Menü

Elma Sirkesi ve 21 Faydası

Apfelsaft

 

 

Elma sirkesinin önemi, son zamanlarda özelliklere yalnızca yemeklere ve salatalara tat katmaması, insan sağlığına      da oldukça faydalı olduğunun anlaşılmasıyla artmıştır.

 

 1. Elma sirkesinin içinde hiçbir katkı maddesi yoktur. Tamemen doğaldır. Elma suyunun fermante edilmesiyle elma sirkesi elde edilir. Elma sirkesi ile evinizin temizliğinde ve cilt bakımınızda kimyasal ürünleri kullanmaktan vazgeçebilirsiniz.
 2. Şayet saçlar şampuanlandıktan sonra elma sirkesi ile durulanırsa daha hacimli ve daha parlak bir görünüme kavuşmak mümkün. Boş bir şampuan şişesine yarım yemek kaşığı elma sirkesi koyun ve üzerine bir fincan soğuk su ilave edip karıştırın. Düzenli olarak her hafta iki defa saçlarınızı bu su ile durulayın.
 3. Doğal elma sirkesi, cildin pH dengesinin oturmasını sağlar. Kimyasal maddeler içerin tonikler yerine, bir ölçü elma sirkesine 2 ölçü su koyun. Karıştırın ve yüzünüzü bu karışım ile pamuk yardımıyla temizleyin. Bu karışımı sabah uyandıktan ve yüzünüzü yıkadıktan sonra, aynı şekilde uyumadan önce nemlendirici olarak kullanabilirsiniz. Bunun dışında sivilceleri azaltma özelliği ve yüz lekelerini gidermesi için gene bu karşımı sürünüz ancak yıkamayınız.
 4. Elma sirkesi siğil sorunlarına da iyi gelir. Pamuğu elma sirkesine batırın ve siğilin üzerine koyunuz. Üzerini bir yara bandı ya da gazlı bezle sarıp uyuyun. Keskin kokusu sizi rahatsız edebilir ancak siğilin geçmesini sağlayacaktır.  Bu kürü iki üç kere tekrarlamanız halinde siğil yok olacaktır.
 5. Elma sirkesi dişteki lekeleri giderme özelliğine sahiptir. Ağız gargaraları yerini ağzınızı elma sirkesi ile çalkalayın.
 6. Güneş yanıklarından mustaripseniz, duş suyunuza bir fincan elma sirkesi ilave edin ve 10 dk bu suyun içinde bekleyin.
 7. Elma sirkesi yüz tahrişleri için de oldukça faydalıdır. Erkekler elma sirkesini doğal traş losyonu olarak kullanabilir. Elma sirkesi ve suyu eşit oranda karıştırın. Yüzünüze sürün.
 8. Şayet elleriniz ve ayaklarınız sürekli yorgun ise ve masaja gidecek vaktiniz yoksa, el ve ayaklarınızı elma sirkesi ile ovalayın. Masaj yaptırmış kadar dinlenmiş hissedeceksiniz.
 9. Elma sirkesi yağ yakımını hızlandırır. Bu şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır. Günlük olarak iki çay kaşığı elma sirkesini yarım litre suya koyun. Her gün bu suyu yudum yudum akşama kadar bitirin.
 10. 2009’da yayınlanmış bir araştırmada, 12 hafta düzenli olarak tüketilen elma sirkesinin, karın yağlarını yaktığı ortaya konmuştur. Özellikle de  bel çevresinde yağları yakmada başarılı olduğu bildirilmiştir.
 11. Elma sirkesi, bedeni dengede tutar.  Elma sirkesi vücudun sağlıklı alkali pH düzeyine ulaşmasını sağlar.
 12. Vücudun pH dengesini sağlaması sonucunda, elma sirkesi toksinlerden arındırıcı bir özelliğe de sahiptir.  Yapılan çalışmalar kardiyovasküler dolaşımı geliştirdiğini ve karaciğeri arındırığını ortaya koymaktadır.
 13. Elma sirkesi; yorgunluk, hafıza problemleri, şeker ihtiyacı gibi belirtilere sebep olan mantar hastalıklarının tedavisi için oldukça yardımcıdır.
 14. İçerisinde asit barındıran elma sirkesi mide asitine karşı oldukça faydalıdır. Yapılan araştırmalar mide ekşimesi, yanması gibi belirtilere elma sirkesinin oldukça iyi geldiğini göstermektedir. Bir çay kaşığı elma sirkesini yutunuz. Ardından da bir bardak su tüketiniz. Şayet ülseriniz varsa elma sirkesi içmeniz önerilmez.
 15. Elma sirkesi pire kovucudur. Şayet evcil hayvan sahibiyseniz, bir ölçü elma sirkesine gene bir ölçü su katın ve hayvanınızın tüylerine sprey yardımıyla sıkın. İki üç gün bu kürü uygulamaya devam edin. Pireler yok olacaktır.
 16. Elma sirkesi hijyen için de oldukça etkindir. Özellikle tuvaletlerin temizlenmesi için oldukça faydalıdır. Klozetin içine elma sirkesi dökünüz. Sifonu çekmeyin ve bir gece kadar bu şekilde bekletin. Aynı şekilde bulaşık makinelerinde de deterjan yerine elma sirkesi kullanırsanız alacağınız sonuçlar deterjandan daha iyi olacaktır.
 17. Bunun dışında bir ölçü elma sirkesi-bir ölçü suyu karıştıın ve fırın içi, mutfak tezgahı, cam ve ayna temizliği yapabilirsiniz.
 18. Sivilce izleri, ve sivilceler için de elma sirkesi oldukça faydalıdır. Sivilceleri gidermek için söylediğimiz kürü uygulamanız yeterli olacaktır.  1 Kahve fincanı maden suyu ve 1 Kahve Fincanı doğal elma sirkesini (Asetik asit içermeyen elma sirkesi) karıştırınız. Bir pamuk yardımı ile sivilcelerin üzerine sürünüz. Yarım saat bu şekilde bekleyiniz. Sabah ve akşam olmak üzere uygulayınız.
 19. Elma sirkesi kemikler için de oldukça faydalıdır. Elma sirkesi, kalsiyumun vücutta daha fazla tutulmasını daha etkin bir şekilde kullanılmasını sağlar.
 20. Elma sirkesi düzenli bir şekilde ve uzun vadede kullanıldığında kemik ve eklemlerdeki sertlik ve sıkıntıları giderecektir. Yapılan bilimsel çalışmalara göre elma sirkesi; sodyumun vücut üzerindeki olumsuz etkisini azaltır.  Yüksek tansiyonu düşürür. Gene aynı şekild ekötü kolestrolün düşmesine yardım eder.
 21. Bunların dışında elma sirkesi, yumuşak, nem dengesi sağlanmış ve lekesiz bir cildin oluşmasına yardım ediyor.

