Menü

Enginarın 12 Muhteşem Faydası

enginar (2)

 1. Enginarın 12 Fayda

  Enginar, öğrenilen ilk bitkilerdendir. İlk insandan beri neredeyse yemeklerde kullanılır. İlk olarak Etiyopya’da yetiştirilmiştir. Buradan sonra da Mısır ve ardından Avrupa’ya geçmiştir. Avrupa’da değeri anlaşılan enginar, oldukça popüler bir bitki olarak varlığını sürdürmüştür. Bitkinin yapraklarının faydaları, Antik Yunan ve Roma imparatorluklarında da fark edilmiştir. Sindirim sorunları için enginar yaprakları kullanılmıştır. Hatta öyle ki enginar, 16. yüzyıl Avrupa’sında oldukça özel bir bitki idi. yalnızca kraliyet aileleri ve soylular enginar tüketebiliyor idir.  Günümüzde neyse ki böyle bir zorluluk yok. Kraliyet ailesinden olmadan da pazardan alıp tüketebiliyoruz.  Enginar yaprakları, Avrupa tıbbında alternatif tedavi yöntemleri arasında safra akışını uyarmak, böbrekleri çalıştırmak ve idrar söktürücü olarak kullanılmak üzere tedavi edici amaçla tüketilir.
 2.  Sindirim Sistemi: Enginar yüksek oranda lif içerir. Bu sebeple de yaprakları bağırsakları harekete geçirir. Bu sayede de kabızlık gibi sorunları önleyici etkisi bulunur.
 3. Kolesterol: Enginar hakkında yapılan araştırmalar, kolestrol için enginarın çok yüksek kolesterol problemi olanlarda olumlu yönde etkisi bulunduğunu ortaya koymuştur. Fakat normal değerlere yakın olan kolesterol sorunlarda etkin bir çözüm olmadığını da bildirmiştir.
 4. Anemi: Enginar demir açısından oldukça zengindir. Bu sebeple de demir eksiği olanların enginar tüketmesi oldukça önemlidir.1 orta boy çiğ enginar yani ortalama 30 gram enginar, günlük demir ihtiyacının %9’unu karşılayacak kadar (1.6 mg) demir barındırır.  Enginar bu sayede, anemi tedavisi için oldukça önemlidir. Demir takviyesi için kullanılan ilaçlarda özüt şeklinde faydalanılır.
 5. İrritabl Bağırsak Sendromu (Spastik Kolon): Hazım sorunu, ağrı, şişlik ve kabızlık gibi sorunlara yol açan “splastik kolon” insanlar arasında oldukça yaygın şekilde karşılaşılan bir sorundur. Bu sorunun kesin bir tedavisi bulunmamaktadır ve belirtilerinin şiddeti beslenme düzeni ile oldukça ilişkilidir. Enginar da bu hastalıklar için önerilen bitkiler arasında başı çeker. Diğerleri ise; kepekli pirinç, tam tahıllı gıdalar, patates, balık, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, keten tohumudur.
 6. Karaciğer: Enginar yaprakları kandaki kolesterol düzeyine karar veren ana enzimin (HMG CoA-redüktaz) üretimini baskılayarak karaciğere yardımcı olur. Bunun dışında enginarın yaprakları safra akışını uyarır. Bu sayede de karaciğerin toksinlerden arınmasına destek olur. Fakat safra taşı olan hastalarda enginar yaprağı (gıda ya da tablet formunda) faydalı değildir. Belirtileri şiddetlendirebilir.
 7. İdrar Söktürücü: Enginar yaprağı, idrar söktürücü özelliği ile bilinir. Fazla sudan kaynaklı şişkinlikleri azaltır. Yaprakların içindeki bileşiklerin mesaneyi uyarıcı etkisi vardır ve sıvının idrar yoluyla atılmasına yardım eder. Ancak idrar söktürücü ilaç kullanırsanız, enginar önerilmez. Çok fazla suyun vücuttan atılmasına yol açabilir.
 8. Mide Ekşimesi: Enginar yaprağı, göğüste ağrılı yanmalara yol açan ve hayat kalitesini düşüren reflü belirtilerini ciddi şekilde hafifletir. Safra akışını arttırır. Bu sayede de bağırsak spazmlarını azaltır ve mide ekşimesinin belirtilerinin hafiflemesine yardım eder. Bunun dışında bulantı, kusma, şişkinlik, ve karın ağrısı gibi sindirim kaynaklı problemlerin neredeyse tamamına oldukça faydalıdır.
 9. Enginar, ciarin adlı bir madde içerir. Bu madde, karaciğer ve safra kesesinin temizlenmesine yardımcı olur. Bu sebeple de Batı’daki uzmanlarca tedavi amaçlı kullanılır.
 10. Enginar, kandaki yağ ve kolesterol değerlerini düzenler.
 11. Enginar,oldukçu güçlü bir idrar söktürücüdür. Böbreklerin fonksiyonlarını düzeltir ve vücuttaki zararlı toksinlerin ve sıvıların atılmasına yardım eder.
 12. Enginar bunun dışında, içerdiği inülin ismi verilen maddeyle, geleneksel olarak şeker hastaları için tedaviyi destekleyici bir bitkidir. Bu madde, bir çeşit nişastadır. Bu sayede de sindirilmeye dirençlidir ve kandaki şekerin düşmesine yardım eder.

