Menü

Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir?

emziren-anne

Gebelik sürecinde beslenme ne kadar önemli ise doğumdan sonraki emzirme sürecinde de beslenme o denli önemlidir. Çünkü anne sütünün bebeğe faydalı olabilmesi için annenin yeterince iyi beslenmesi ve bol sıvı alması çok önemlidir. Anne sütünün kötü beslenmeye ve az sıvı alımına bağlı olarak yetersiz ya da az olması bebeğin sağlığını ve gelişimini de olumsuz yönde etkileyecektir. Bu yüzden anne adayı emzirme sürecinde beslenmesine çok dikkat etmeli, stresten, sigra ve alkolden kesinlikle uzak durması ve her gün bol sıvı tüketmesi gerekmektedir.

Emziren anneler nasıl beslenmeli? 

Sıvı alımı

Anne sütünün kalitesi ve miktarı önemli ölçüde aldığı sıvılarla ilişkilidir. Anne sütünün yüzde 80’i sudan oluşmaktadır. Anne sütünün miktarında yetersizlik olmaması için annenin günde en az 3 litre sıvı alması çok önemlidir. Günde en az 2 ile 2.5 litre arasında su tüketimi yapılmalıdır. Anne suyun yanında süt, ayran, ıhlamur, komposto, papatya çayı gibi içecekleri de tüketmelidir.

Süt ürünlerinin yeterli ölçüde tüketilmesi ve protein desteği

Emziren annenin hem yeterli miktarda süt üretmesi için hem de bebeğin gelişimi ve sağlığı için annenin protein, vitamin ve mineral alması gerekmektedir. Süt, anne sütünün kalitesini ve miktarını arttıran en önemli besin kaynağıdır. Annenin süt üretiminin yeterli olması için için dengeli beslenmesine ilave olarak günde en az 3-4 su bardağı taze süt içmesi gerekmektedir. Taze süt içimi annenin kalsiyum ihtiyacını da karşılayacaktır. Sütün içilmediği günlerde aynı miktarda yoğurt veya ayran da tüketilebilir.

Aynı şekilde emziren annelerin öğünlerinde hayvansal ve bitkisel proteinin de çok önemli bir yeri vardır. Balık, fasulye ve nohut gibi bitkisel proteinlerin yanında kırmızı et, hindi et ve ızgara balığın da tüketilmesi çok önemlidir.

Demir ihtiyacının karşılanması


Demir ihtiyacı emziren anne için önemli bir besin maddesidir. Demirin eksilmesi durumunda anne adayı halsizlik, yorgunluk hissedebilir. Bu durumda sütünün verimsizleşmesine ve miktarında azalmaya neden olabilir. Kırmızı etli sebze yemekleri, kuru baklagil, C vitamini kaynağı sebzeler, ıspanak gibi yüksek demir barındıran gıdalar vücudun demir emilimini arttıracaktır. Kuruyemiş ve kuru meyveler de demir ve kalsiyum mineralleri açısından oldukça zengin besin maddelerindendir. Emziren annenin bu gıdaları almasında fayda vardır. Emzire döneminde vücuttaki demir oranını düşüren siyah çaya bir süre ara yada belirli sınırlama getirilebilir.

Aşırı şeker tüketiminden kaçınılmalıdır

Toplumdaki yanlış yaygın görüşlerden birisi de anne adayının şekerli ve tatlı ürünleri yemesi halinde süt miktarının artacağıdır. Hatta anne adayı yakın çevresince sık sık şekerli ve tatlı ürünleri yemesi konusunda da uyarılmaktadır. Ancak bu inanış hatalı ve yanlış bir düşüncedir. Şekerli ve tatlı ürünlerinin anne adayınca çok tüketilmesi süt miktarında bir artışa değil kilo artışına sebep olur. Bu durumda anne adayı için olumsuz bir problem teşkil edebilir.

İşlem görmüş besinlerden kaçınılmalıdır

Salam, sucuk, sosis, hazır çorbalar gibi işlem görmüş besinler içerdikleri katkı maddelerinden dolayı vücutta zararlı nitrar bileşikleri üretirler. Bu gibi işlem görmüş ürünlerden özellikle emzirme dönemindeki anne adayının uzak durması veya mümkün olduğunca en tazesini az şekilde tüketmelidir.

Hamur işleri ürünleri

Poğaça, börek, tatlı, makarna, pirinç gibi kalorisi yüksek yiyeceklerin emzirme dönemindeki anne tarafından tercih edilmemesi önerilmektedir. Bunun yerine taze sebze yemeği ve meyvelerden ağırlıklı oluşan bir beslenme programı tercih edilmelidir. Ayrıca hamur işi ürünlerinin çok sık tüketimi gebelik süresince alınan fazla kiloların, doğum sonrasında verilememesine sebep olabilmektedir. Tüm bu sebeplerden ötürü hamur işleri ürünleri çok az ya da hiç tüketilmemelidir.

Kızartmalardan uzak durulmalı

Kızartmalar yüksek oradan yağ içerdikleri için annenin kilo artışına sebep olabilir. Ayrıca yüksek yağda pişirilen besinlerin, besin değerlerinde önemli ölçüde azalma yaşanmaktadır. Anne kızartma ürünlerini yese bile yeterli ölçüde vitamin ve mineral alamayacaktır.Bunun yerine fazla miktarda yağ vücuduna girmiş olacaktır. Kızartma ürünler yerine hafif yağda veya ızgarada pişirilmiş yemekler tercih edilmelidir.

Sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır

Hem gebelik süresince hem de doğumdan sonraki emzirme süresince sigara ve alkolden kesinlikle uzak durulmalıdır. Sigara anne sütünü verimsizleştirdiği gibi içerdiği 4 bin adet zehir anne kanına ve anne sütü dolayısıyla bebeğe de geçebilmektedir. Bu yüzden sigaradan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.


Bunları Denedinizmi:

Emziren Anneler Nasıl Beslenmelidir? yazısı için toplam 1 yorum yapılmış.

  • Emziren Anne

    Yanıtla

    12 Ağustos 2016

    Merhaba Emziren Anneler Sizlere Anne sütünü arttırmak için önerim Rezene Çayı ,Fenk Kimyonu , İsirgan ,Papatya ve Anasondur. Bunlardan çay yapıp anne sütünü arttırabilirsiniz. En doğal arttırma yöntemi bitki çayları ve bol bol su tüketmektir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.