 

Elma Sirkesi İle Zayıflama

 • Elma sirkesi yağların yakılmasını hızlandırıyor. Kolestrolü düşürüyor ve cildi güzelleştiriyor. Saymakla bitmeyecek birçok faydası olan elma sirkesini, içerisindeki vitamin, mineral, magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller ihtiva eder. Bu sayede de vücudu kuvvetlendirir. Vücudu zararlı maddelerden arındırır.
 • Elma sirkesi ile zayıflamak için yemeklerden en az yarım saat önce bir çay bardağı elma sirkesi tüketmeniz gerekir. Bu formül yağ  yakımını hızlandıracaktır.
 • Elma Sirkesi Kürü ve Egzersiz
 • Elma sirkesi, egzersiz yapıyorsanız daha çok kalori yakmanıza yardım eder. Bu sebeple günlük olarak elma sirkesi kürü içmeniz ve egzersizleri ondan sonra yapmanız zayıflamanızı hızlandıracaktır.
 • Elma sirkesi kürü içerken günde içtiğiniz su oranını arttırmanız elma sirkesinin faydalarından daha etkin bir şekilde yararlanmanızı sağlar. Bunun yanında toksinleri vücudunuzdan daha hızlı atmanızı sağlar ve ödemlerin daha hızlı iyileşmesini sağlar.

Ağlayan Pasta 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.