Menü

Duvarlardaki Pastel Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

pastel-boya-lekesi-nasil-cikar

Küçük çocuğu olan bütün annelerin sıkıntısıdır, duvardaki boyalar. Ne yapılırsa yapılsın çıkarılamayan, zorla çıkarılmaya çalışılınca boyaya ya da duvara zarar verilebilen bir sıkıntıdır. Fakat bazı pratik ve basit dokunuşlarla bu sıkıntılı durumdan kurtulma şansınız olabilir.


Duvarlardaki pastel boyaları çıkarmak için birkaç yöntem var. Birinci yöntemle işe başlayalım. Öncelikle duvardaki pastel boyaları metal bir aletle, kaşık ya da bıçağın keskin olmayan tarafıyla kazıyoruz. Fazla bastırıp duvara zarar vermemeye dikkat etmelisiniz. Bir kovanın yarısına ılık su koyup, içine 3-4 kaşık kadar karbonat ekliyoruz. Karbonat eriyinceye dek suyu karıştırıyoruz. Bu suyun içine karbonatın kokusunu kırması için 1-2 damla bulaşık deterjanı ekliyoruz. Bulaşık süngerini hazırladığımız bu suya batırıp boyalı olan bölgeleri fazla bastırmadan siliyoruz. İlk defa da kesin sonuç alınamayabilir. Bu yüzden birkaç defa tekrarlamak daha iyi sonuç alınmasını sağlayacaktır.

Pastel boyaları çıkarmak için ikinci bir yöntem daha var. Bu yöntemde sıvı çakmak gazına ihtiyacımız olacak. Pastel boyanın olduğu bölgenin üzerine direk olarak çakmak gazını sıkıyoruz ya da bir havluya sıkıp daha sonra boya olan yere havluyu sürüyoruz. Eski bir diş fırçası yardımı ile çakmak gazı uyguladığımız bölgeyi fazla bastırmadan ovalıyoruz. Fırça ve çakmak gazı sayesinde boyanın büyük bir bölümü çıkacaktır. Kesin çözüm için birkaç defa tekrarlamakta fayda vardır.

 


Bunları Denedinizmi:

Duvarlardaki Pastel Boya Lekeleri Nasıl Çıkarılır? yazısı için toplam 1 yorum yapılmış.

  • m said kalyoncu

    Yanıtla

    12 Ekim 2016

    Dişmacunu duvara sürün nemli bezle silin.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.