Menü

Dondurmanın 5 Faydası

 

dondurmanin-5-faydasi

 

Dondurma, annelerin çocuklarına pek fazla yedirmek istediği, hastalık kaynağı bir besin olarak görülse de aslında besin değerleri oldukça yüksek bir gıda. Dondurma, yüksek oranda kalsiyum içerdiği için çocukların gelişimini de destekliyor.Güvenilir olan dondurma markaları ya da evde yapılan dondurmalar çocuklar için oldukça sağlıklı olabiliyor.

Dondurma vitamin, mineral ve enerji içermekte!

  • Dondurma, mineral ve vitamin içermesi açısından aynı miktar süre göre daha fazla enerji ihtiva etmekte. Protein ve kalsiyum bakımından da oldukça zengin olması yanında; A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle beraber; fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko açısından da zengin. Bu sayede çocukların günlük ihtiyacı olan protein ve kalsiyumu karşılama destekleyici oluyor.

Dondurma gerçekten çocukları mutlu ediyor!

  • Dondurma, içeriği sayesinde beynin keyif bölgesini harekete geçirmekte. Bu sayede de mutluluk verici özelliği bilimsel olarak karşılık bulmakta. Yapılan çalışmalara göre depresyondaki ya da anksiyete sorunu olan kişilerin dondurma yemesi durumunda bu sorunlara dair belirtilerin azaldığı gözlemlenmiş.

Bağışıklık sistemini dondurmayla güçlendirin!

  • Dondurmaların en az %25’i sütten oluşmaktadır. Bu sayede de içerisinde protein bulunur. Bu şekilde de çocukların bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur.

Düşük kalorili bir atıştırmalık!

  • Dondurma; cips ya da şekerlemeler gibi bir abur cubur değildir. Kalorisi düşüktür ve ara öğünlerde tüketilmesi herhangi bir soruna yol açmaz. Aşırı tüketilmesi, kilo almaya müsait çocuklarda çeşitli sorunlara yol açabilir ancak kafii oranda tüketilmesi, diğer abur cuburlar kadar zarar vermemektedir. Bu durumda yağ oranı düşük light dodurmalar tercih edilebilir.

 

dondurmanin-faydalari

 

Çocuğunuz peynir ya da süt sevmiyorsa dondurma yedirin!

  • Dondurma içerisinde kalsiyum ve protein olduğu için; peynir, yoğurt ya da süt tüketmeyen çocuklara alternatif olarak sunulabilir.
    2 top light dondurma, bir porsiyon meyve ile eşit besin değerlerine sahiptir. 3 sade top dondurma ise 2 porsiyon meyve ve bir dilim ekmek ile eşit besin değerlerine sahiptir.

Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.