Menü

Ev Temizliğinde En Pratik Yöntem: Limon Mucizesi

 

Limon

Banyodan mutfağa, cam temizliğinden lavabo temizliğine kadar her yerde kullanabileceğiniz en pratik yöntem limondur.

Limonu banyo temizliğinde kullanabiliriz. Lavabodaki ve küvetteki sabun artıklarından kurtulmak için 6 adet limonun suyunu sıkıp, sprey şişeye koyun. Lekeli olan bölgenin üzerine sıkıp kısa bir süre bekledikten sonra bir sünger yardımı ile temizleyin. Lekelerin kolayca çıktığını göreceksiniz. Ayrıca evde sıktığınız limon kabuklarını çöpe atmak yerine lavabo ovalamada kullanabilirsiniz.


Banyo temizliğinde olduğu kadar mutfak temizliğinde de çokça kullanım alanı vardır limonun. Kararan çatal, kaşık, bıçak gibi eşyaları parlatmakta limonu kullanabilirsiniz. Yarım limon ile çatal, kaşık, bıçaklarınızı silin, hatta daha etkili olması için bir fiske tuz da atıp ovalayın. Nasıl parladıklarını göreceksiniz. Ayrıca ahşap kaşık ve kesme tahtasını yarım limonu sürerek sterilize edebilirsiniz. Limonu sürdükten sonra bir müddet bekletip su ile durulayın.

Mikrodalga fırınlardaki kötü kokulardan kurtulmak için de limonu kullanabiliriz. Yiyecekleri ısıttıktan sonra mikrodalga fırının içine az bir su koyduğumuz bir kabın içine ince ince dilimler halinde yarım limonu doğrayıp 1 dakika çok yüksek ısıda pişirin. Ardından nemli bir bez ile fırınınızı silin kötü kokulardan kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Ayrıca su dolu bir kaba 1 limonu ince ince doğrayıp odanın bir köşesine koyduğunuzda odanın havasının değişip güzel koktuğunu göreceksiniz. Buzdolaplarında oluşan kötü kokular içinde ince ince doğranan limon dilimlerini en alt rafa koyarsanız kötü kokuların kaybolduğunu fark edersiniz.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.