Menü

Fast Food Beslenmenin Çocuklara Zararları Nelerdir?

21

 

Fast food beslenmenin ne kadar zararlı olduğu artık tüm dünyaca bilinen bir gerçek. Maalesef ki toplumumuzun geleneksel beslenme alışkanlıkları da değişim göstermekte ve fast food bir başka deyişle ayaküstü beslenme alışkanlığı giderek artmakta. Simit, tost, döner, hamburger çeitleri, soğuk sandviçler, kızarmış patates gibi fast food ürünlerinin yanında tüketilen gazlı içecekler de özellikle gençler ve çocuklar tarafından sık tüketilmekte.

Tercih edilmesinin nedenleri arasında diğer yiyeceklere göre ucuz ve kolay ulaşılabilir olması gelmekte. Ayaküstü yenilebilir olmaları veya boyutlarının büyük olmasına karşın aldatıcı tokluk hissi vermeleri tercih edilen bir diğer nedenlerden. Herkes için zararlı olan bu yiyeceklerin özellikle gelişim çağındaki çocuklara verdikleri zararlar daha yıpratıcı ölçüde. Fast food ürünleri ile beslenen çocukların ileriki yaşlarında obeziteden, tansiyon hastalıklarına, kalp damar tıkanıklarından, bağışıklık sisteminin zayıflamasına kadar birçok zararı bulunuyor..

Fast Food Beslenmenin Çocuklarımız İçin Zararları Nelerdir?

Bu beslenme yönteminin en birincil zararı, tüketilen besin miktarına ve boyutuna bağlı olarak yüksek yağ oranlarının vücuda girmesi. Gençlerin ve özellikle de gelişme çağındaki çocukların bu tarz bir beslenme biçimini alışkanlık haline getirmeleri durumunda, ileriki yaşlarında ciddi bir şekilde meydana gelebilecek kalp damar hastalıklarının temelini oluşturma riskini barındırmakta.

Fast food ürününü tercih eden bir çocuk hiçbir zaman yeterli ölçüde doyduğunu hissetmez. Çocuk hiçbir zaman aldığı enerji oranında doyma yaşamaz sadece anlık açlığını giderir. Fast food ürününden çocuk ihtiyacı oranından daha fazla enerji aldığı için vücut da bu besini sindirmek ve enerjiye dönüştürmek için hızlı bir şekilde reaksiyon verir. Bu durumda, vücudun içinde hızlı bir enerji dolaşımına sebep olur ve önlenemez bir şekilde zararlı yağlar depo edilir. Bu durum zamanla kilo alımına sebep olur.

 

 

cocuklarda-fast-food


Fast food ürünlerinin besin değerleri de son derece düşüktür. Fast food ürünlerini çekici kılmak amacıyla kullanılan ekstra şeker ve gıda boyaları insan ve çocuk sağlığı açısından son derece zararlıdır. Kullanılan bu katkı maddelerinin tüketilmesi sonucu çocuklar ilk olarak obezite riski ile karşı karşıya gelir. Ayrıca çocuklarda çeşitli alerjik reaksiyonlara da sebep olabilir. Ürünlerin tüketilmesinden bir süre sonra vücutta gerçekleşen kırmızılıklar ve kırmızılıklara bağlı olarak kaşınma hissinin yaşanması fast food ürünlerinin verdiği zararlardandır.

Fast food ürünlerinin yaygınlaşması yüzünden son 20 yılda obez çocukların sayısı dünya genelinde ikiye katlandı. Gençlerde ise bu oran üç katına çıktı. Fast food ürünleri bol yağda kızartıldığı için çocuklar ve gençler tarafından tüketildiğinde herhangi bir ek besine ihtiyaç duymadan ekstra kalori sağlar. Bu kalori kilo artışına sebep olur. Örneğin bir çocuk hamburger, büyük bir asitli içecek ve patates kızartması tükettiğinde aldığı kalori değerlerini yakmak için, aralıksız olarak 7 saat hareket etmesi gerekmektedir. Bu kalorilerin yakılması kolay olmadığı ve vücuttan da atılamadığı için kilo artışı yaşanır.

Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda yaşanan bölgesel yağlanma çocuğun fiziksel gelişimini de olumsuz yönde etkiler. Henüz küçük yaşlarda çocuk yediği hazır yiyecekler (fast food) yüzünden tansiyon hastası olma riskini de taşır.

Fast food ürünlerinin içerdikleri hayvansal yağlardan dolayı küçük yaşlarda tüketilmesi durumunda çocuk için ileriki yaşlarda kalp ve damar tıkanıklığına neden olabilir. Ayrıca içerdikleri katkı maddeleri kanser ve kronik rahatsızlıklara da temel oluşturur.

Vitamin ve mineral bakımından son derece yetersiz olan bu ürünler çocukların bağışıklık sistemini zayıflatır. Zayıflayan bağışıklık sistemi yüzünden çocuklarda hastalanma riskleri artış gösterebilir.

Genel itibariyle kızartılmış ürünler olan fast food besinleri, uzun süre bekleyen yağda pişirildikleri için tüketildiği taktirde vücudun kimyasal dengesini de bozar. Gelişme çağındaki çocuklarda bu durum sinirsel ve ruhsal düzeyde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Fast Food Tüketiminden Çocuklar Nasıl Korunur

Hazır gıdalar olan fast food ürünleri gençler ve çocuklar tarafından olabildiğince seyrek tüketilmeli. Hamburgerin yanına kola ya da patates kızartması yerine ayran veya salata tüketilmesi önerilmektedir. Çocukların fast food ürünlerinden uzak tutulmasındaki en önemli görev tabii ki anne ve babaya düşer. Ebeveynler, çocuklarına yaşam boyu kaliteli bir beslenme kültürü kazandırması gerekmektedir. Bunun için çocuk her güne kahvaltısını yaparak başlamalı öğlen ve akşam yemeklerinde de besin değeri yüksek, hazır olmayan gıdaları yemelidir.


Bunları Denedinizmi:

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli yerler * ile işaretlenmiştir.