuklarda alerji oldukça yaygın görülen bir sorundur. Yaklaşık olarak her 10 çocuktan %5’inde alerji mevcuttur. Aile öyküsünde alerji olan çocuklar, alerjiye elbette ki daha yatkın. Ancak bunu tetikleyen bazı dış etkenler de mevcut. Özellikle günümüzdeki fast food alışkanlıkları, çocukların taze meyve ve sebze tüketememesi gibi sorunlar, alerjiye olan yatkınlığı arttırmakta.

Alerjiyi tetikleyen 10 besin nedir?

Çikolata:

Çikolata, çocuktan yetişkine birçok kişinin severek tükettiği bir besindir. Çikolatanın içinde bulunan endorfin maddesi de, mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar. Bu sebeple de çocukları kendine çeker. Ancak çikolatada kafein olduğu için, reflüye yol açabilir. Bu sebeple de karın ağrısı, mide bulantısı ya da iştahsızlık gibi sorunlara yol açabilir.

Margarin:

Margarinin içerisinde omega 6 adı verilen bir yağ asidi vardır. Omega 3 çocuklar için ne kadar faydalı ise, omega 6 da çocuklar için bir o kadar zararlıdır. Bu madde, alerjinin tetiklenmesine yol açabilir. İçerisinde margarin olan poğaça, pasta ya da açma gibi besinlerin tüketilmemesi gerekir.

Kızartmalar:

Kızartmalar içlerinde yüksek oranda yağ barındırır. Bu sebeple de kalorileri oldukça yüksektir. Aşırı derecede kızartma tüketen çocuklar, obeziteye daha yatkındır. Obezite ise astımı tetikleyen bir sorundur. Bunun dışında yağlı besinler, reflüyü de tetikleyerek alerjinin şiddetlenmesine yol açabilir.

Ketçap:

Domates, aşırı tüketilmesi durumunda mide asit salgısını arttırır. Domatesin ana maddesi olduğu ketçap, salça ya da domatesli diğer soslar küçük yaştaki çocuklar için çeşitli sorunlar yaratabilir.

Mayonez:


Mayonez yüksek oranda yağ içerir. Bundan dolayı da mide boşalmasını geciktirici etkiye sahiptir.

Bal:

Birçok anne ve baba faydalı olduğunu düşünerek çocuklarına bal yedirmek ister. Bal,oldukça faydalı bir besindir ancak bebekler için zehirleyici olabilirken, biraz daha büyük çocuklar için ise reflüye yol açabilir. Bu sebeple henüz yaşı küçük olan çocuklara çok sık bal yedirmek sakıncalıdır.

Baharatlar:

Baharatlar da sessiz reflü sorunu olan ya da astımlı çocuklar için oldukça tehlikelidir. Baharatlı olarak tüketilen şarküteri ürünleri, biberli yemekler astımı tetikleyebilir.

Asitli içecekler:

Asitli içecekler yani kola, gazoz gibi ürünlerin içerisinde kafein vardır. Kafein, reflüyü, astımı ve bronşiti tetikleyen bir maddedir. Bu sebeple de çocuklara asitli içecekler içirilmesi önerilmez.

Sarımsak ve soğan:

Sarımsak ve soğan oldukça faydalı iki besindir. Ancak çocuklar için çiğ sarımsak ve soğan, midede çeşitli sorunlara yol açabilir. Bu sebeple çocukların hamburger tüketirken çiğ soğan yemesi, alerjik astımı tetikleyebilir.

 

Cocuklarda-alerjiyi-tetikleyen-besinler

 

Şerbetli tatlılar:

Baklava, öbiyet ya da tulumba gibi ağır ve şerbetli tatlılar çok ve sık tüketildiği zaman reflüye yol açabilmektedir. Bu sebeple de alerjik etkileri tetiklenmektedir.

Alerjisi olan çocuklar için öneriler:

  • Alerjiye yol açabilecekler besinlerden uzak durun,
  • Sütlü ve meyveleri tatlıları tercih edin,
  • Kızartma yemekleri tüketmek yerine haşlama, ızgara ya da fırında yapılmış yemekleri tüketin.
  • Asitli içeceklerden ve kahveden uzak durun,
  • Bol bol su için,
  • Hamur işi besinlerden uzak durun,
  • Fast food tarzı besinlerden uzak durun,
  • Günlük olarak taze meyve ve sebze tüketin.

Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.