Menü

En Zevkli Bakım

 

Bebek-bakimi2

Bebeği banyo yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Göbek düştükten yaklaşık bir gün sonra bebek banyo yaptırılabilir. Göbek düşene kadar bebeğin vücudunu yumuşak bir bezle silmek gerekir ve daha sonra durulanır. Göbek düştükten sonra ise gün aşırı banyo yaptırmak gerekir. Fakat banyo yaptırılırken ağız ve genital bölgeye dikkat edilmelidir ve iyice durulamak gerekir. Banyo yaptırırken içme suyu kullanmaya gerek yoktur. Ama bebeğin vücudunda yara veya başka bir durum varsa o zaman kaynatıp soğutulmuş sular kullanılmalıdır. Ve beklide en önemli konu banyodan sonra bebeğin iyi durulanmasıdır. Çünkü sabun vücutta kaldığı zaman bebeğin tenini tahriş edebilir.


Bebeğin cildine nasıl bakım yapılmalıdır?

Her banyo sonrası bebeğin cildine krem veya yağ sürmek gerekmez. Çünkü bebeğin cildi oldukça hassastır. Bu şekilde krem veya yağlarla bebeğin gözenekleri kapatılırsa bebeğin terlemesi durabilir ve ciltte ufak ufak sivilceler veya isilik belirtileri görülebilir. Ama eğer bebeğin cildi kuru ise doktor kontrolünde bebeğe ortalama iki günde bir losyon kullanılabilir.

Bebeklerde tırnak bakımı nasıl olmalıdır?

Bebeğin tırnağını bebeklere özel olan tırnak makaslarıyla kesmelisiniz. Diğerleri bebeğe zarar verebilir. Ya da uzayan tırnaklar bebeklere son derece önemli zararlar verebilir. Eğer bebek uzayan tırnaklarla gözünü kaşımaya çalışırsa kör olma ihtimali bile olur. Bu yüzden düzenli olarak tırnak kesimi yapılmalıdır ve bu kesim işlemi yapılırken yanınızda size yardım edecek birisi olmalıdır.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.