Menü

Çocukları hastalıklardan koruyacak 8 öneri

cocuklari-hastaliktan-korumak-icin-oneri

Özellikle havaların da soğuması ile birlikte çocuklar daha sık hastlanamaktadırlar. Öksürük, hapşırık ve burun akıntısı ile başyıp ateşli bir hastalık süreci ile devam eden üst solunum yolu enfeksiyonları çocukları en çok tehdit eden hastalık gruplarından. Bu enfeksiyonu geçiren bir çocuğun hastalığı atlatması da uzun sürebilir. Çocukların vücut dirençlerinin yüksek tutulması için dengeli beslenmekten, kişisel hijyene kadar dikkat edilmesi gereken birçok unsur vardır. İşte çocukları hastalıklardan koruyan 8 öneri.

Dengeli ve doğru bir beslenme düzeni

Doğru ve dengeli bir beslenme programı çocuğun bağışıklık sistemini güçlendiren ve onu hastalıklardan koruyan en önemli unsurdur. Çocuk güne muhakkak kahvaltı yaparak başlamalıdır. Kahvaltıda 1 yumurta, peynir, zeytin, bal, reçel ve süt gibi protein ve vitamin yönünden zengin besinleri yemelidir. Okula giden çocuğun da muhakak beslenme çantası olmalıdır. Okuldaki hazır gıdalardan uzak durması gerekmektedir. Ara öğün için çocuğun yanına ceviz içi, muz, elma gibi besinler konulabilir. Öğle yemeği için tavuk, peynirli tost, portakal suyu gibi yiyecekler de beslenme çantasında muhakak bulunmalıdır. Çocuk okuldan geldikten sonra da akşam yemeğine kadarki sürede bir bardak süt içerek bekleyebilir. Akşam yemeklerini hiçbir şekilde atlamamalıdır. Ailecek yapılacak olan kahvaltılar ve akşam yemekleri çocukta da düzenli bir beslenme alışkanlığının kazanılmasına yardımcı olacaktır.

Asidik, katkı maddesi ve şekerli gıdalardan uzak durulmalı

Çocuğun özellikle fast food gibi katkı maddesi yüksek besinlerden kesinlikle uzak durması ve bu tür besinleri öğünlerinden kesinlikle çıkarması gerekmektedir. Ayrıca şekerli gıdalar da çocukların bağışıklık sistemi için risk teşkil etmektedirler. Asitli içeceklerden de çocuklar aynı şekilde uzak durmalıdırlar. Bunun yerine ayran ve süt gibi bağışıklık sistemini kuvvetlendiren vitamin ve protein değeri bakımından yüksek içecekler tercih edilmelidir.

Mineral ve vitamin takviyesi


Yetersiz beslenen çocuklar vitamin ve mineral yönünden yeterli oranda besinler alamadıkları için bağışıklık sistemleri zayıf olabilmektedir. Bu yüzden çocuklara sağlıklı ve yeterli bir beslenme düzeni programı hazırlanıp bu programa uyması aşılanmaktadır. Bunun haricinde çocuklara vitamin ve mineral desteğinde de bulunulabilir. Ancak vitamin ve mineral desteği ile muhakkak bir çocuk doktoruna danışılarak çocuğa verilmelidir.

Düzenli uyku

Uyku çocukların gelişimi açısından çok önemlidir. Gelişme ve okul çağındaki tüm çocuklrın 8 ile 10 saat uyumaları gerekmektedir. Uykusunu iyi alan bir çocuğun bağışıklık sistemi düzenli uyku uyumayan çocuğa göre daha kuvvetli olur. Ayrıca uykunun zeka gelişimine de olumlu yararları vardır. Geceden uykusunu alan bir çocuk hem okul hayatında ve derslerinde hem de günlük aktivitelerinde daha başarılı olur.

Kişisel hijyen ve el yıkama alışkanlığının kazandırılması

Çocuklara sofraya oturmadan önce, sokakta veya okuldan geldikten hemen sonra ellerinin güzelce yıkanması alışkanlığının kazandırılması çok önemlidir. Çünkü mikropların büyük kısmı ellerdedir ve yemek yenirken bu eller yolu ile ağızdan çocuğun vücuduna girebilir. Bu mikroplar da çocuğun bağışıklık sistemini düşürebilir. Bu yüzden el sağlığı ve el yıkama alışkanlığının çocuğa kazandırılması çok önemlidir.

Sigra içmeyin, çocuğun olduğu ortamda sigara içirtmeyin

Sigara içmek sadece içene değil çevresindekilere de zarar verir. Sigara içilen ortamda büyüyen veya bulunan çocuklar daha sık hastalanırlar. Özellikle de alerjik reaksiyonarı, astım ve nefes darlığı şikayetleri artar. Özellikle anne ve babaların çocukların yanlarında asla sigara içmemeler çocuklarını sigaraları ortamlardan kesinlikle uzak tutmaları gerekmektedir.

Çocuklarınızı havalara uygun giydirin

Çocukları özellikle de soğuk ve yağışlı havalardan korumak hastalıkların da önüne geçilmesinde büyük önem taşımaktadır. Yazdan kışa girerken yaşanan ani hava değişiklikleri de çocukların daha sık hastalanmalarına neden olmaktadır. Bu mevsimde çocukların hava sıcaklığına uygun giydirilmesi önerilmektedir. Bu dönemde çocukların kat kat giydirilmesi gerekmektedir. Çocukların terli kalmamaları ve üşümemelerine de dikkat edilmelidir.

u

Hastalıklar hapşırma veya öksürme yolu ile daha da yayılmaktadırlar. Bu yüzden çocuğunuzun hapşırdığı veya öksürdüğü zaman bir mendil yardımı ile ya da ön kolunun tamamı ile ağzını kapatması gerektiğini öğretin. Böylelikle hastalığın her yere yayılması da engellenmiş olur. Çocuğunuzun hapşırma veya öksürdükten sonra elinde sıvı kalması durumunda hemen yıkaması gerektiğini de söyleyin.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.