Enginarın körpe yaprak ve çiçek saplarının kaynatılarak suyunun içilmesinin bile yukarıda saydığımız faydaları sağlayabileceği araştırmalarla kanıtlanmıştır.

enginar anatomisi

Enginar Nasıl Hazırlanmalı?

Enginar zeytinyağı ile hazırlanıp ana yemeklerde kullanılabilir. Fakat enginarın faydalarından tam randuman faydalanmak isterseniz, yapraklarından da tüketmenizde fayda var.
Bütün olarak alınan enginarın yapraklarının sivri uçlarını ve sapını (dipten 2-3 santim pay bırakarak) bıçakla veya makasla ayırın. Rengi solmuş yaprakları atınız. Enginarı bütün olarak bir tencereye koyunuz. Biraz da tuz ekleyenizi. 50 dakika kadar kısık ateşte pişiriniz.  Buradaki püf nokta, tencerenin kapağını kapatmamak. Aksi halde enginar kahverengi olur. Haşlanan tüm enginarımızı tencereden alıyoruz ve suyunu süzüyoruz.  Şayet enginar yeteri kadar haşlandı ise,  yaprakları oldukça kolay çıkacaktır. En küçük yapraklar da dahil olmak üzere tüm yapraklarını muhafaza edin. Haşlanmış yaprakları yoğurtla, ya da arzu ettiğiniz başka bir sosla tüketebilirsiniz.

Enginarın Zararları

Enginar, bitki olarak yani yemek olarak tüketildiğinde hiçbir zararı olmayan bir bitkidir.  Fakat enginar kapsülü kullanmadan önce,doktorunuza sormanız oldukça önemlidir. Şayet düzenli bir ilaç kullanıyorsanız, enginarı kapsül olarak doktor gözetimi olmadan kullanamazsınız.  Fazla enginar gaz yapımına yol açabilir. Safra kanalı problemi olan kişilerin, safra sıvısı üretimini arttırması sebebiyle enginar yaprağı tüketmeleri kesinlikle tavsiye edilmez. Safra sıvısının artması safra taşı oluşumuna yol açabilir.

Enginar; papatya, karahindiba, altın, kadife çiçeği, marul, ayçiçeği, devedikeni gibi bitkilere alerjisi olan kişilere de önerilmez.
BESİN DEĞERLERİ

 

100 gram çiğ enginar (tamemen yapraklarıyla ve bütün);

Günlük C vitamini ihtiyacının %20’sini (11.7 mg)

K vitamini ihtiyacının %18’ini (14.8 mcg)

Protein ihtiyacının %7’sini (3.3 gr)

E vitamini ihtiyacının %1’ini (0.2 mg)

B6 vitamini ihtiyacının %6’sını (0.1 mg)

Folat ihtiyacının %17’sini (68 mcg)

Niasin ihtiyacının %5’ini (1 mg)

Riboflavin ihtiyacının %4’ünü (0.1 mg)

Besin lifi ihtiyacının %22’sini (5.4 gr)

Kalsiyum ihtiyacının %4’ünü (44 mg)

Demir ihtiyacının %7’sini (1.3 mg)

Magnezyum ihtiyacının %15’ini (60 mg)

Fosfor ihtiyacının %9’unu (90 mg)

Potasyum ihtiyacının %11’ini (370 mg)

Çinko ihtiyacının %3’ünü (0.5 mg)

Manganez ihtiyacının %13’ünü (0.3 mg) karşılar.

 


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.